Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tabliczki
Autor Wiadomość
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Czw Paź 21, 2004 5:08 pm   Tabliczki

Witam!
Zachowały się gdzieś w Gdańsku tabliczki z nazwami ulic z przed wojny? Nigdy nie słyszałem, aby jakaś jeszcze gdzieś wisiała. Czy po wojnie była zorganizowana akcja pozbywania się tych tabliczek, co sie z nimi stało?
_________________
Peter von Danzig
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Paź 21, 2004 5:20 pm   

Wydaje mi się, że w ramach akcji przywracania polskości w Gdańsku na tabliczki z nazwami ulic zwracano szczególna uwagę.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
stary szkot 

Dołączył: 16 Paź 2004
Posty: 141
Wysłany: Czw Paź 21, 2004 5:46 pm   

Cytat:
Czy po wojnie była zorganizowana akcja pozbywania się tych tabliczek, co sie z nimi stało?


Vide: B. Zwarra: Wspomnienia gdańskiego bówki. Gdańsk 1996, T 4, S.105
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Paź 21, 2004 6:24 pm   

Cytat:
Vide: B. Zwarra: Wspomnienia gdańskiego bówki. Gdańsk 1996, T 4, S.105

czyli co?
 
stary szkot 

Dołączył: 16 Paź 2004
Posty: 141
Wysłany: Czw Paź 21, 2004 8:10 pm   

Czyli być może w niektórych miejscach jeszcze wiszą.
 
stary szkot 

Dołączył: 16 Paź 2004
Posty: 141
Wysłany: Czw Paź 21, 2004 8:11 pm   

Przepraszam ale scan wcięło. Ruszam na poszukiwania. :oops:
Ostatnio zmieniony przez stary szkot Czw Paź 21, 2004 8:49 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
stary szkot 

Dołączył: 16 Paź 2004
Posty: 141
Wysłany: Czw Paź 21, 2004 8:44 pm   

(...)Temat naszej dalszej rozmowy obracał się wokół wykonania nowych tablic ulicznych. Wyraził swoje zadowolenie z mojej propozycji, by wy¬korzystać do tego celu nie uszkodzone emaliowane tablice niemieckie. Chociaż miały białe albo granatowe tła, zapewniłem, że pokrywając je dobrą białą farbą, wytrzymają kilka lat aż do czasu, gdy władze miejskie będą w stanie zamówić nowe tablice emaliowane.
(...)Od'tego dnia pracownicy fizyczni Wydziału Drogowego z pobliskie¬go magazynu przyyyozili do warsztatu co jakiś czas spiorę partie całych lub uszkodzonych niemieckich tablic ulicznych, a zabierali ze sobą od¬nowione z polskimi nazwami. Niebawem pojawiły się również na naszej ulicy tablice z napisem: ulica Kościuszki.
(...)Pewnego dnia przed warsztat zajechał z głośnym warkotem potężne¬go motocykla marki ziindapp z przyczepą rnój kolega szkolny, inżynier Wacław Lewandowski. Był kierownikiem działu drogowego w Sopocie i zamówił również tablice dla swego.miasta. Miały być zupełnie nowe, wykonane z blachy, z białymi napisami, na granatowym tle; początkowo sprawiały nam sporo kłopotów, a później z satysfakcją, przez przeszło dwadzieścia lat, mogłem je oglądać na niektórych domach w Sopocie.(...)

Jak już napisałem - nie zdziwiłbym się, gdyby jeszcze gdzie niegdzie wisialy.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Paź 21, 2004 11:47 pm   

Dzięki, Stary Szkocie!
Może Zimowit coś będzie miał... ja tylko pamiętam, że we Lwowie widziałem polską tablicę z nazwą ulicy.

lwow_2.jpg
Plik ściągnięto 18787 raz(y) 29,56 KB

 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Pią Paź 22, 2004 7:45 am   

Oj, czy podczas inwentaryzacji Dolnego Miasta nie widzielismy takiej tabliczki, gdzie spod aktualnej wyłaniał się stary napis???
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Paź 22, 2004 9:33 am   

Pętelko, coś bliżej?
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Pią Paź 22, 2004 9:38 am   

Cytat:
Pętelko, coś bliżej?

Albo mi się coś pokićkało, albo jak byliśmy na Dolnym Mieście, to w pewnym momencie ktoś wypatrzył tablicę z nazwą ulicy, spod której wyłaził stary napis (?) Zaraz spróbuję - patrząc na mapę - skojarzyć ulicę...
_________________
When a man is tired of Gdańsk he is tired of life /niby Oscar Wilde/
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pią Paź 22, 2004 10:18 am   

Mój kolega który prowadził wykopaliska pod Zieloną Bramą, znalazł jedną z tych tabliczek - ale nie świadczy ona zbyt dobrze o jakości prac emalierskich firmy "Gedania" pana Zwarry - napis "Dlugie Pobrzeże" się złuszczył, i zostało "Paul-Beneke-Weg".
To zresztą jest częściowo odpowiedź na pytanie - stare tabliczki być może jeszcze gdzieniegdzie wiszą, ale niekoniecznie na swoich przedwojennych miejscach - wszystkie zostały ściągnięte i przemalowane, przy czym dobierano je pod względem długości - np. nazwa "Długie Pobrzeże" wymagała długich tabliczek.
Swoją drogą u mnie na Sztolcenbergu jest tabliczka, z której zlazł napis "ul. Mariana Buczka" a spod spodu widać "Al. Wojska Polskiego" :hihi:
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Pią Paź 22, 2004 10:21 am   

No i guzik z pętelką. :II Coś mi się kojarzy, ale nie pamiętam gdzie i co. :II Chyba muszę ruszyć w teren i sprawdzić czy naprawdę cos takiego widziałam, czy tylko króliczki mi się w glowie tentegują. :???:
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Pią Paź 22, 2004 7:22 pm   

Cytat:
Zieloną Bramą, znalazł jedną z tych tabliczek - ale nie świadczy ona zbyt dobrze o jakości prac emalierskich firmy "Gedania" pana Zwarry - napis "Dlugie Pobrzeże" się złuszczył, i zostało "Paul-Beneke-Weg".


Co archeolodzy robią z takimi znaleziskami?
_________________
Peter von Danzig
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Paź 25, 2004 8:59 am   

Pietrucha napisał/a:
Cytat:
Zieloną Bramą, znalazł jedną z tych tabliczek - ale nie świadczy ona zbyt dobrze o jakości prac emalierskich firmy "Gedania" pana Zwarry - napis "Dlugie Pobrzeże" się złuszczył, i zostało "Paul-Beneke-Weg".


Co archeolodzy robią z takimi znaleziskami?


Znaleziska kosztują 60 groszy za kilogram...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk