Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kwitajny i Kalnik
Autor Wiadomość
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Pon Paź 18, 2004 10:08 pm   Kwitajny i Kalnik

Widze ze ten dział forum został poszerzony więc z korzystam z okazji i napiszę o dwóch dość ciekawych wsiach na trasie z Pasłęka do Morągu ( o ile dobrze pamiętam ) .
Pierwsza z nich Kalnik w sumie nie jest az tak bardzo ciekawa gdyby nie to że stoi tam dom podcieniowy w fazie badzo zaawansowanego rozkładu . Jak go zobaczyłem byłem nieco zdziwiony bo zawsze myślałem, że takie domy są raczej typowe dla Żuław a tu proszę. Niestety nie udało mi się zrobić jego zdjęcia bo jak akurat przejeżdzałem to wracałem z wakacji i miałem całkowicie zapchany samochód i aparatu nie mogłem z pod tego stosu wygrzebać . Gdyby ktoś przejeżdzał tą drogą ( np: do Olsztyna ) w najbliższym czasie to warto się tam zatrzymać i uwiecznić ten dom póki coś jeszcze z niego zostało ( z jego stanu nie sądze żeby przetrwał zimę ) .
Druga miejscowość to Kwitajny . Z tego co się dowiedziałem została założona przez Holendrów ale nic więcej na ten temat nie wiem . To co się od razu rzuca w oczy jest fakt, że praktycznie wszystkie budynki są ceglane i do tego w całkiem niezłym stanie ( wyglądają na dość stare ) . Po za tym jest tam również dworek , którego połowa ( a raczej jeden budynek ) jest ładnie odnowiona natomiast druga połowa jest w zupełnej ruinie ( kontrast uderzający ). Wokół dworku jest coś co wygląda na resztki niewielkiego parku .
W każdym więc razie jak będziecie przejeżdzać przypadkiem ( jakimś cudem raczej ;) ) warto zwrócić uwagę na te wsie.

o właśnie coś znalazłem na ten temat
http://ra.skrzynka.pl/~mw...x.php?name=home
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Paź 19, 2004 9:43 am   Re: Kwitajny i Kalnik

Gdanszczanin napisał/a:
myślałem, że takie domy są raczej typowe dla Żuław a tu proszę.

Cytat:
Druga miejscowość to Kwitajny . Z tego co się dowiedziałem została założona przez Holendrów ale nic więcej na ten temat nie wiem .

Cóż, widocznie nie przypadkiem Pasłęk (który przecież nie leży na Żuławach) nosił do 1945 r. oficjalnie nazwę Preußisch Holland.
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Wto Paź 19, 2004 9:58 am   

Spojrzałem właśnie na stronę, której adres podałem powyżej i wynika stąd, że moje informacje są błędna. Nie ma tam żadnej wzmianki o Holendrach .
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Wto Paź 19, 2004 9:34 pm   

Cytat:
widocznie nie przypadkiem Pasłęk (który przecież nie leży na Żuławach) nosił do 1945 r. oficjalnie nazwę Preußisch Holland.


Owszem, nie przypadkiem, bowiem to mistrz krajowy Meinhardt z Querfurtu sprowadził tam Holendrów (XIII wiek).
_________________
Gdańszczanka

* * *
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Wto Paź 19, 2004 10:00 pm   

Czyli jednak Holendrzy mieli cos z tym regionem wspolnego ? No czyli przynajmniej nie calkiem sie mylilem.
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Wto Paź 19, 2004 10:22 pm   

mieli, mieli... Oni to nawet pod samą Warszawkę się zapędzili.
_________________
Gdańszczanka

* * *
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk