Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Hala Targowa...
Autor Wiadomość
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 3:56 pm   

Po pierwsze - twierdziłeś kiedyś Gruen, że miejsce pochodzenia przodków nie ma podobno wpływu na narodowość - a więc jak sądzę - także na poczucie przynależności do swojej "małej ojczyzny". Czyżby reguła ta nie dotyczyła byłych Wilniuków i ich potomków? :%
Po drugie - Jahrku, skąd wiesz skąd pochodził cytowany przez ciebie człowiek (względnie jego przodkowie)? I czy na prawdę uważasz, że to ludzkie korzenie wpływają na wiedzę o archeologii?
_________________
da, da, da...
 
 
jahrek 


Dołączyła: 07 Mar 2005
Posty: 555
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 4:06 pm   

Przeciwnie, to był tylko skrót myślowy, którym [jak zaznaczyłem] nie chciałem w żadnym przypadku nikogo obrażać. Nie chciałem uogólniać, bo na prawdę znam masę cudownych ludzi z tamtych stron, którzy temu miastu oddali serce i większość życia..

Składam samokrytykę za użycie tego zwrotu, sorry :oops:
_________________
als laeg' zauberhaft versteint drunten eine Maerchenwelt...
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 4:11 pm   

spoko :D
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 4:33 pm   

A z czego, przepraszam, wnioskujesz, że ta zasada miałaby nie dotyczyć akurat Wilniuków i ich potomków bo się zgubiłem.
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 5:02 pm   

Nie wiem - może źle odczytałem Twoje intencje.
:zgooda:
_________________
da, da, da...
 
 
jahrek 


Dołączyła: 07 Mar 2005
Posty: 555
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 5:12 pm   

To ja źle je wyraziłem i faktycznie, w formie w jakiej je podałem nie mogły być zrozumiane inaczej..

chodziło po prostu o ignorancję i tworzenie swoich wyssanych z palca teorii, przez ludzi, którzy uważają się jednocześnie za 100% Gdańszczan co na dodatek wszystko wiedzą i nic sobie powiedzieć nie dadzą...a że zastosowałem znany sobie tylko skrót myślowy, wyszło jak wyszło. Głupio się słucha jak ktoś opowiada na szczycie Marienkirche rzeczy typu:
"tu był zamek, o tam, widzisz? krzyżacki jak w Malborku.. tylko że go zburzyli...Kto? No Sowjety p*******e".........

I tak mi się przypomniało gdy dziadek popatrzył na mnie jak na kogoś kto z choinki spadł, gdy mu powiedziałem, że to szczątki poklasztorne..rynek był i basta! :II

:zgooda:
_________________
als laeg' zauberhaft versteint drunten eine Maerchenwelt...
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 5:40 pm   

Cytat:
Nie wiem - może źle odczytałem Twoje intencje.

:) Chyba tak, bo ja się zdziwiłem względem stosowania Wilniuków jako autorytetu, a nie odmawiałem im czegokolwiek w kwestii bycia kimkolwiek. :zgooda:
Tym bardziej, że to, o czym napisał Jahrek dotyczy w równej mierze wszystkich rodzajów powojennych imigrantów do Gdańska (i nie tylko ich) - i w sumie jest tylko częściowo ich winą, bo przez kilkadziesiąt lat władza robiła co mogła, żeby ludzi izolować od wiedzy o historii miejsc zagarniętych prawem kaduka.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lis 08, 2005 12:30 pm   

Kolejne klopoty z hala targowa, tym razem przeszkadzaja wyziewy :hihi:

Hala Targowa - anatomia zapachu

Cytat:
Wielu klientów narzeka na specyficzny zapach unoszący się w hali targowej w Gdańsku. - Robię zakupy i natychmiast stąd uciekam - przyznaje Brygida Nowak, mieszkanka Głównego Miasta. Według Jarosławy Strugały, prezes spółki Kupcy Dominikańscy, przykry zapach jest mniej dokuczliwy niż kiedyś. A jak jest naprawdę?
(...)
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Wto Lis 08, 2005 12:50 pm   

Sabaoth napisał/a:
Kolejne klopoty z hala targowa, tym razem przeszkadzaja wyziewy


Cytat:
Obecnie to swoista mieszanka woni ryb i wędlin, do której z odrobiną dobrej woli powinniśmy się przyzwyczaić.


Zdecydowane, wegetariańskie NIGDY!
:wink: :hihi:
_________________
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Gru 06, 2005 11:08 pm   

A słyszeliście wstrząsającą historię schronu pod halą targową dotyczącą 1945 roku?
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
DarioB 

Dołączył: 23 Cze 2004
Posty: 1288
Wysłany: Wto Gru 06, 2005 11:11 pm   

villaoliva napisał/a:
A słyszeliście wstrząsającą historię schronu pod halą targową dotyczącą 1945 roku?

Inna od tej, którą upamiętniamy w akcji Znicz Na Każdym Cmentarzu??
_________________
www.DarioB.net - Kochasz Gdańsk? Zaglądaj na moją stronę :)
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Gru 06, 2005 11:21 pm   

A jest gdzies opis?
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
DarioB 

Dołączył: 23 Cze 2004
Posty: 1288
Wysłany: Sro Gru 07, 2005 10:12 am   

villaoliva napisał/a:
A jest gdzies opis?


Tak:
http://www.rzygacz.webd.p...=25,208,0,0,1,0

http://www.forum.dawnygda...highlight=znicz

http://www.imagestation.c...ail-AlbumInvite
_________________
www.DarioB.net - Kochasz Gdańsk? Zaglądaj na moją stronę :)
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Gru 07, 2005 10:35 am   

Dzięki DarioB :)
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pią Gru 23, 2005 6:26 am   Brzydko pachnie

http://miasta.gazeta.pl/t...12,3080934.html

Nieprzyjemne zapachy w gdańskiej hali targowej

Gazete Wyborcza Trójmiasto
Bożena Aksamit, Bartosz Gondek 23-12-2005

W nowo odrestaurowanej hali targowej na gdańskiej starówce (300 km>>) klientów może odstraszać woń dochodząca z podziemi, gdzie handluje się wędlinami i rybami

Prace restauracyjne przy zabytkowej, gdańskiej hali targowej trwały ponad cztery lata. Otwarto ją ponownie we wrześniu. Obiekt zmienił całkowicie swoje oblicze, stając się nowoczesnym centrum handlowym. Teraz pojawiły się jednak kłopoty.

- Odechciewa się zakupów - mówi pierwsza klientka, którą spotykamy na schodach wiodących do podziemia. To samo powtarzają kolejne osoby. Faktycznie: w pięknym wnętrzu - reprezentacyjnym punkcie handlowym - fetor jest nie do wytrzymania.

Nawet ekspedientka z ekskluzywnego butiku odzieżowego na pierwszym piętrze narzeka: - Przez ten odór z trudem przychodzę do pracy. Mam wrażenie, że nawet ubranie mi przesiąkło... Kiedy wracam do domu, natychmiast biorę kąpiel. Jarosława Strugała, prezes spółki Kupcy Dominikańscy, do której należy hala, najpierw przekonywała nas, że to, co czuć wewnątrz, to naturalny zapach ryb. Potem przyznała, że problemem jest wentylacja. - Winny jest konserwator zabytków, który nie zgodził się na zainstalowanie wydajniejszych urządzeń. - mówi prezes Strugała. - Według niego bardziej rozbudowane instalacje, mogłyby zakłócić historyczny wizerunek obiektu. A na umieszczenie sklepu z rybami pod jednym dachem z butikami zgodził się sanepid.

- Jestem tymi pretensjami zaskoczony, ponieważ nic o sprawie nie wiem - mówi wojewódzki konserwator zabytków Marian Kwapiński. - Ustalenia odnośnie wentylacji były podejmowane z moimi poprzednikami. Jeżeli jednak likwidacja brzydkiego zapachu wymaga przebudowy wentylacji, to kupcy powinni znaleźć rozwiązanie problemu i wtedy możemy zacząć rozmawiać.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk