Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Drugi etap odbudowy
Autor Wiadomość
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Nie Mar 28, 2004 10:00 pm   

W Dzienniku Bałtyckim napisali, że archeolodzy szukali pozostałości zamku wysokiego od 100 lat :!: Dla mnie to jest miejsce od którego powinni zacząć. Również widziałem te fundamenty. Ciekawe czy będą tam prowadzić jakieś większe prace
_________________
Peter von Danzig
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Mar 28, 2004 10:55 pm   

I narobiliśmy całe masy zdjęć. Ale cały czas czekamy na jakieś formalne efekty tych prac - jakiś plan, czy cóś...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pon Mar 29, 2004 10:39 am   

Pietrucha napisał/a:
W Dzienniku Bałtyckim napisali, że archeolodzy szukali pozostałości zamku wysokiego od 100 lat :!: Dla mnie to jest miejsce od którego powinni zacząć. Również widziałem te fundamenty. Ciekawe czy będą tam prowadzić jakieś większe prace


No bo to pewnie redaktor Netka pisał :? Ty uważasz, że tam powinni zacząć... Na małą skalę doraźne badania prowadzili Niemcy w latach 1925/26, natomiast ekipa profesora Jażdżewskiego, która kopała w tym miejscu od 1948 r., robiła wszystko, żeby przypadkiem tego zamku nie znaleźć... mieli zlecenie na odkopanie słowiańskiego Gdańska, więc nie było mowy o marnotrawieniu środków na badanie pozostałości po jakichś tam krzyżakach.

Większych prac - to znaczy szerszych wykopów, niż te, które są przy Rycerskiej - na terenie wysokiego zamku już raczej nie będzie, bo teren jest w większości zabudowany. W razie gdyby inwestorzy weszli na teren pomiedzy Rycerską a Karpią, i aż do Kanału Raduni, zostaną być może odsłonięte jakieś fragmenty podzamcza.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pon Mar 29, 2004 1:54 pm   

Aha... już przeczytałem tę "rewelację" w piątkowym Dzienniku Bałtyckim. Oczywiście, nie wiem czy takie sformułowanie to "zasługa" redaktora Netki, czy dziewczyny prowadzącej tam badania archeologiczne, ale oczywiście gadają bzdury - nie można twierdzić, że to pierwsze odkrycie pozostałosci zamku, skoro kilkadziesiąt metrów dalej, fundamenty wieży można było oglądać przez całe lato 2003 roku (Kasia i Grün świadkami).
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Wto Mar 30, 2004 10:06 am   

Cytat:
cały czas czekamy na jakieś formalne efekty tych prac - jakiś plan, czy cóś...


A czy z tych zdjęć dało by się już narysować plan chociaż fragmentu zamku ?
Mogło to by być interesujące...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Mar 31, 2004 10:48 am   

Marek Z napisał/a:
A czy z tych zdjęć dało by się już narysować plan chociaż fragmentu zamku? Mogło to by być interesujące...


Popatrzę, czy coś takiego zostalo wykonane... w dotychczasowych publikacjach na ogól wszyscy powielają tylko plan zamku wykonany przed wojną przez prof. Kloeppela. Ale jak się uśmiechniemy do Grüna, to może zaprezentuje - tu lub na stronie Rzygaczowej - co nieco z tego, co udało mu się pstryknąć latem ;)
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Mar 31, 2004 12:33 pm   

Na tej tablicy informacyjnej wyczytałem wczoraj, że
"od 1861 dominantą przestrzenną ulicy (św. Ducha) stała sie barokowa Kaplica Królewska"
cyferki się poprzestawiały, 1681 powinno być...

nie wiecie, kto jest autorem? poinformowałbym życzliwie.
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Sro Mar 31, 2004 1:42 pm   

Cytat:
Ale jak się uśmiechniemy do Grüna, to może zaprezentuje - tu lub na stronie Rzygaczowej - co nieco z tego, co udało mu się pstryknąć latem


Grünie, ja się uśmiecham... :) :D :lol:
Was też zachęcam...
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Sro Mar 31, 2004 6:12 pm   

Próba rekonstrukcji zamku krzyżackiego jest w książce państwa Sypek "Zamki i obiekty warowne Pomorza Gdańskego"
_________________
Peter von Danzig
 
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Sro Mar 31, 2004 8:10 pm   

Cytat:
Próba rekonstrukcji zamku krzyżackiego


Tak, ale pewnie jest tam widok zamku, czyli części naziemnej widzianej - powiedzmy -z jednej strony, a plan, to jego przekrój, rzut z góry. Miałem na myśli właśnie coś takiego. Ale swoją drogą jak możesz, zeskanuj ten obrazek i wrzuć go tutaj, ok ?

8)
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Czw Kwi 01, 2004 7:40 pm   

tak, jest to taki hipotetyczny rysunek, nie plan. Niestety nie mam skanera, tak do końca to nawet nie mam komputera :cry:
_________________
Peter von Danzig
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pią Kwi 02, 2004 9:01 am   Jest makieta...

Makieta hipotetycznej budowli gdańskiego zamku (oparta na planie rekonstruwanym przez Kloeppela) jest od kilku lat na wystawie w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, ul. Mariacka 25/26.
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Pią Kwi 02, 2004 9:23 am   

Cytat:
oparta na planie rekonstruwanym przez Kloeppela


Ale czy pan Kloeppel konstruując makietę przed wojną znał wszystkie szczegóły, które odkrywają współczesne wykopaliska ?
Pisząc wyżej o planie zamku, miałem na myśli jego wspólczesne ramy, poparte wykopaliskami.
Obiecuję sobie już dłuższy czas, że odwiedzę Muzeum... ale w końcu się wybiorę.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pią Kwi 02, 2004 9:29 am   

Szczegóły z wykopalisk jeszcze nie zostały uwzględnione w żadnych publikowanych opracowaniach. Poczekaj cierpliwie kilka lat...
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Sob Kwi 03, 2004 1:32 am   

Wydaje się, że to juz koniec II etapu odbudowy. Posprzątali, zagrabili i... nie ma nikogo.
:cry:

Św Ducha.jpg
Plik ściągnięto 15604 raz(y) 43,09 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk