Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Helgoland koło Gdańska
Autor Wiadomość
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Pią Paź 26, 2007 8:50 pm   Helgoland koło Gdańska

Das Gasthaus Helgoland w wolnym tłumaczeniu Sławka .

opowiadanie to ukaże się już w krotce w najnowszym wydaniu DH 2007

=== początek ===

Helgoland w okolicy Gdańska ? nie mogę sobie przypomnieć , kiedy pierwszy raz o Helgoland słyszałem . A kiedy się pytałem gdzie mogł się znajdować Helgoland otrzymywałem jako odpowiedź tylko wzruszenie ramionami . Aż pewnego razu powiedział mi ktoś , że Helgoland leży koło Fischerbabke ( Rybina ). ale i to nic nie pomogło bo w dzisiejszej Fischerbabke nikt nie mogł mi wskazać tego miejsca .

Przez dłuższy czas nie mogłem też się domyślić , Helgoland był miejscowością czy też restauracją . Pewnego razu wpadłem na pomysł aby spojżeć na przedwojenny Messtichblatt
i tam też znalazłem Helgoland ! Niedaleko Fischerbabke w miejscu gdzie Wisła Krolewiecka odchodzi od Wisły Elbląskiej, w rozgałęzieniu leży duża działka urzędowo nazwana Helgoland .
Dlaczego ten kawałek ziemi został tak nazwany nie wiem jeszcze do dzisiaj , możliwe jest , że samo wyspowe usytuowanie tego pięknego kawałka ziemi pomoglo w nadaniu mu takiej nazwy .
Jeszcze w 19 wieku nosiło to miejsce nazwę " Spitz von Groschkenkampe" w czasie gdy na tym ciągle zalewanym przez wodę kawałeczku ziemi znajdowało się prowadzone od pokoleń gospodarstwo rodziny Goerz .
W 1899 roku spłonęło to gospodarstwo. Rodzina ta wybudowała przy drodze między dwoma promami na Elbląskiej i Krolewieckiej Wisły zajazd , zajazd , ktory na uroczystości otwarcia nazwany został potocznie " Zajazdem Helgoland " i prawdopodobnie dlatego został poźniej oficjalnie nazwany " Helgoland "
Za budynkiem znajdował się duży ogrod , w ktorym posadzono niezliczoną ilość kwiatow, krzewow i drzew owocowych .
Już w tym początkowym okresie w przepięknie oświetlonym ogrodzie użądzano legendarne festyny letnie wraz ze wspaniałymi fajewerkami.
W 1910 roku Helgoland przejęła rodzina Gustawa i Idy Dau z domu Goertz , dzięki ktorym ogrod ten stał się słynnym, w bliższych i dalszych okolicach , miejscem spotkań.
Namioty , kręgielnia, grota w skałach czy też rożne urządzenia sportowe dawały przerożne możliwości spędzania wolnego czasu , pomyślano także o dzieciach urządzając tam plac zabaw na ktorym między innymi stała drewniana karuzela i powietrzna huśtawka .
W święto nocy św. Jana zapraszano gości na tradycyjny festyn, na ktory Tiegenhoefer Brauerei Stobbe przywoziła całą furę beczek z piwem a i oczywiście nie zabrakło zapasow Stobbes Machandel .Kapele wojskowe przygrywały do zabawy i właśnie wtedy przeżywano w Helgolandzie wspaniałe i niezapomniane wieczory .
Helgoland był też miejscem organizowania licznych festynow szkolnych , na ktore przeprawiano promami niezliczone ilości dzieci, rodzicow i nauczucieli.
Ozdobiony girlandami ogrod był miejscem organizowania wielu zabaw i zawodow sportowych.
Helgoland był też ulubionym miejscem zabaw weselnych, ktore urzadzano w wielkiej sali .
W te dni weselne wszystko było doprowadzone do połysku i przy wspaniałej muzyce bawiono się do godzin porannych.
W Helgoland miał też możliwości noclegowe . Przedewszystkim uprawiający sporty wodne z Gdańska czy też Elbląga mogli po całodziennym wysiłku tutaj odpocząć i świetnie się pożywić .
Z początkiem I wś. zaprzestano wyszynku . Miejsce to było wykorzystywane do zaopatrywania rannych, ktorych transportowano barkami z Prus Wschodnich.
Po zakończeniu działań wojennych restauracje tą przejęła rodzina Jansen, a promy zostały wydane w dzierżawę aż do czasu gdy zostały zbudowane mosty zwodzone .
Chociaż era czasow Goertz/Dau nie jest zbyt odległa z tego okresu znanych jest mi bardzo mało szczegołow i nie jestem pewny czy kiedykolwiek dowiemy się jak tam i co sie działo w okresie międzywojennym.
Obecnie w pobliżu jest jeden zajazd z dużą salą restauracyjną, niedaleko jest mały sklep spożywczy ale cisza i spokoj dnia dzisiejszego w miejscu tym nawet nie pozwoli się domyśleć o jego pięknej i jeszcze tak niedawnej przeszłości .
Droga z Tiegenort przez Helgoland prowadzi do Steegen, ale mało kto w tym miejscu się zatrzyma, a to wielka szkoda bo już te dwa mosty zwodzone są bardzo interesujące i niewiele krokow dalej wzdłuż Wisły Elbląskiej czy też Krolewieckiej znajdziemy się w środku pięknej i nienaruszonej przyrody .
Miejsce w ktorym znajdował się ogrod jest dzisiaj dostępny, a w Helgoland znajduje się dzisiaj mała przystań przy ktorej cumują żaglowki czekające na otwarcie mostu w drodze na Zalew Wiślany . Podobno w tym miejscu ma w przyszłości powstać port jachtowy.
Dokładnie po drugiej stronie Wisły Elblaskiej znajduje się stacja pomp, ktorej zadaniem było i nadal jest osuszanie poprzez Alte Lake sporego areału żuławy.
Czy kiedyś Helgoland obudzi się ze snu-jest to prawie niewyobrażalne bo to co kiedyś tu było jest przeszłością , historią i nie może sie powtorzyć .
I jednak Helgoland pozostało pięknym i spokojnym miejscem w środku niespotykanej gdzie indziej przyrody Zuławy Gdańskiej.
Ogrod ten wraz z pieknymi drzewami jest czysto utrzymany i kto chce może się tutaj zatrzymać i odpocząć .Turyści wodni płynący przejezdną Wisłą Elbląską czy jeszcze zarośniętą Wisłą Krolewiecką znajdą w tym raju przyrody miejsce na odpoczynek.
Niezliczone ilości ptakow mają tutaj swoje miejsca lęgowe .
Każdy kto odwiedził to miejsce raz na pewno to powroci.
Nie do opisania są w tym miejscu zachody słońca kiedy te za obracanym mostem kolejowym opada za horyzont żegnając dzień .
Werder, Helgoland, przeszłe czasy, ktore do dzisiaj skłaniają do marzeń.
do marzeń o raju , ktory pozostał w sercach i pozostał w swoim miejscu prawie nie naruszony.

=== koniec ===

Pozdrawiam
Wolfgang

i to by było na tyle o historii Helgoland , Helgoland na Zuławie Gdańskiej a nie gdzieś tam na Morzu Połnocnym

Sławek
_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Sob Paź 27, 2007 9:13 pm   

Od siebie dorzucę ilustrację do powyższego tekstu.

Helgoland.jpg
Plik ściągnięto 18272 raz(y) 39,94 KB

napis.jpg
Plik ściągnięto 18272 raz(y) 16,42 KB

_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Nie Paź 28, 2007 11:36 am   

I troszku nowsze fotki... ;)

r1.JPG
Plik ściągnięto 18251 raz(y) 49,75 KB

r2.JPG
Plik ściągnięto 18251 raz(y) 52,92 KB

_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Sob Gru 08, 2007 8:00 pm   

a tak to wygladal ten budynak za dobrych czasow

helgoland.1.jpg
Plik ściągnięto 18045 raz(y) 55,63 KB

_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Sty 23, 2008 1:31 am   

I jeszcze nowsze fotki ;)

1.JPG
Plik ściągnięto 17854 raz(y) 71,37 KB

2.JPG
Plik ściągnięto 17854 raz(y) 76,15 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 17854 raz(y) 75,08 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 17854 raz(y) 72,9 KB

5.jpg
Plik ściągnięto 17854 raz(y) 73,44 KB

6.jpg
Plik ściągnięto 17854 raz(y) 72,35 KB

 
angel 
tuga

Dołączyła: 14 Mar 2010
Posty: 56
Wysłany: Sro Mar 07, 2012 8:46 pm   i jeszcze nowsze fotki;

Budynek wyremontowano znajduje sie tu osrodek zdrowia i biblioteka ze swietlica dla dzieci;

418179_338052122881488_291897210830313_1136350_14435658_n.jpg
Plik ściągnięto 15854 raz(y) 73,66 KB

 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Maj 23, 2019 11:53 pm   

Do tego miejsca można było dojechać drogą przez jeden ze zwodzonych mostów, można było dopłynąć ze zrujnowanej dzisiaj przystani w Tiegenhof, można było dojechać kolejką. Przejeżdżało się obrotowy most i po chwili pociąg zatrzymywał się na stacji czy przystanku. Przy nim, na skrzyżowaniu trzech dróg, dwóch kołowych i jednej żelaznej, stał Deutsches Haus. Stał i stoi dzisiaj. Co więcej jest do kupienia. Czy warto i za ile, nie wiem. Podwórko takie sobie, coś tam trzeba zmienić. Kawałek całkiem fajnego ogrodu i dojazd urokliwą drogą. Jeżeli pominąć asfalt oczywiście. Po jej obu stronach ogromne, stare drzewa.
Kiedy tylko czas mnie nie ciśnie za bardzo, zbaczam w Jantarze na Stegienkę i toczę się wolno do Rybiny. Niezwykle relaksująca trasa. Polecam z czystym sumieniem każdemu, komu się nie spieszy. Do Rybiny od tej strony wjeżdża się właśnie przy stacyjce.
A z Helgolandu przez most trzeba przejść i skręcić w lewo. Potem przed siebie idąc, między tymi starymi drzewami, dojdzie się do stacyjki. Po drodze miniemy coś jakby dwór popadający w ruinę, chroniony prawnie, żeby nie było. Ale to całkiem inna bajka.
Zbaczajcie w bok kiedy się tylko da. Warto.

7.JPG
Plik ściągnięto 7894 raz(y) 101,75 KB

8.JPG
Plik ściągnięto 7894 raz(y) 105,13 KB

9.JPG
Plik ściągnięto 7894 raz(y) 102,27 KB

10.JPG
Plik ściągnięto 7894 raz(y) 110,28 KB

11.JPG
Plik ściągnięto 7894 raz(y) 100,9 KB

12.JPG
Plik ściągnięto 7894 raz(y) 109,22 KB

13.JPG
Plik ściągnięto 7894 raz(y) 92,61 KB

14.JPG
Plik ściągnięto 7894 raz(y) 102,51 KB

15.JPG
Plik ściągnięto 7894 raz(y) 102,68 KB

_________________
Poldergeist
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk