Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Marzęcino - nieczynne wrota przeciwsztormowe
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Sty 07, 2009 11:12 pm   

maly-cinek napisał/a:
aż mowę mi odebrało :== jestem pełen uznania. czy to znaczy że tajemnica ruin śluzy z Marzęcina została wyjaśniona?? :D

To również dzięki Tobie :zgooda:
 
 
Andy 

Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 4
Wysłany: Nie Sty 18, 2009 12:43 pm   Pomoc

Krzysztof napisał/a:
maly-cinek napisał/a:
aż mowę mi odebrało :== jestem pełen uznania. czy to znaczy że tajemnica ruin śluzy z Marzęcina została wyjaśniona?? :D

To również dzięki Tobie :zgooda:


Witam. Jestem tu nowy ale nie nowy w Marzęcinie. Przyglądałem się Waszej rozmowie i śmiem twierdzić, że pominęliście ważny szczegół... Poprostu przyjechaliście o nieodpowiedniej porze roku. Byliście blisko, gdyż osoba, która robi zdjęcie stoi praktycznie na ruinach tej śluzy. Ja byłem tam jesienią kiedy zostały wypalone trawy i trzciny. Wtedy można te ruiny zobaczyć choć trzeba się śpieszyć, gdyż widoczne tam były ślady działalności zbieraczy złomu (obkopana solidna- chyba tregra- była zgięta co mogło świadczyć o użyciu ciężkiego sprzętu- ale nie wyciągnięta). Dawno mnie tam nie było więc nie wiem jak to wygląda ale myślę, że kiedy stopnieją śniegi będzie można tam pójść i obejrzeć co tam pozostało. Myślę, że mogłem choć trochę pomóc. Pozdrawiam
 
 
sybiseck 

Dołączył: 04 Kwi 2008
Posty: 10
Wysłany: Sro Sty 21, 2009 2:11 pm   

8O 8O Panie Krzysztofie wyrazy mojego uznania, za tak rzeczowe podejście do tematu. Pozdrawiam żółtą łódź.. . :== :==
 
Janaczi 

Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 2
Wysłany: Wto Maj 12, 2009 10:27 pm   

Witam. Działanie wrót zostało odgadnięte, ale czy może ktoś z Was słyszał o tunelu, który znajduje się pomiędzy Kościołem, a drugą stroną Kanału Panieńskiego? Swój początek podobno ma gdzieś za ołtarzem w Kościele, biegnie pod Kanałem, a koniec tego tunelu znajduje się pod drogą biegnącą między jeziorkami?
Od strony jeziorek - pod drogą, widać jakieś mury. Podobne te mury to wyjście (wejście) z czegoś (tunelu?) lecz jest ono zasypane.
Może ktoś z Was posiada jakieś informacje potwierdzające istnienie takiego tunelu? Pozdrawiam
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Maj 12, 2009 11:33 pm   

Janaczi napisał/a:
czy może ktoś z Was słyszał o tunelu,

Ja posiadam owe informacje – cała masa żuławskich legend opowiada o tunelach łączących różne kościoły w lezącymi po drugiej stronie kanału cosiami. Wyluzuj. I przy okazji zapraszam => KLIK
_________________
Poldergeist
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Sro Maj 13, 2009 1:00 am   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
cała masa żuławskich legend opowiada o tunelach łączących różne kościoły w lezącymi po drugiej stronie kanału cosiami. Wyluzuj.
Oj D.W. nie można tak zaraz sprowadzać kolegi na ziemię i wiadro wody na otrzezwienie :wink: No bo zobacz: gdyby nie wierzono w legendy to do tej pory Troi by nie odkryto...
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
T.P.Smith 
Mazur


Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 10
Wysłany: Sro Maj 13, 2009 5:47 pm   

no a kiedy jakaś publikacja z odkrycia?? nie codzień rozwiązuje się taką zagadkę.
_________________
Mazur na Żuławach
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Maj 13, 2009 6:02 pm   

Janaczi napisał/a:
te mury to wyjście (wejście) z czegoś

W tunel pod kanałem nie wierzę, ale te mury, chętnie, obejrzałbym. Możesz dokładniej, je zlokalizować?
 
 
Janaczi 

Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 2
Wysłany: Sro Maj 20, 2009 6:34 am   

Hej

od strony Nowego Dworu. W Marzęcinie skręcamy na most (w prawo). Za mostem druga w lewo, na przeciwko dawnej piekarni. Będzie to polna droga. Jedziemy jakieś 500 metrów i będzie "skrzyzowanie" i na tym skrzyzowaniu w prawo. Za jakieś 2-3 metry zatrzymujemy się. Po spojrzeniu na prawo w dół będzie widać mury.

Pozdrawiam

bez tytułu.JPG
Mapka dojazdu
Plik ściągnięto 25586 raz(y) 26,52 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Maj 20, 2009 1:15 pm   

Dzięki za opis i mapkę.
Przy okazji oglądnę :zgooda:
 
 
Andy 

Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 4
Wysłany: Sro Maj 20, 2009 1:26 pm   

Janaczi napisał/a:

Za jakieś 2-3 metry zatrzymujemy się. Po spojrzeniu na prawo w dół będzie widać mury.

Pozdrawiam


Z tego co mnie wiadomo to było tam coś w stylu przepustów wodnych.... Zaglądałeś z drugiej strony wału?? tam widać co się kryje pod spodem:) Pozdrawiam
 
 
tomaeh 

Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 156
Wysłany: Pią Cze 05, 2009 7:13 am   

Andy napisał/a:
Z tego co mnie wiadomo to było tam coś w stylu przepustów wodnych


Dokładnie ten tunel to dawny przepust wodny... Obecnie zarośnięty przez łąki umajone :hihi:
Znajduje się on pod polną drogą prowadzącą w stronę tamtejszych jeziorek. Wybudowany z cegły ze sklepieniem kolebkowym... dziecięciem będąc często sie tam zaglądało. Choć ostatnio - w ubiegłym tygodniu! Drugi przepust był nieco dalej (mniej więcej pomiędzy dwoma jeziorkami) obecnie zasypany, choć ukształtowanie terenu ponizej wału wskazuje to miejsce:)
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Cze 18, 2009 6:50 pm   

tomaeh napisał/a:
Dokładnie ten tunel to dawny przepust wodny...

Tak jest, ale...
Nie żałuję, że pojechałem zobaczyć. Jest to bardzo ciekawa pozostałość po "Entro M." - wiatraku(?) odwadniającym. Dałem znak zapytania, bo to urządzenie odwadniające, teoretycznie mogło mieć inny napęd, ale nie słyszałem o nie wiatrowych napędach. Odwadnianie – przepompowywanie wody z rowów dawnego polderu zalewowego Nogatu do Zalewu Wiślanego miało sens do 1942 r. do momentu odsunięcia granicy Zalewu 3 km na północ. Wtedy teren po jednej, jak i po drugiej stronie wału zaczął być odwadniany stacją pomp w Osłonce, i to o wiele skuteczniej niż mógł to robić ten wiatrak.
Według mnie: wiatrak stał na studni C. Do tej studni dopływała woda z rowu kanałem – tunelem D. Tu jakaś pompa napędzana tym wiatrakiem podnosiła ją na wyższy poziom i kanałem – tunelem B, a następnie przepustem A pod wałem odprowadzana była do Zalewu. Nie ma, a musiało być, jakieś zamknięcie E uniemożliwiające cofnięcie się wody do rowu odwadniającego. Mogła tam być jakaś zastawka, normalnie zamknięta, otwierana przy wodach powodziowych na polderze. Jakieś zamknięcie musiało, też być, od strony Zalewu, aby uniemożliwić wpłynięcie na polder wody powodziowej na Zalewie.

Marzęcino.jpg
stan do 1942 r.
Plik ściągnięto 25386 raz(y) 78,74 KB

mevapol 002.jpg
szkic
Plik ściągnięto 25386 raz(y) 72,58 KB

DSC01549.r.jpg
Plik ściągnięto 25387 raz(y) 79,02 KB

DSC01540.r.jpg
wylot (od strony Zalewu) przepustu "A"
Plik ściągnięto 25387 raz(y) 78,66 KB

DSC01544.r.jpg
wylot kanału "B"
Plik ściągnięto 25387 raz(y) 78,16 KB

DSC01548.r.jpg
studnia - fundament wiatraka
Plik ściągnięto 25387 raz(y) 73,43 KB

DSC_1994.r.jpg
kotwy do umocowania wiatraka
Plik ściągnięto 25387 raz(y) 79,52 KB

DSC01545.r.jpg
wlot do kanału "D"
Plik ściągnięto 25387 raz(y) 78,12 KB

DSC01547.r.jpg
wnętrze kanału "D"
Plik ściągnięto 25387 raz(y) 77,13 KB

 
 
tomaeh 

Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 156
Wysłany: Czw Cze 18, 2009 7:57 pm   

Rewelacja!!! Dzięki Krzysztof :zgooda:
Nigdy się ni zastanawiałem na jakiej zasadzie mogło to wszystko funkcjonować...Jestem naprawdę pod wrażeniem - tym bardziej, ze owe jeziorko, które widać w głębi należy do mojej rodziny:)
A co z owym drugim przepustem, który był dalej? Zaglądałeś tam może?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Cze 18, 2009 8:35 pm   

tomaeh napisał/a:
A co z owym drugim przepustem, który był dalej? Zaglądałeś tam może?

Następnym razem. Zapomniałem, że i tam coś jest :oops:
Czy to, w tym miejscu, gdzie na powyższej mapce, po prawej stronie, zaznaczone jest połączenie rozlewisk, przecinające wał?
Przy okazji, przekonałem się jak powszechne jest mniemanie o kanale pod Kanałem Panieńskim. Samozwańczy, miejscowy informator, też mówił o tym tunelu do kościoła.
Jak, już byliśmy po drugiej stronie Kanału, to dwa zdjęcia Tomka na pozostałości po śluzie, z tamtej strony.

DSC_1998.r.jpg
Plik ściągnięto 25373 raz(y) 77,31 KB

DSC_1999.r.jpg
Plik ściągnięto 25373 raz(y) 79,01 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk