Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Stary Chełm zwany też niegdyś Pohulanką
Autor Wiadomość
antyprodukt 

Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 7
Wysłany: Pon Sie 20, 2012 8:42 am   

Ależ, oczywiście, że kojarzę. W ostatnim bloku na Odrzańskiej (przed Lubuską) mieszkali moi dziadkowie, więc często tam bywałem. Pamiętam skup butelek Na Zboczu, chyba jedyny na Chełmie. Z pompy na rogu pijało się wodę. Do Majchrowskiego po chleb też jeszcze zdążyłem chodzić. Na dole, przed Kartuską, był ogrodnik, do którego wszystkie dzieciaki z Chełmu zasuwały po kwiaty na koniec roku szkolnego. A pamiętasz, jaka doskonała górka do zjeżdżania na sankach tam była ? Potem zrobili schody i ... dupa.
Rodzinę Kloców znam, tylko to późniejsze pokolenie.
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Pon Sie 20, 2012 11:13 am   

antyprodukt napisał/a:
Ależ, oczywiście, że kojarzę. W ostatnim bloku na Odrzańskiej (przed Lubuską) mieszkali moi dziadkowie, więc często tam bywałem. Pamiętam skup butelek Na Zboczu, chyba jedyny na Chełmie. Z pompy na rogu pijało się wodę. Do Majchrowskiego po chleb też jeszcze zdążyłem chodzić. Na dole, przed Kartuską, był ogrodnik, do którego wszystkie dzieciaki z Chełmu zasuwały po kwiaty na koniec roku szkolnego. A pamiętasz, jaka doskonała górka do zjeżdżania na sankach tam była ? Potem zrobili schody i ... dupa.
Rodzinę Kloców znam, tylko to późniejsze pokolenie.

Na Odrzanskiej 3 mieszka do dzis moj kuzyn Jerzy Skowronowski. Zona Aldona zmarla.
Pamietam pompe i ogrodnika.
Do Majchrowskiego zanosilem blache z ciastem i jeszcze goracy chleb kupowalem. On mieszkal naprzeciw mnie. Jego syn tez zostal piekarzem. Ma mala piekarenke na Dolnej Bramie 12 (budynek jest cofniety od ulicy). Rozmawialem z nim w maju t.r.
Z tej gory jechem najpierw sankami, az do Kartuskiej przed tramwaj, a potem na lyzwach i skocznie tam mielismy. Na lyzwach jechalem Malczewskiego do SP 12. :dziadek:
Na Lotnikow mieszkal jeszcze Erwin Beling, potem taksowkarz w Sopocie; zmarl.
 
Jerzy Makieła 
Jurmak

Dołączył: 23 Gru 2007
Posty: 188
Wysłany: Sob Wrz 01, 2012 3:32 pm   

Dieter napisał/a:

Do Majchrowskiego zanosilem blache z ciastem i jeszcze goracy chleb kupowalem. On mieszkal naprzeciw mnie. Jego syn tez zostal piekarzem. Ma mala piekarenke na Dolnej Bramie 12 (budynek jest cofniety od ulicy).


I ma bardzo dobry chleb i bułki razowe :hihi: Wiem, bo po nie jeżdżę :hihi:
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sob Wrz 01, 2012 6:59 pm   

Jerzy Makieła napisał/a:
I ma bardzo dobry chleb i bułki razowe :hihi: Wiem, bo po nie jeżdżę :hihi:

Ty go przedpoludniem nie spotkasz, bo wtedy po nocce juz spi (jak to piekarz), ale jak go spotkasz, to pozdrow go serdecznie ode mnie. :zgooda:
Przypomnij mu, ze w maju dzwonilem do niego (po 14:00, jak wstal). Chce sie ze mna spotkac na gadke. :szczena:
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Pon Lis 26, 2012 9:29 am   

Budowa osiedla robotniczego Stolzenberg 1940 rok.
Wochenschau 1940 über Wohnungsbau für Arbeiter in Danzig Stolzenberg

Wochenschau 1940

Pokazano tam też robotnicze osiedle w Gdyni i most na Wiśle w Tczewie.

Miro

chelm1940.JPG
Plik ściągnięto 20942 raz(y) 29,32 KB

chelm 1940 (2).JPG
Plik ściągnięto 20942 raz(y) 27,99 KB

chelm 1940 (1).JPG
Plik ściągnięto 20942 raz(y) 25,97 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Pon Lis 26, 2012 7:23 pm   

Już pokazała się ta kronika.Wskazujesz ją w innej wersji.Dla mnie to zjawiskowe świadectwo Stolzenbergu.Ciągle mnie zastanawia budowa na ostatnim zdjęciu.Czy to zachodnia pierzeja ul.Łużyckiej z widocznymi w tle szczytami budynków ul Worcella? Skłaniał bym się,że z północnej strony ul. Lotników na południową
_________________
Telimeny
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Pon Lis 11, 2013 1:57 pm   

Osiedle mieszkaniowe stoczni Schichau.
Domy gotowe do zamieszkania, Stolzenberg 1941 rok.

Miro

wohnsiedlung stolzenberg 1941 r..JPG
Plik ściągnięto 19496 raz(y) 47,53 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
antyprodukt 

Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 7
Wysłany: Pon Lis 11, 2013 9:22 pm   

W pierwszym momencie myślałem, że jest to początek ul. Odrzańskiej - pierwszy budynek od ronda - za pralnią, ale przeliczyłem klatki schodowe (z obrazów satelitarnych) i jestem prawie pewny, że jest to mój "rodzinny" budynek, czyli najdłuższy przy ul. Łużyckiej z numerami 8-24.
 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Wto Lis 12, 2013 12:24 am   

Masz rację. To "Twój" budynek. Zdjęcie zrobione sprzed obecnej klatki ul. Worcella 5. Miro znowu znalazł perełkę. Piękne dzięki :==
_________________
Telimeny
 
antyprodukt 

Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 7
Wysłany: Wto Lis 12, 2013 11:49 am   

To zdjęcie może też przedstawiać równoległy (bliźniaczy) budynek przy ul. Worcella. Fotograf stałby wtedy za 3-klatkowym budynkiem ul. Łużyckiej 26-30, od strony ogródków przydomowych.
Zdjęcie zrobiono zaraz po wybudowaniu budynku. Nie było jeszcze wtedy żadnej zieleni, ani innych "punktów orientacyjnych" więc mimo, że jest to "mój" teren, nie jestem w stanie określić ze 100% pewnością, który to budynek :II
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Lis 12, 2013 1:04 pm   

Gdyby to był ten przy Worcella to byłoby widać wejścia i okna na klatkach schodowych, więc to nie on.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
antyprodukt 

Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 7
Wysłany: Wto Lis 12, 2013 1:11 pm   

Oczywiście, masz rację !
W takim razie moja radość jest jeszcze większa, bo bez wątpienia mam zdjęcie "mojego" rodzinnego budynku. Jeszcze nie ma ogródków.
W tym szczycie, jako dzieciaki, graliśmy w piłkę i palanta, chowanego i inne takie ... eh.
 
jaca2003 

Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 49
Ostrzeżeń:
 3/4/6
Wysłany: Wto Lis 12, 2013 8:13 pm   

Okna w szczytowej scianie. Ten na Worcela ich nie ma. I Inny układ kominów. Zresztą oba widzę ze swojego okna.
Pozdrawiam
 
antyprodukt 

Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 7
Wysłany: Wto Lis 12, 2013 9:10 pm   

Okna szczytowe były często zamurowywane i nawet ten ze starego zdjęcia ma teraz zamurowane dwa na parterze. Kominy też nieco zmieniały swój kształt przy okazji częstych adaptacji poddaszy, ale rzeczywiście (ku mojej radości - jak już pisałem) jest to budynek przy Łużyckiej z numerami 8-24.
 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Czw Lis 14, 2013 11:29 am   

Budynki na ul Łużyckiej i ul. Worcella tylko z pozoru są bliźniacze. Są podobnej długości. Jednak budynek na ul. Łużyckiej ma, jeśli się nie mylę wszystkie mieszkania mniejsze-trzypokojowe, stąd małe okienka łazienek są po przeciwnej stronie wejścia. Budynek przy ul. Worcella ma mieszkania czteropokojowe. Stąd przy tej samej długości ma 2 klatki mniej. Ma charakterystyczne dla ul Worcella występy. Taki występ jest poza ul. Worcella tylko w budynku ul. Łużyckiej 3. Po zachodniej stronie ul. Worcella występy są pierwszym, trzecim i piątym budynku od ronda. Za to charakterystyczne werandy były w drugim, czwartym i szóstym budynku. Ostała się tylko w drugim.

Świetnie się składa, bo akurat Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Rada Dzielnicy Chełm zapraszają na spotkanie z A. Masłowskim pt. " Miasto Chełm". O okresie historii Chełmu z przełomu XVIII i XIX wieku.
28 listopada g. 17 w filii nr. 19 WiMBP ul Dragana 26 (ALF).
_________________
Telimeny
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk