Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Stary Chełm zwany też niegdyś Pohulanką
Autor Wiadomość
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Sob Kwi 23, 2011 10:50 pm   

bavar napisał/a:
Takiego go właśnie pamiętam ze specyficznym zapachem ni to stęchlizny, ni to pokostu w deskach, z których został zbudowany.. W II połowie lat 80. obok niego na tym placu zabaw co lato było takie mini wesołe miasteczko 8)) A potem już nic - tylko nury tłuczące butelki w nocy i załatwiający się bez żenady w krzakach :evil:


Masz rację.Ten zapach.Moze od woskowania podłogi w gównej sali?Przed zabawami niezapomniana mieszkająca w baraku "babcia" p. Fijałkowska-ps."Psitułek" jak pamietam strugała woskowe świece,które bawiący się wcierali dla poslizgu w podłogę.A zabawy były w każdą sobotę.Organizował je komitet rodzicielski SP.nr 13.Tam odbywały się jasełka organizowane przez ks. proboszcza F. Wołosa.Tam też z okazji Świąt Wielkanocy po przeniesieniu się z baraku koło PCH strażacy przebierali się do adoracji Grobu Pańskiego.Było oczywiście ognisko muzyczne p. Langowskiego-nawet w nim grałem kilka lat,TKKF Błękitni,biblioteka p. Skubij,ADM,Klub Książki i Prasy Ruch z telewizorem-to było coś.Kiedyś napisałem felieton sportowy na temat.Poszukam.Znalazłem na NK(p.Nowakowska) dwa zdjęcia.Jedno podobne, wejścia od zachodu,drugie zaplecza-widok na kotłownię-"królestwo" p.Krajewskiego.

8c262f77cb.jpg
Plik ściągnięto 21461 raz(y) 33,04 KB

7567d7e3ec.jpg
Plik ściągnięto 21461 raz(y) 46,79 KB

_________________
Telimeny
 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Pon Kwi 25, 2011 9:31 pm   

Niesamowite :== Gdyby tak ktoś jeszcze wrzucił tu jakieś fotki tegoż Domu Kultury i/lub okolicy Starego Chełma z poprzednich dekad, to byłaby to zapewne prawdziwa rewelacja dla zainteresowanych tą dzielnicą :wink:
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Kwi 26, 2011 1:36 pm   

bavar napisał/a:
Gdyby tak ktoś jeszcze wrzucił tu jakieś fotki tegoż Domu Kultury i/lub okolicy Starego Chełma z poprzednich dekad, to byłaby to zapewne prawdziwa rewelacja dla zainteresowanych tą dzielnicą

Z poprzednich, znaczy których? Domu Kultury więcej chyba nie znajdę, ale w zbiorach rodzinnych żony mamy zdjęcia np. ul. Worcella z czasów, kiedy to jeszcze była Tobrucka.

++++++++++++++++++++++++++++

W poczuciu kronikarskiego obowiązku napiszę, że w ostatnim czasie zniknęła większość pozostałości po cmentarzu przy kościele Podwyższenia Krzyża św.. Najpierw, wraz z wymianą ogrodzenia, usunięto nagrobki leżące na stosie kamieni. W Wielką Sobotę zauważyłem, że zlikwidowano stare groby w narożniku cmentarza (m. in. Schinschetzki, Piepiórka i nagrobki bezimienne). Szczątki być może zostały ekshumowane. Zostały jeszcze groby położone najbliżej nowego kościoła, ale pewnie i one zostaną wkrótce usunięte - np. u Kalinowskiej już zniknął krzyż z tabliczką :II
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Sro Kwi 27, 2011 2:40 pm   

Pumeks, dzięki za informację, dawno nie byłem na Chełmie, bo już tam nie mieszkam...wiadomo może co jest planowane na tym terenie? czemu są usuwane te nagrobki? dobrze, że chociaż pozostanie jakaś dokumentacja fotograficzna...
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sob Kwi 30, 2011 6:34 pm   ul. Zygmunta Chychly ?

Ktos mi mowil, ze maja powstac, albo zmienic nazwe, szereg ulic (to chyba na Nowym Chelmie). One maja otrzymac nazwy wybitnych sportowcow.
Ten kolega nawet podal, ze ul. Hokejowa ma byc ul. Zygmunta Chychly (zmarl rok temu). W moim starym planie miasta takiej ulicy nie ma.
Czy ktos z Was o tym slyszal?
 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Sob Kwi 30, 2011 11:02 pm   

Z całym szacunkiem ale ul. Hokejowa ewidentnie nie znajduje się na Chełmie a w nieodległych Łostowicach, konkretnie na os. Cztery Pory Roku :wink:
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
voytaz1 

Dołączył: 12 Cze 2010
Posty: 16
Wysłany: Czw Sie 04, 2011 8:16 pm   Cmentarz przy kościele

Wracając do tematu cmentarza przy kościele to znając podejście proboszcza parafii nie dziwi mnie to co zostało zrobione... Wielka szkoda,żal było patrzeć na te potłuczone płyty nagrobne.Moim zdaniem to był wyraz braku szacunku dla zmarłych tam pochowanych.Dobrze,że Pumeks utrwalił te groby na fotografiach.
 
guldenmond 

Dołączył: 27 Lip 2011
Posty: 14
Wysłany: Pon Sie 08, 2011 8:58 pm   

Ostatnio przy kosciele na Chelmie postawiono nowe ogrodzenie, przy okazji zlikwidowano tez grob znajdujacy sie za stara kaplica cmentarna (od strony ul. Wronki); nie wiem niestety czy dokonano ekshumacji, czy tez uzyto spychacza...
 
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Sob Lis 05, 2011 12:59 am   

odświeżając temat cmentarza koło kościoła...W dniu Wszystkich Świętych wybrałem się tam ze zniczem, ale to co tam zastałem było po prostu przykre - jak na terenie cmentarza mogą się walać kości?! Zniknęły poza tym wszystkie stare nagrobki niemieckie. Jak tak można traktować cmentarną ziemię?

DSCF4428 - Kopia.JPG
Plik ściągnięto 18498 raz(y) 101,32 KB

DSCF4424 - Kopia.JPG
Plik ściągnięto 18498 raz(y) 98,72 KB

DSCF4423 - Kopia.JPG
Plik ściągnięto 18498 raz(y) 114,12 KB

 
Mixer322 

Dołączył: 25 Lis 2011
Posty: 3
Wysłany: Pią Sty 13, 2012 11:04 pm   

stolzenberger napisał/a:
czyżby te budy, które teraz służą za skup złomu był niegdyś siedzibą chełmskiego Domu Kultury? :roll:

to w takim razie mam kolejne pytanie: co jest obok tego budynku, wygląda mi to na jakaś pozostałość po fontannie...


Tak to jest dawna fontanna. Kiedyś była czynna.
 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Pią Sty 13, 2012 11:18 pm   

Po Domu Kultury raczej już nie ma nawet śladu - oprócz pustego placu obok wyżej wspomnianego baraku ze skupem złomu.. Jeszcze kilka lat temu na tym placu można było dojrzeć trzymające się podłoża kolorowe kafelki, które stanowiły posadzkę dawnego Domu Kultury.

Co do wspomnianej fontanny, to nigdy nie widziałem jej czynnej, co musiało mieć miejsce raczej w zamierzchłych czasach, kiedy to znajdował się tam Ogród Jordanowski :hmm:
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
Mixer322 

Dołączył: 25 Lis 2011
Posty: 3
Wysłany: Nie Sty 15, 2012 9:27 pm   

Była kiedyś czynna, ale ja nie pamiętam mimo, że mam 24 lat.
Rodzice opowiadali o fontannie jak kiedyś działała i o tym domu kultury.
 
antyprodukt 

Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 7
Wysłany: Nie Sie 19, 2012 3:38 pm   

To moja pierwsza wypowiedź na tym forum, więc witam Wszystkich serdecznie,
jestem "starym" chełmianinem - urodzonym w latach 60'tych przy ul. Łużyckiej. Mam nadzieję, że wniosę coś ciekawego do dyskusji.
Pierwszym wątkiem, który tu poruszam będzie stary "majątek". Tak na to mówiono na Chełmie jeszcze na początku lat 80'tych. Chodzi mi o gospodarstwo, które było położone mniej/więcej w miejscu teraźniejszej ul. Ptasiej, czyli schodząc na Orunię ul. Zamiejską, majątek był po prawej stronie. Pamiętam stare zabudowania i stawek przy podwórku.
Czy wie ktoś więcej na temat tego majątku ?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Nie Sie 19, 2012 4:31 pm   

To chodzi o Altdorf?
Zajrzyj tu: http://forum.dawnygdansk....ghlight=altdorf
 
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Nie Sie 19, 2012 10:00 pm   

antyprodukt napisał/a:
To moja pierwsza wypowiedź na tym forum, więc witam Wszystkich serdecznie,
jestem "starym" chełmianinem - urodzonym w latach 60'tych przy ul. Łużyckiej. Mam nadzieję, że wniosę coś ciekawego do dyskusji.
Pierwszym wątkiem, który tu poruszam będzie stary "majątek". Tak na to mówiono na Chełmie jeszcze na początku lat 80'tych. Chodzi mi o gospodarstwo, które było położone mniej/więcej w miejscu teraźniejszej ul. Ptasiej, czyli schodząc na Orunię ul. Zamiejską, majątek był po prawej stronie. Pamiętam stare zabudowania i stawek przy podwórku.
Czy wie ktoś więcej na temat tego majątku ?

Witaj antyprodukt.
Ja mieszkalem do 1958 na ul. Na Zboczu 32 - chyba kojarzysz, gdzie to jest: Odrzanska w kierunku Kartuskiej.

A moj kolega Gerhard Klausa mieszkal do 1972 roku na Luzyckiej 3, 1. pietro po prawej. Akurat przyszlem z jego dzialki w Hamburgu.
Drugi kolega Ireneusz Kloc mieszkal prawie przy koncu Luzyckiej po prawej, a dzis na Worcella.

Majatek tez pamietam, ale szczegolow nie, bo tam sie rzadko chodzilo. :dziadek:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk