Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Stary Chełm zwany też niegdyś Pohulanką
Autor Wiadomość
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Wto Lis 11, 2008 10:43 pm   

Dzieki seestrasse!
No ale patrz, jak dlugo ten drewnianny barak trzymal... :dziadek:
 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Pią Gru 26, 2008 11:21 pm   

No więc, jako były mieszkaniec z bliskiej okolicy ronda twierdzę, że w przedstawionym na powyższej fotografii "parku jordanowskim" [potocznie wśród dzieciaków zwany był po prostu "jordankiem"] musiała być fontanna, gdyż były tam a może i są nadal wśród owych kamieni metalowe zawory lub dysze, noszące znamiona bycia pozostałościami jakiejś instalacji hydraulicznej.

Natomiast co do datowania kresu bytności drewnianego domu kultury, to ja poważnie obstawiam samą końcówkę lat 80. Ewentualnie - w drodze kompromisu :hiihihi: - mógł to być co najwyżej przełom lat 80. i 90. - lecz nie później, niż 1991 rok :dziadek:
Niesamowity był ten drewniany dom kultury przy ul. Buczka.. :hihi: Te niezapomniane seansy filmowe na najzwyklejszych wolno stojących drewnianych krzesłach :haha: Nikt wówczas w tym obciachu jakoś nie dostrzegał, bo miał do wyboru mega-kolejkę za biletem pod kinem Leningrad [bądź Kosmos przy Jedności Robotniczej :hiihihi: ]. Tam również z podstawówką chodziło się na przedstawienia z różnych okazji :wink: Tam w latach 80. różne osiedlowe rockowe załogi robiły sobie próby muzyczne :brake:
Początek lat 90. to przecież już boom małej i średniej przedsiębiorczości i kilka wizyt wesołego miasteczka na obecnym placu zabaw dla dżentelmenów z tanim winkiem w ręku :mrgreen:




Frapuje mnie jednak obiekt, który stoi w bramie przy ul. Łużyckiej [tam, gdzie jest przychodnia i ś.p. szewc Janiak miał swoją zieloną budkę z interesem]. Chodzi mi o ten budynek z balkonem i wejściem z filarami [o ile pamiętam]. To zwraca uwagę, gdyż wszystkie wokół bloki z lat 30. nie wyróżniały się powyższymi elementami... :hmm:

I jeszcze jedno.. W jednym z ogrodów pierwszych 'starych' budynków przy ul. Worcella [licząc od ronda po prawej stronie] zawsze było pełno luźno leżących [jakby wiekowych] rzeźb z kamienia - choć nigdy żadnych odgłosów urzędowania kamieniarza/rzeźbiarza w okolicy nie słyszałem... Ktoś to tylko składował i kto to w zasadzie był? Ktoś to kojarzy?
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
Ostatnio zmieniony przez bavar Pią Gru 26, 2008 11:46 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pią Gru 26, 2008 11:44 pm   

Trochę wyjaśnienia odnośnie budynku z arkadami dostajemy w nowym przewodniku Januszajtisa - strona 352

DSC05846r500.jpg
Plik ściągnięto 16476 raz(y) 54,4 KB

 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Sob Gru 27, 2008 12:05 am   

Mam jeszcze pytanie do osób dobrze pamiętających Chełm z przełomu lat 70. i 80. Chodzi mi o to, co się znajdowało na terenie dzisiejszych bloków z tzw. wielkiej płyty na ulicach Chałubińskiego, Grabowskiego i Biegańskiego, bo ja tylko słyszałem, że były tam [podobnie jak na nowym Chełmie] wyłącznie pola i pastwiska. To prawda? Pytam, bo dla mnie jakoś sztucznie zabudowa starych bloków się urywa na rondzie i garażach [koło hydroforni]... Nawet nie liczę na fotkę wspomnianej okolicy z końca lat 70... :oops:
:wink:
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sob Gru 27, 2008 12:29 am   

Ja do takich osób nie należę:D ale na szybko mogę jeszcze poradzić zajrzenie na plan stąd:
http://mapy.eksploracja.pl/viewpage.php?page_id=48
[punkt numer 11 - mapa 01]
[Jak pamiętam datowana była na około 1960r.]
[pusto pusto]
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sob Gru 27, 2008 2:17 pm   

bavar napisał/a:
Mam jeszcze pytanie do osób dobrze pamiętających Chełm z przełomu lat 70. i 80. Chodzi mi o to, co się znajdowało na terenie dzisiejszych bloków z tzw. wielkiej płyty na ulicach Chałubińskiego, Grabowskiego i Biegańskiego, bo ja tylko słyszałem, że były tam [podobnie jak na nowym Chełmie] wyłącznie pola i pastwiska. To prawda? Pytam, bo dla mnie jakoś sztucznie zabudowa starych bloków się urywa na rondzie i garażach [koło hydroforni]... Nawet nie liczę na fotkę wspomnianej okolicy z końca lat 70... :oops:
:wink:
Ja to dokladnie pamietam. Wiec na zachod od Odrzanskiej (na calej dlugosci) az do konca Lubuskiej, BYLO WIELKIE POLE.
Wiec nie bylo Chalubinskiego, Bieganskiego albo Sikorskiego.
Jeszcze Ci powiem, ze jesienia 1944 roku wykopali na tym polu rownolegle do Odrzanskiej gleboki row przeciwczolgowy (tam ani jeden ruski czolg nie wjechal). A ja potem tam na polu chodzilem kartofle zbierac po wykopkach.
Ostatnio zmieniony przez Dieter Sob Gru 27, 2008 5:41 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sob Gru 27, 2008 2:30 pm   

grzechuu napisał/a:
Zaintrygował mnie pewien obiekcik.
Cytat:
1. Ratusz dawnego Stozenbergu
Znajdziemy go pośrodku ronda przy ul. Worcella. Niegdyś budynek zdobił zegar. Dziś na froncie budynku znajdziemy zaledwie jego ślad.

W Spacerach po Gdańsku (TU link) jest nazywany "dawnym ratuszem", ale według zamieszczonej na początku tematu mapki ratusz był gdzie indziej. Ten tutaj według innych map musiał powstać w czasie wojny lub tuż po. Cóż to więc za budynek? Czy pełnił jakieś szczególne funkcje?
To jest zentrum Starego Chelmu. W tym budynku jest pelno sklepow. Nie wiem kto jest wlascicielem, ALE DOCHODY MA OGROMNE, A BUDYNEK SZPECI TAK, ZE GORZEJ NIE MOZE BYC! WIELKI WSTYD!!! :głupi_ty:
 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Sob Gru 27, 2008 5:26 pm   

Wielkie dzięki Dieter za powyższe informacje! Moja pustka odnośnie krajobrazu Chełma nareszcie się nieco zapełnia :) Gdyby coś ci się jeszcze przypomniało z nie najdalszej przecież historii tej dzielnicy, to byłbym wdzięczny... :==
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sob Gru 27, 2008 10:45 pm   

Dieter napisał/a:

Jeszcze Ci powiem, ze jesienia 1944 roku wykopali na tym polu rownolegle do Odrzanskiej gleboki row przeciwczolgowy

A to właśnie chyba ten rów jest na planie z linku widoczny - niebieska przerywana linia :)
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Nie Gru 28, 2008 12:06 am   

grzechuu napisał/a:
Dieter napisał/a:

Jeszcze Ci powiem, ze jesienia 1944 roku wykopali na tym polu rownolegle do Odrzanskiej gleboki row przeciwczolgowy

A to właśnie chyba ten rów jest na planie z linku widoczny - niebieska przerywana linia :)
To moze byc, ale pewny nie jestem, bo przebieg rowu dla chlopaczka nie byl wtedy istotny, tylko fakt, ze taki glupi row wykopali, ktory nikomu nic nie dal...

Jak sie tak historia interesujesz, to jeszcze wspomne, ze mielismy swietnego (chociaz jedynego) piekarza. Nazywal sie Majcherowski? Jak z Odrzanskiej przekroczyles Lubuska, to zaczynala sie odnoga Na Zboczu. On byl wlasnie tu na rogu Lubuska/Na Zboczu. Tam nietylko goracy chleb kupowalismy, ale przed swietami matka zanosila tam blache z ciastem do pieczenia. Bulki nie kupowalismy - na takie luksusy nie bylo pieniedzy...

Jeszcze byl drugi sklep na Lubuskiej, ale spozywczy; mianowicie gdzie druga odnoga Na Zboczu sie konczy (dalej zaczyna sie Stoczniowcow).

Mozna powiedzic, ze na Lubuskiej staly tylko "stare chatki" w latach 40/50-tych. To samo mozna powiedzic o ul. Malczewskiego.
 
Jerzy Makieła 
Jurmak

Dołączył: 23 Gru 2007
Posty: 188
Wysłany: Nie Gru 28, 2008 12:22 am   

Dieter napisał/a:
Jak sie tak historia interesujesz, to jeszcze wspomne, ze mielismy swietnego (chociaz jedynego) piekarza. Nazywal sie Majcherowski?


Majchrowski :D

Dieter napisał/a:
Jeszcze byl drugi sklep na Lubuskiej, ale spozywczy


To w nim robili zakupy żołnierze którzy szli na poligon...
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Nie Gru 28, 2008 10:47 am   

Jerzy Makieła napisał/a:
Dieter napisał/a:
Jeszcze byl drugi sklep na Lubuskiej, ale spozywczy

To w nim robili zakupy żołnierze którzy szli na poligon...
Na jaki poligon?

Wtedy na przeciwko byl cmentarz, a budynek kosciola byl rownolegly do Lubuskiej. Jego rozbudowe zrobili prostopadle do Lubuskiej.
 
Jerzy Makieła 
Jurmak

Dołączył: 23 Gru 2007
Posty: 188
Wysłany: Nie Gru 28, 2008 1:20 pm   

Dieter napisał/a:
Na jaki poligon?


Ten który był na Chełmie o który jest mowa w tym temacie http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=4543
 
Mustafa 
szperacz

Dołączył: 10 Lis 2003
Posty: 92
Wysłany: Sro Gru 31, 2008 6:14 pm   

Piekarz o tym nazwisku Mieszkał w bloku przy Chałubińskiego 8 a jego piekarnia znajdowała się na dolnej bramie :)
 
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sro Gru 16, 2009 2:31 pm   

Czy ktoś dysponuje informacjami na temat funkcjonującej na Chełmie remizy strażackiej (chyba, że się mylę). W początkach lat 70-tych uczestniczyła ona w gaszeniu dość sporego pożaru kiosku "Ruchu" w centrum.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk