Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
No i co z tym zrobić?
Autor Wiadomość
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sob Lis 11, 2017 4:38 pm   

Na litografię linie trochę za ciężkie. Dlatego bardziej mi pasuje drzeworyt. Ale się nie znam.
Na pewno wykonane przez kogoś o dużych umiejętnościach, co widać szczególnie na lwach herbowych.
Zacznę się rozglądać za panią/panną Thomsen, bo na razie nie mam nic do porównania.

Po pędzlowaniu i lewatywie sygnatura wygląda tak:
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Nie Lis 12, 2017 2:45 pm   

Cytat:
Zacznę się rozglądać za panią/panną Thomsen, bo na razie nie mam nic do porównania.

:hmm:
Najprawdopodobniej nic nie znajdziesz ale powodzenia!
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Nie Lis 12, 2017 5:52 pm   

Dzięki za zachętę :hiihihi:
Gdyby nić nie było, to by nie było nic i ty też byś o niej nie wiedział. Ergo - musi gdzieś być coś.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Gru 22, 2017 2:17 pm   

Cytat:
Gdyby nić nie było, to by nie było nic i ty też byś o niej nie wiedział.

W moim przypadku to się po prostu nazywa “intuicja” na podstawie tego co widziałem i co widzę ale przy okazji też obiecuję że popytam i poszukam, a jak się coś bardziej konkretnego dowiem to zaraz napiszę.

Tak czy inaczej prawdopodobnie dosyć unikalna litografia o interesujących gabarytach panoramicznych. Potrzeba tylko dobrego konserwatora aby ją uchronic od dodatkowego zniszczenia przez fachowe zabezpieczenie papieru (najtansza opcja) albo przywrócenia całego obiektu do dawnej świetności (bardzo kosztowna opcja) Biorąc pod uwage widoczne ubytki najprawdopodobniej przewyższająca wartość samej litografii.

Ja osobiście przy mojej słabości do tego typu unikalnych prac papierowych zalecam opcję droższą (jeśli sytuacja finansowa Tobie na to pozwala) - w tym przypadku głównie ze względów artystycznych.
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Wto Sty 30, 2018 8:39 pm   

Adamdownunder, masz wyłączone privy, więc odpowiem tutaj:
Tak, jest napis ołówkiem pod lewym rogiem grafiki, i pod prawym chyba też ale znacznie mniej czytelny. W tej chili nie mam żadnej możliwości zrobienia zdjęcia/skanu - mam za dużo różnych rzeczy rozgrzebanych, brak mi miejsca i czasu, a fotka tego napisu będzie dosyć trudna. Grafika została zawinięta i zabezpieczona, by zgodnie z Twoją sugestią, uzbierać trochę funduszy na porządna konserwację.
Bardzo dziękuję za Twoje zainteresowanie i pomoc, a zdjęcie napisu trafia na listę "to do".
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Sty 31, 2018 12:01 am   

Wygląda na to że stu procentową odpowiedz na Twoje zapytania znajdziesz na swoim obrazku. Po lewej najprawdopodobniej tytuł grafiki albo jej typ wykonania. Po prawej będzie pełny własnoręczny podpis samego artysty albo inicjał "fec." poprzedzony samym nazwiskiem autora.

Trzeba tylko dobrego światła aby to odczytać, nie koniecznie tego naturalnego. Dobry konserwator na pewno to odszyfruje z UV światełkiem. Konserwacyjne oczyszczenie odbarwień papieru najprawdopodobniej też odkryje wyraźniejsze napisy zrobione ołówkiem przez samego artystę bo grafit nie zanika przy fachowym płukaniu.

Jak się nie uda to kiedyś znajdziemy zapewne coś potwierdzające autorstwo artysty. :heej:
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sro Sty 31, 2018 9:19 am   

"fec." lub 'delin."
Pomyślałem też, że gdyby to był drzeworyt, to sprawa była by ciekawsza, bo drewniana matryca jest mniej trwała od płyt używanych w innych technikach (miedzioryt, linoryt itd). Zapewne z takiej wykonano by mniej kopii.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
Ostatnio zmieniony przez Wiercipietek Sro Sty 31, 2018 3:46 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Sty 31, 2018 12:56 pm   

Wiercipietek napisał/a:
"fec." lub 'delin."

delin.” Raczej na pewno nie będzie, bo ten obiekt jest już podpisany inicjałami artysty w oknie grafiki to po co pisać ponownie "narysowana przez".

fec.” najprawdopodobniej tak bo to potwierdzenie ze grafika jest "zrobiona przez"

Wiercipietek napisał/a:
Pomyślałem też, że gdyby to był drzeworyt,

Ja osobiście bardziej przychylam się w kierunku mojego myślenia że ta grafika to nie jest drzeworyt bo ta panorama jest chyba zbyt duża na taką technikę graficzną. Wydaje mi się że najprawdopodobniej jest to tak zwana :arrow: algrafia zwana inaczej aluminografią, czyli technika druku płaskiego i zarazem bardziej współczesna odmiana kamiennej litografii.

Podsumowując według mnie na pierwszy rzut oka oraz z przedstawionych zdjęć, najszybciej będzie to odbitka litograficzna wykonana na płycie aluminiowej. Wykonanie rysunku jest wtedy podobne jak w litografii na kamieniu ale sam proces jest troszeczke inny używając odmiennych preparatów.
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sro Sty 31, 2018 6:04 pm   

Żeby jeszcze namieszać dodam, że narzędzia przedstawione pod inicjałami wyglądają na dłuto i skrobak/suchą igłę. Takich rzeczy akurat nie używa się przy tworzeniu litografii, przy innych "dłubanych" technikach tak. Oczywiście to nic nie musi tutaj znaczyć - to tylko takie logo, i nie musi wiązać się z wykorzystaną techniką.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk