Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przemysł chemiczny w Gdańsku
Autor Wiadomość
astro 

Dołączył: 11 Kwi 2017
Posty: 2
Wysłany: Wto Kwi 11, 2017 8:20 pm   Przemysł chemiczny w Gdańsku

Witam,
Od jakiegoś czasu żywo interesuje mnie historia przemysłu chemicznego w Gdańsku. Jak się okazuje przed wojną gdański przemysł kwitł na dobre, w szczególności w okolicach portu. Na wyżej wymieniony temat moją uwagę zwrócił zapis na stronie gdańskich Fosforów, gdzie napisano, że: "W 1912 roku w ówczesnych zakładach należących do koncernu Milcha rozpoczęto produkcję kwasu siarkowego, solnego i mieszanek superfosfatowych. Od tego też momentu datuje się istnienie naszego zakładu i jego historia." Nie było w tym dla mnie nic dziwnego dopóki nie znalazłem zapisu na stronie:
gedanopedia, że fabryka Moritza Milcha znajdowała się na ulicy Wiślnej, a na ul. Kujawskiej zakłady: Chemische Produktenfabrik Pommerensdorf GmbH (1913–1921), czy później Chemische Werke GmbH (1922 - 1945), ewentualnie wg starych map: Chemische Industrie A.G (http://www.mapywig.org/m/City_plans/Central_Europe/AMPG_Gdansk_der_hafen_von_danzig.jpg), czy Chemische Industrie und Papierfabrik A.G. (http://www.mapywig.org/m/City_plans/Central_Europe/Plan_portu_gdanskiego_Rok_1934.jpg), który to zakład wg gedanopedii miał swoją lokalizację w Fort Kronprinz, Weichselmünde (Wisłoujście)... Coś tu chyba się nie zgadza, w związku z tym moja prośba o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki. Chodzi mi przede wszystkim o historię istniejących do dziś, choć odbudowywanych po wojnie zakładów przy ul. Kujawskiej.Tu ich ówczesne zdjęcia znalezione w sieci:


PS. Jeśli ktoś z Was drodzy forumowicze miałby inne zdjęcia (lub dokładniejsze skany w/w) tej fabryki sprzed wojny proszę o udostępnienie.
Pozdrawiam serdecznie
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk