Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Nataniel Mateusz Wolf
Autor Wiadomość
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Pią Mar 22, 2013 11:23 am   Nataniel Mateusz Wolf

Pod koniec XVII w na Biskupiej Górce Bastionie Ostroróg powstało obserwatorium astronomiczne Nataniela Mateusza Wolfa.
Tak pisze o nim Andrzej Januszajtis.

Cytat:
Świetnie wyposażone obserwatorium astronomiczne
Innym sławnym człowiekiem, związanym z Biskupią Górką, był Nataniel Mateusz Wolf (1724–1784). Urodzony w Chojnicach studiował medycynę. Przez dłuższy czas był lekarzem nadwornym księcia Adama Czartoryskiego, po czym osiadł w Tczewie, a gdy w I rozbiorze zajęligo Prusacy, przeniósł się do polskiego jeszcze Gdańska, gdzie wstąpił do sławnego Towarzystwa Przyrodniczego. Pasją Wolfa była astronomia. Z jego inicjatywy i na jego koszt powstało świetnie wyposażone obserwatorium astronomiczne na wykupionym przez Towarzystwo terenie na Biskupiej Górce. Prowadził w nim obserwacje do śmierci, przed którą utworzył fundusz na dalszą działalność. Pochowano go na bastionie Ostroróg, obok obserwatorium, które stworzył. Obserwatorium stało tu do roku 1813, w którym broniący miasta przeciwko Rosjanom gen. Rapp kazał je rozebrać. Grób, odnowiony przez Towarzystwo w 1876 r., przetrwał do ostatniej wojny. Nie wiem, czy są po nim jakieś ślady, ale warto ich poszukać i – niezależnie od wyniku – godnie upamiętnić to miejsce.


A tak wyglądało to obserwatorium .

Miro
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Pon Kwi 08, 2013 11:39 am   

Nataniel Mateusz Wolf na rysunku , Matthäusa Deischa.

Miro
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Lis 25, 2014 11:53 am   

http://www.e-pics.ethz.ch...40-PL_3343.html
Cytat:
Iconographia Observatorii Gedanensis
Abbildungen der Sternwarte in Danzig: Grundriss, Aufriss und Durchschnitt. Geschenkt von Professor Wolf.
Creation Date: 1784
Creator: Wolf, Johann Rudolf, 1816-1893 (Sammler)

Ze strony można pobrać plik w dużej rozdzielczości.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Forum-Radunia 
Karolina

Dołączyła: 06 Paź 2016
Posty: 5
Wysłany: Sob Lut 18, 2017 10:59 pm   

No właśnie... Na Biskupiej jest jego grób, ale nie wiadomo gdzie, ktoś może ma jakieś informacje, gdzie ten grób był zlokalizowany ?
_________________
Karolina Fahrenheit Vitalog Forum Radunia
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Sob Lut 18, 2017 11:24 pm   

Cytuję za J. Schopenhauer Gdańskie wspomnienia młodości, Gdańsk, 1959,s. 80:

Na podstawie rozporządzenia, wyrażonego w testamencie, pochowano go, w myśl jego zlecenia, na Górze Biskupiej, najwyższym wzniesieniu w pobliżu miasta, w grobie, który na własnych oczach kazał wykopac tuż obok obserwatorium astromomicznego, gdzie przywykł spędzac jasne noce na przyglądaniu sie gwiazdom. (...). Po upływie stu lat, w rocznicę jego śmierci, miał byc jego grób otwarty i zbadany. Tak nakazywał w testamencie. ale zanim połowa tego czasu upłyneła, nie można było znaleźc tego grobu. Dwukrotne oblężenie mego nieszczęśliwiego miasta zniszczyło tam wszystko, a z obserwatorium i innych ówczesnych zabudowań nie pozostał kamień na kamieniu, rozwiały się jak plewy na wietrze.
W przypisie: Mimo oblężenia miasta w 1813 roku i zniszczenia obserwatorium, wbrew temu co pisze autorka, grób ocalał, jak również postawiony na nim pomnik. W r. 1869 w myśl testamentu, grób otwarto, a Gdańskie Towarzystwo Przyrodnicze kazało zbudowac nowy na tymże miejscu.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Nie Lut 19, 2017 9:56 am   

Forum-Radunia napisał/a:
Na Biskupiej jest jego grób, ale nie wiadomo gdzie, ktoś może ma jakieś informacje, gdzie ten grób był zlokalizowany ?

Z tego co już kiedyś wyczytałem to ta tajemnica chyba została odkryta :arrow: KLIK
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Lip 08, 2018 9:33 pm   

nie została.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Lip 08, 2018 9:49 pm   

Te dwa plany obserwatorium znacząco się między sobą różnią.

Który z nich jest prawdziwy a który jedynie projektem ?

Osobiście uważam, że pierwszy zamieszczony tu plan jest ewolucją, rozbudowaną wersją pierwotnego obserwatorium, uszkodzonego przez działania wojenne roku 1807. Napoleon miał ponoć sypnąć na remont groszem ...czy też guldenem... : ), uznając pretensje ówczesnego rezydenta obserwatorium, następcy Wolfa.

.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Gru 03, 2019 4:44 pm   

Stowarzyszenie Biskupia Górka poinformowało o odnalezieniu grobu Nataniela Wolfa
https://www.gdansk.pl/wia...g6gE0yrYgGaq8uI

 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Gru 03, 2019 5:49 pm   

Szczerze mówiąc, wiedziałem o poszukiwaniach, ale nie wierzyłem, że się uda.
Serdeczne gratulacje!
W artykule widzę nazwiska co najmniej dwóch zarejestrowanych użytkowników Forum Dawny Gdańsk, ale nie wiem, czy mogę podawać ich nicki. W każdym razie gratuluję wielkiego sukcesu! :==
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Wto Gru 03, 2019 6:59 pm   

Wspaniała wiadomość pod koniec roku, zanim jeszcze spadnie pierwszy śnieg.

Serdecznie gratuluję wszystkim odkrywcą i walantariuszom Stowarzyszenia Biskupiej Górki!!! :== :== :==
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Wto Gru 03, 2019 11:10 pm   

Gratulacje. :szczena:
Wolfa pamiętam ze wspomnień Schopenhauer, jego metoda szczepienia na ospę robi wrażenie.
Ta płyta nie jest z XIX wieku?
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 263
Wysłany: Sro Gru 11, 2019 9:58 am   

Tak wygląda napis z tłumaczeniem. Czyli tablicę zamontowano w 1884 roku.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Gru 15, 2019 1:29 pm   

Nataniel Mateusz Wolf - na portrecie mojego autorstwa. Portret ten tworzyłem w ubiegłym 2018 roku na podstawie jedynego znanego, pośmiertnego portretu z roku 1785. Trwało to wiele miesięcy, ponieważ stworzenie zupełnie nowego, zaledwie drugiego w historii portretu człowieka o tak szczególnej fizjonomii było naprawdę dużym wyzwaniem, któremu mam nadzieję, podołałem.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Gru 16, 2019 11:53 am   

Wolf jak żywy :==
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk