Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tolkienowie z Gdańska
Autor Wiadomość
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Sty 05, 2018 10:03 pm   

Przepraszam za "strumień świadomości", ale znowu coś odkryłem:

http://tolkniety.blogspot...olkienow-z.html

Ciągle szukam w Zaroślaku adresu, pod którym urodził się prapradziadek J.R.R. Tolkiena. Mam teraz pewien pomysł związany z Paulsgasse No. 38 (SN). I pytanie do Was, czy dom na tej grafice to dom z mapy?



 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Sty 05, 2018 11:57 pm   

Już kiedyś próbowałem ustalić miejsce w którym autor tej grafiki był, ale poległem.
Obiekt po lewej wygląda jak koszary na Biskupiej i wtedy prawdopodobne jest miejsce nad Paulsgasse, ale z tego miejsca szczyt kościoła Św. Trójcy powinien trafiać pomiędzy wieże Mariackiego i Ratusza (czerwona linia), a nie trafia, jest sporo na prawo od nich. Poza tym z tamtego miejsca powinna być widoczna wieża kościoła Zbawiciela, a ja jej nie widzę. Taki jak na rycinie układ wież Głównego Miasta i szczytu Św. Trójcy powinien być widoczny z drugiej strony koszar (niebieskie linie). Co za duży (i tak wysoko) obiekt, po lewej stronie, mógłby być widoczny stamtąd? Na tym planie z 1822 jest jakiś obiekt w prawo od litery "g", ale czy to on jest na rycinie?
 
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pon Sty 08, 2018 10:56 am   

Możliwe, że autor grafiki pofolgował sobie trochę z horyzontem, bo chciał uzyskać efekt artystyczny (?). Układ uliczek na dole nie pasuje do tej "niebieskiej" lokalizacji. Na Górce są raczej te słynne koszary, które dobrze znamy z innych sztychów i zdjęć.

A macie może zdjęcia Paulsgasse?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Sty 08, 2018 6:31 pm   

Prawy narożnik widocznej fasady Św. Trójcy i nie widoczny lewy tylnej powinny być prawie na jednej linii. Pomiędzy czerwoną i żółtą.
Albo autor trochę pofantazjował, albo jest to widok z głębszego rejonu fortu. Pstryknąłem wczoraj zdjęcie z pomiędzy koszar i schroniska i układ obiektów w mieście pasuje. Brak tylko tego dużego gmachu po lewej, ale gdybym mógł się cofnąć kilkaset metrów do tyłu i kilkaset lat wstecz może bym go widział. Może w miejscu obecnego schroniska?
 
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Wto Sty 09, 2018 9:13 pm   

Mam dla Was gratkę. Oto efekt wielu miesięcy spędzonych w archiwach. Drzewo genealogiczne Tolkienów:

http://tolkniety.blogspot...e-13791850.html

http://www.elendilion.pl/...enow-1379-1840/





 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Wto Sty 09, 2018 10:17 pm   

Dla Ciebie to wazne.
Dla mnie jest cenne moje drzewo. To trwalo pare lat, pare godzin w Archiwach i sporo pieniedzy.
Doszlem do roku 1814. :dziadek:
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sro Sty 10, 2018 1:06 am   

Jeżeli chodzi o własne drzewo, to mam doprowadzone do 1760. Jestem w połowie zakorzonionym Górnoślązakiem z Pilchowic, a w drugiej potomkiem Jaćwingów z okolic Augustowa. Moi przodkowie w XIX wieku uciekli przed Rosjanami do Galicji. Jestem też po testach genetycznych. Pozdrawia Was R1a-Z92 (YP 350+) ;) Dlatego mnie tak ciągnie na Północ.

Znalazłem dom Tolkienów przy Grobli II nr 6. Czy macie jakieś wizerunki tej kamieniczki? Inne niż ten?



Więcej o odkryciu tutaj:

http://tolkniety.blogspot...-grobla-ii.html
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sro Sty 10, 2018 3:57 pm   

Jak sądzicie, czy udało mi się dobrze odczytać grafikę Gregoroviusa?

http://tolkniety.blogspot...tojanskiej.html







 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Sty 10, 2018 6:41 pm   

Wygląda, że to to :biedactwo:
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Sty 11, 2018 8:13 am   

A moim zdaniem Twoja interpretacja jest "o jeden dom za daleko". 1263 na rogu Erste Priester-Gasse to powinien być ten niski dom pierwszy od lewej, a 1262 - wysoki z rusztowaniami na fasadzie. Tak jak podawałem wyżej w tym wątku, 24 października. :hmm:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Czw Sty 11, 2018 10:58 am   

Pumeksie, dziękuję! Wiedziałem, że gdzieś już to analizowałeś. Przepraszam... Właśnie siedzę po uszy w ewidencjonowaniu tysięcy nazw z AP Gd. 300,31/100-103

Z pewnością Ty masz rację. Muszę poprawić moje grafiki we wpisie.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Nie Sty 21, 2018 10:29 am   

Byłem w środę i czwartek w Gdańsku. Udało mi się zobaczyć Wasze piękne miasto w cudnym śniegu. Oczywiście odwiedziłem dużo muzeów, byłem na szlaku Tolkienów, dokładnie zbadałem Zaroślak i Biskupią. Byłem też w Archiwach, pofotografowałem księgi gruntowe i oczywiście coś znalazłem!

http://tolkniety.blogspot...oslaku-lub.html

Jestem ciekaw, czy istnieją jakieś zdjęcia rzeczonej (w moim tekście) Reinkesgasse. Chodzi o te adresy:



Wygląda na to, że Tolkienowie mieszkali prawdopodobnie na Zaroślaku Wewnętrznym, blisko swojego patrona, magistra i pastora Johanna Gottlieba Ehwalda.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Sty 21, 2018 11:29 am   

Tam gdzie było Reinkegasse 1 i 2, na początku XX wieku postawiono nową kamienicę - nie wiem czy są jakieś starsze zdjęcia niż te http://fotomemoria.pl/pl/...5?url=spadzista ale budynek istnieje do dziś, ma adres ul. Spadzista 1-2 i nad wejściem datę 1903.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pon Mar 26, 2018 5:09 pm   

Serdecznie dziękuję Wam za okazaną pomoc. Poszukiwania trwają. Mam właśnie na warsztacie APG 300,31/103 czyli bardzo ciekawy spis mieszkańców Starego Miasta z 1770. Szukam kolejnych śladów Christiana Tolkiena (1706–1791), ojca "Londyńskich Braci". Podejrzewam, że był kuśnierzem pozacechowym w Peterszawie, ale mam też podejrzenia, że mógł on być blisko związany z kościołem St Salvator (Zbawiciela), np. jako kompozytor, organista, kantor... Na ten trop wpadłem śledząc losy jego potomstwa w Anglii.

Tymczasem zapraszam Was do lektury mojego pierwszego dłuższego tekstu. To artykuł naukowy w "Creatio Fantastica", który zatytułowałem: "Z Prus do Anglii. Saga rodziny J. R. R. Tolkiena (XIV–XIX wiek)":

http://tolkniety.blogspot...wy-tekst-o.html

Jest tam prawie wszystko, co wiem o gdańskim okresie dziejów tej rodziny. I proszę Was o pomoc. Na pewno w źródłach ukrywa się jeszcze więcej informacji.

I jeszcze jedno. Dnia 15 maja b.r. o 18.00 będę wygłaszał wykład na temat rodziny Tolkienów z Gdańska (szczegóły wkrótce). Zapraszam! Chętnie też przejdę się z Wami po Prawym i Starym Mieście oraz po Peterszawie (Zaroślaku) śladami Gdańskich Tolkienów. Może Pumeksowi uda się do tego czasu (albo w tym właśnie czasie) zrealizować nasz niecny plan związany z "blue plaque" na tzw. Baszcie? ;)
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Mar 26, 2018 6:48 pm   

Galadhorn napisał/a:
Może Pumeksowi uda się do tego czasu (albo w tym właśnie czasie) zrealizować nasz niecny plan związany z "blue plaque" na tzw. Baszcie? ;)

Od razu mogę odpowiedzieć, że na maj się nie uda. Być może dałoby się w drugim półroczu 2018, o ile zgodę wyraziliby właściciel dawnej wieży kościelnej oraz Miejski Konserwator Zabytków. Napiszę Ci e-maila w tej sprawie.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk