Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tolkienowie z Gdańska
Autor Wiadomość
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Wto Lis 21, 2017 11:14 am   

Pumeksie, ta lokalizacja bardzo mi pomoże, bo do tej pory nie wiedziałem, że te domy po lewej to owa fabryka krochmalu z map.

Ja tymczasem prezentuję Wam mój biogram Johanna Benjamina Tolkiena:

https://tolkniety.blogspot.com/2017/11/john-benjamin-tolkien-17521819.html

Dziś jeszcze analizuję ostatnią grupę postaci związanych z Tolkienami z Zaroślaka. To kumowie chrzestni Eleonory Renaty Tolkien (potem Bergmann), której bracia wyemigrowali do Londynu (znalazł się tam też jej najstarszy syn, Daniel Gottlieb Bergmann). To następujące postaci:

Johann George Bartholomäus, Adolph Müller, Agatha Pich, Anna Dorothea Ouern i Florentina Elisabeth Ziegenhagen

Może coś Wam te nazwiska z Zaroślaka mówią?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Lis 23, 2017 11:05 pm   

W wątku o wałach miejskich
Galadhorn napisał/a:
Krzysztofie, świetna wskazówka. A co to jest za mapa? Z którego roku? Nie znałem jej

Tu odpowiem:
Nie wiem z którego roku, podejrzewam okres napoleoński, ale lepiej to określić morze pumeks :mrug:
Niżej masz całą parafię i nazwisko autora :szept:
Edycja
Trochę przesadziłem z tą "całą parafią" projektanta (bo jest to projekt) nie interesowały zabudowania odległe od wałów zewnętrznych i w ich miejscu zostawił czysty teren.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Lis 24, 2017 12:52 pm   

Czy okres napoleoński? na pewno sprzed oblężenia w 1807 r. więc najpóźniejsza możliwa data to koniec 1806/początek 1807 r.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sob Lis 25, 2017 3:44 pm   

Czy tę mapę da się gdzieś znaleźć w lepszej rozdzielczości?

Jak sądzicie, czy jest szansa, żeby odbudować kościół na Zaroślaku? Jeżeli zostawiono murowaną część Zbawiciela, to może ktoś myślał o odbudowie?

http://tolkniety.blogspot...la-uczynmy.html
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Lis 25, 2017 5:11 pm   

Mapa pochodzi ze zbioru planów gdańskich fortyfikacji, co najmniej od 1920 r. znajdujących się w Berlinie (dawne Tajne archiwum Dahlem). Obawiam się że nikt w Gdańsku nie będzie miał reprodukcji w lepszej rozdzielczości.
A co do kościoła Salvatora, zapomnij. Nie ma jak, nie ma po co.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Nie Lis 26, 2017 1:55 pm   

Nie poddaję się :-)



Chodzi o środkowy domek. Czy to może być domek kuśnierzy z ulicy Na Stoku (dawna numeracja 226)? Czy tu urodził się prapradziadek Profesora Tolkiena?



Oto mój nowy tekst: http://tolkniety.blogspot...ch-braci-w.html
Chodzi o zdjęcie z forum: http://forum.dawnygdansk....ghlight=#148794

Piszę tam:

"Nie ustaję w poszukiwaniu domu, w którym urodzili się "Londyńscy Bracia". Wiemy z zapisów w księgach metrykalnych kościoła Zbawiciela na gdańskim Zaroślaku, że miejsce narodzin Daniela Gottlieba Tolkiena w lipcu 1746 to Bischofsberg (Biskupia Górka), ale pisarz kościelny chciał chyba wpierw wpisać Schwarzes Meer (Czarne Morze; jest tam przekreślone Schw) [SDL 742750] ale już Johann Benjamin Tolkien urodzony w czerwcu 1752 jako miejsce narodzin podane ma Petershagen (Zaroślak, inaczej Peterszawa) [SDL 742751; APGd 358,24, str. 109].

Wbrew pozorom może chodzić o jeden i ten sam dom, ponieważ pewna część Petershagen, tzw. Zaroślak Za Kościołem (dzisiejsza ulica Na Stoku do ulicy Salwator) traktowana bywała jako część Schwarzes Meer, a jeżeli dom leżał na zboczu Biskupiej Górki, to można było też taki dom określić jako leżący na Bischofsberg. Oto dokument znany jako Spis mieszkańców 1770 [APGd 300,31/100-107] i tom poświęcony tzw. miejscowościom podmiejskim i tzw. terytoriom [APGd 300,31/107]. Mamy tam wydzieloną część poświęconą Petershagen [str. 4-22 oraz 143-151], ale zdaje się ona obejmować tylko to, co nazywano Petershagen Nad Radunią (o rozróżnieniu na Zroślak Nad Radunią i Zaroślak Za Kościołem patrz hasło ZAROŚLAK w Gedanopedii). Wprawdzie na stronach poświęconych Schwarzes Meer [str. 67-87] nie znajdujemy Tolkienów, ale w książce adresowej Gdańska z 1817 [Pomorska Biblioteka Cyfrowa] znajdujemy na interesującym nas terytorium tylko jeden jedyny warsztat kuśnierski (należący wtedy do J. Langasta) właśnie przy interesującej nas ulicy Na Stoku. Pamiętajmy, że Christian i Anna Euphrosina Tolkien pochowani zostali na pobliskim cmentarzu (tzw. Neuer-Kirchhof) po drugiej stronie tej ulicy [patrz SDL 362896, Salvator Tote 1781-1880, str. 243]. Oto wpis z księgi adresowej z 1817 [str. 168] (...)

Świetnie tu widać, jak zmieniało się nazewnictwo ulicy Na Stoku: Schwarzes Meer > Grenadiergasse > Bischofsberg. Cmentarz, który znajduje się na przeciw domu, to miejsce pochówku państwa Tolkienów, praprapradziadków J.R.R. Tolkiena.

Do dziś pozostało niewiele dawnych domów przy Na Stoku w Gdańsku. Ale w 1960 wciąż jeszcze stały tam kamienice i starsze domy z XIX lub nawet XVIII wieku. Zobaczmy to zdjęcie (z forum Dawny Gdańsk).

Po prawej jest kawałek domu nr 23 (który istnieje do dziś). Mały domek pośrodku i dom po prawej już nie istnieją. Moim zdaniem dom nr 23 to dom nr 225 wg numeracji serwisowej, a ten mały domek pośrodku to właśnie dawne "Schwarzes Meer nr 226" z 1817. Jeżeli moje przeczucia się sprawdzą, to jest to domek, w którym był warsztat Christiana Tolkiena i gdzie na pograniczu Zaroślaka, Czarnego Morza i Biskupiej Górki urodził się Johann Benjamin Tolkien.

Proszę o pomoc specjalistów!"
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Lis 26, 2017 4:27 pm   

Hm. Co do zdjęcia - z lewej strony faktycznie widać fragment zachowanego do dziś domu ul. Na Stoku 23. Stąd wniosek, że niski domek pośrodku to Na Stoku 22, a ten bardziej w prawo - nr 21. Servis-Nummer 226, którego szukasz, miałby przed wojną adres Grenadiergasse 20 (po wojnie - o ile przetrwał - to by było Na Stoku 20).
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Nie Lis 26, 2017 4:31 pm   

O, dziękuję! A ciekawe czy zachował się jakiś wizerunek Grenadiergasse/Na Stoku nr 20? Przejrzałem wszystkie dostępne mi źródła, ale nie umiem znaleźć takiego sztychu/fotografii. Ale te badania nauczyły mnie pokory - wiem, że w różnych zbiorach kryją się takie cuda, o jakich mi się nie śniło.

Pozdrowienia!
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Lis 26, 2017 4:39 pm   

Szukajcie, a znajdziecie.
U Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków były swego czasu takie fiszki ze starymi budynkami, robione chyba w latach sześćdziesiątych XX wieku. Co prawda od czasu, gdy do nich zaglądałem, urząd dwukrotnie zmienił adres, ale kto wie - może coś się tam da odnaleźć.
Warto by też sprawdzić czy w zbiorze Policji Budowlanej (Archiwum Państwowe w Gdańsku) nie zachowała się czasem teczka Grenadiergasse 20.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Gru 29, 2017 12:54 pm   

Na razie nie udało mi się nic znaleźć na temat tej lokalizacji.

Mam nowe pytanie. W Gedanopedii w haśle BISKUPIA GÓRKA czytamy:

Cytat:
Według założonej w roku 1744 księgi gruntowej wsią w imieniu biskupa zarządzał notariusz-sekretarz, był nim najczęściej kanonik włocławski. We wsi znajdowało się wówczas 25 zabudowanych i niezabudowanych parcel.

Czy ktoś z Was zna sygnaturę tej księgi gruntowej? Czy jest w AP Gd, czy w Bibliotece PAN?

A! I mam nowe znalezisko. Wczoraj znalazłem chrzest siostry "Londyńskich Braci", Anny Elisabeth Tolkien (Tollkühn) z 1749:

http://tolkniety.blogspot...n-17491830.html
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Gru 29, 2017 1:08 pm   

Galadhorn napisał/a:
Cytat:
Według założonej w roku 1744 księgi gruntowej wsią w imieniu biskupa zarządzał notariusz-sekretarz, był nim najczęściej kanonik włocławski. We wsi znajdowało się wówczas 25 zabudowanych i niezabudowanych parcel.

Czy ktoś z Was zna sygnaturę tej księgi gruntowej? Czy jest w AP Gd, czy w Bibliotece PAN?

Tego typu dokumenty stanowią przedmiot zainteresowania archiwów, a nie bibliotek. Natomiast nie jestem pewien, czy ta księga w ogóle była kiedykolwiek w Gdańsku. Na logikę, kiedy przestano prowadzić w niej zapisy (chyba jakoś po wojnach napoleońskich?), powinna trafić do archiwum diecezjalnego we Włocławku :hmmm:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sob Gru 30, 2017 2:07 pm   

Szukam, Pumeksie, jakiegoś niemieckiego lub polskiego opracowania na temat i Biskupiej Górki, i Zaroślaka. Możesz mi coś polecić? Ja właśnie badam księgi chrztów ze Zbawiciela z lat 40-90 XVIII w. Ciekawa sprawa, ale jak są dzieci z ojcem nieznanym ("N.N."), to najczęściej rodzą się w "Schwarzes Meer" :D Choć tam wtedy wcale nie mieszkało dużo ludzi.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sob Gru 30, 2017 3:25 pm   

Do GEDANOPEDII wysłałem swoje hasło JOHANN BENJAMIN TOLKIEN. Ciekawe czy będą zainteresowani :)

Cytat:
JOHANN BENJAMIN TOLKIEN (Tollkien, Tollkühn, VI 1752 Zaroślak – 27 I 1819 Londyn), zegarmistrz, sprzedawca porcelany. Prapradziadek słynnego angielskiego pisarza Johna Ronalda Reuela Tolkiena (1892 – 1973). Syn urodzonego w Krzyżborku (Kreuzburg, Prusy Wschodnie) Christiana Tolkiena (V 1706 Krzyżbork – 30 X 1791 Zaroślak), kuśnierza oraz Anny Euphrosiny (1719 – 3 VI 1792 Zaroślak), z domu Bergholtz. Ochrzczony 11 VI 1752 w kościele Zbawiciela w Zaroślaku. Jego chrzestnymi byli m.in. Johann George Rohn, mistrz kuśnierski (po nim dziecko otrzymało pierwsze imię), Martin Wilcke, przedstawiciel rodziny kuśnierskiej, znanej w Gdańsku już w XVII wieku oraz Benjamin Sonnenstrom (w dokumencie Sonstrom; po nim dziecko otrzymało drugie imię). Johann Benjamin Tolkien mieszkał z rodzicami, starszym bratem Danielem Gottliebem (1746 Biskupia Górka – 1813 Londyn) i dwiema siostrami, Anną Elisabeth (1749 – 1830) i Eleonorą Renatą (1756 – 1829 Gdańsk) w Zaroślaku, prawdopodobnie przy Na Stoku nr 20. Tolkienowie mogli być luterańskimi pietystami, herrnhutami (których wspólnota istniała w Gdańsku od co najmniej 1779 roku). Rodzice Johanna Benjamina zostali pochowani na Nowym Cmentarzu kościoła Zbawiciela w Zaroślaku.

Notowany w Londynie od 1777 roku, dokąd wyemigrował w ślad za starszym bratem po 1770. W Londynie podpisywał się jako John Benjamin Tolkien. 27 IV 1777 w kościele St James's w Clerkenwell wziął ślub z Mary Warner (zm. 1780) i przystąpił z żoną do wspólnoty wczesnometodystycznej, znanej jako Countess of Huntingdon's Connection ('Koneksja Hrabiny Huntingdon'). Po śmierci pierwszej żony 22 IV 1781 ożenił się po raz drugi z Mary Wall (1746 – 1837) w kościele St Sepulchre w Holborn. Małżonkowie mieli troje dzieci: Benjamina Tolkiena (1782 - 1787), George'a Tolkiena (1784 - 1840 – to pradziadek J.R.R. Tolkiena) i Johna Benjamina Tolkiena (1788 - 1859). W latach 80. XVIII wieku. John Benjamin Tolkien terminował u zegarmistrza londyńskiego, Eardleya Nortona (1728 – 1792). W 1792 w wieku 40 lat został współwłaścicielem firmy zegarmistrzowskiej Gravell & Tolkien. Jego zakład znajdował się przy ulicy St John Street nr 49 w Londynie. Jeden z pierwszych zegarów kominkowych Gravella i Tolkiena znajduje się w Pałacu Zimowym petersburskiego Ermitażu, a zegarek kieszonkowy tej firmy jest częścią kolekcji British Museum w Londynie. W 1799 roku syn Johna, George Tolkien został czeladnikiem w zakładzie kuśnierskim stryja Daniela „Furrier Trade” na ulicy White Lyon w Londynie. W 1808 roku John Benjamin Tolkien zaczyna nowy biznes: „Tolkien & Dancer Watch-movement & Tool-manufacturer” przy St. John's Street nr 145 w Londynie. W maju 1813 umarł Daniel Tolkien, a w gazecie The News (z 9 V 1813) czytamy, że John Benjamin Tolkien, „sprzedawca porcelany i szkła z dziedzińca kościoła św. Pawła w Londynie” zbankrutował.

John Benjamin Tolkien zmarł 27 I 1819. Grób Johna Benjamina Tolkiena i jego żony Mary Tolkien znajduje się na nonkonformistycznym cmentarzu Bunhill Fields w Londynie.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sob Gru 30, 2017 3:39 pm   

Już wiem, że AP Gd ma ważne dla badań księgi gruntowe! Tam mogą być adresy biskupiogórkowych i zaroślakowych Tolkienów!

dla Biskupiej Górki:

a. APG 300,32/14 za l. 1635-1793
b. 300,32/44 za lata 1744-1802

dla Petershagen:

a. 300,32/46 za lata 1675-1814

Ależ Wam zazdroszczę, że mieszkacie w Gdańsku. Muszę znowu 600 km jechać do AP Gd ;)
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sob Gru 30, 2017 7:45 pm   

I jeszcze jedno (przepraszam, że piszę wpis po wpisie). Mam problem z odcyfrowaniem wpisu do księgi obywatelskiej Gdańska dla Christiana Tolkiena (1762-1821), antykwariusza.

http://tolkniety.blogspot...-christian.html

Oto moja próba:

1784

Jul. 8 Christian Tollkühn
Fil.[ius] Michael Tollkühn auf eine Arbeitsmann
cum reservatione* seines Naties Bürgerrecht
auf einen Handwerksmann vid. V. 8.


Kim w środowisku mieszczan był "Arbeitsmann". Czy to po prostu pracownik fizyczny, czy kandydat na czeladnika?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk