Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tolkienowie z Gdańska
Autor Wiadomość
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sob Lis 17, 2018 12:54 pm   

Masz rację, Młody Boćku :)

Ja ostatnio próbuję zrekonstruować "kompanię braci" Christiana Tolkiena, bo mam spis osobowy Kompanii Artylerii Garnizonu Gdańskiego z lat 1731-1755, a także fragmenty składu i liczebność Kompanii z późniejszych lat.

A tymczasem chciałem Wam pokazać, w jaki wielu mediach pisano i mówiono już o odkryciach z Prus i Gdańska:

https://tolkniety.blogspot.com/2018/11/tolkienancestry-w-mediach-polskich-i.html

Bardzo mi brakuje lepszego niemieckiego, żeby badania spopularyzować w języku przodków Tolkiena. W Niemczech chyba mało jeszcze wiedzą o gdańsko-pruskich korzeniach Profesora
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sob Lis 17, 2018 1:06 pm   

I jeszcze jedna fajna sprawa: udało mi się w końcu dowieść, że urzędy gdańskiej artylerii znajdowały się w tym samym budynku przy Kołodziejskiej, co Dom Cechu Kuśnierzy (Kürschner Gewerkshaus). Chodzi o tę kamienicę przy Groß Schirrmachergaße nr 5 (numer serwisowy 1981-2; na prawo od Wielkiej Zbrojowni):



Prawdopodobnie jedna i druga instytucja zajmowały kolejne kondygnacje tej kamienicy. Badany przez mnie budynek przy Klein Schirrmachergaße nr 3 (SN 1963), gdzie też były pomieszczenia cechu, a w pocz. XIX wieku antykwariat syna mistrza kuśnierskiego, handlarza starzyzną Christiana Tolkiena, należał do tej samej posesji.

Może macie jakieś starsze wizerunki kamienicy przy Groß Schirrmachergaße nr 5 niż pocztówki w XX wieku?

Więcej tutaj: https://tolkniety.blogspot.com/2018/11/kim-bya-helena-pokrowska-pierwsza-zona.html

Wiem już też, że miejsce produkcji prochu i amunicji znajdowało się nie tyle w "Starej Aptece", co na wale koło Bastionu św. Elżbiety (a może w samym bastionie? Czy ktoś z Was to wie?).



Więcej o Aptece i Laboratorium w XVIII wieku tutaj: https://tolkniety.blogspot.com/2018/11/laboratorium-i-apteka-miejsce-suzby.html
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sob Lis 24, 2018 10:00 pm   

Galadhornie,
ten plan zaprezentowałeś na jednym ze slajdów podczas spotkania i prezentacji na Biskupiej Górce. Czy gdzieś go opisałeś, na przykład na swoim blogu? Interesuje mnie z którego roku ten plan pochodzi i czy pod zaznaczonym nr 6, czyli praktycznie przy samym wale bastionu też był budynek mieszkalny, a jeśli nie mieszkalny, to jaki?
Czy ten plan jest gdzieś dostępny z naniesionymi cyframi lub bez?
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Nie Lis 25, 2018 4:09 pm   

Drogi Forcie, cyfry nałożyłem sam, próbując zrekonstruować położenie posesji znanych z księgi gruntowej. To tylko teoria. Może się okazać całkiem błędna. Samą mapę dostałem od kogoś z Was, z Forum. Pochodzi ona zapewne z początku XIX wieku. Oto odnośnik do mojego artykułu na ten temat:

http://tolkniety.blogspot...-biskupiej.html

Czekam na ciekawą mapę z Berlina, gdzie będzie więcej wskazówek na temat domów na Biskupiej i na Peterszawie
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Lis 25, 2018 5:27 pm   

Galadhorn napisał/a:
Samą mapę dostałem od kogoś z Was, z Forum
To mogłem być ja. :heej:
To projekt. Nie wiadomo co pochodzi z inwentaryzacji, a co jest projektowane. Nie ma pewności czy projekt został zrealizowany.
Poniżej jej opis.
 
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Nie Lis 25, 2018 9:03 pm   

O tak, to był sam początek mojej znajomości z Krzysztofem. Krzyśku, dziękuję! To jest mapa pruska, prawda? Koniec XVIII lub początek XIX wieku, prawda? Czy to jest mapa z APG? Czy znamy sygnaturę?
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Lis 25, 2018 9:14 pm   

by uprzyjemnić oczekiwanie na odpowiedź Krzysztofa zamieszczam ten uroczy a niezmiernie rzadki widok,
koszary po prawej.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Lis 25, 2018 9:55 pm   

Galadhorn napisał/a:
To jest mapa pruska, prawda? Koniec XVIII lub początek XIX wieku, prawda? Czy to jest mapa z APG? Czy znamy sygnaturę?

Niestety nie umiem odpowiedzieć na te pytania.
Może pumeks coś o niej będzie umiał powiedzieć?
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lis 26, 2018 8:56 am   

O ile wiem, oryginał znajduje się w Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz w Berlinie (Dahlem). Po traktacie wersalskim, a przed odłączeniem Gdańska od Rzeszy, Niemcy przewieźli tam lwią część gdańskich archiwaliów dotyczących spraw fortyfikacyjnych.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Lis 30, 2018 8:25 pm   

Galadhorn napisał/a:
Prawdopodobnie jedna i druga instytucja zajmowały kolejne kondygnacje tej kamienicy. Badany przez mnie budynek przy Klein Schirrmachergaße nr 3 (SN 1963), gdzie też były pomieszczenia cechu, a w pocz. XIX wieku antykwariat syna mistrza kuśnierskiego, handlarza starzyzną Christiana Tolkiena, należał do tej samej posesji.

Może macie jakieś starsze wizerunki kamienicy przy Groß Schirrmachergaße nr 5 niż pocztówki w XX wieku?

Szukasz starszych widoków Schirrmachergasse 3 i 5. Ten widok rytowany przez Deisch'a pokazuje kamienicę sąsiadującą ze zbrojownią. Wygląda na szerszą niż ta późniejsza z fotografii, którą tu zamieściłeś. Architektonicznie różną szerokością okien i wysokością poszczególnych kondygnacji. Ta z ryciny robi wrażenie zdecydowanie szerszej od tej późniejszej z fotografii. Może to nie dokładnie ta kamienica, której wizerunek chciałbyś ujrzeć, ale to więcej niż do tej pory. Być może ta wcześniejsza zajmuje szerokość części tej późniejszej, którą na fotografii podkreśliłeś.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Czw Gru 20, 2018 10:49 pm   

Serdeczne dzięki za pomoc!

Mam dla Was nowe zaktualizowane drzewo genealogiczne Tolkienów z Londynu < Gdańska < Prus

http://www.elendilion.pl/...milyTreesTS.pdf
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Czw Gru 20, 2018 11:01 pm   

miło że znowu tu jesteś : )
"trochę" czasu minęło od twojego ostatniego wpisu
mam nadzieję, że wszystko OK
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Gru 21, 2018 12:11 am   

Jasne! Wszystko dobrze. Byłem mentalnie poza Gdańskiem, bo rozkminiam teraz Ordensfolianten i Regesten z czasów Zakonu. Buduję drzewo genealogiczne w dół. Mam protoplastę rodu w XIII wieku. Więcej o tym tutaj:

http://tolkniety.blogspot...e-prusow-z.html

W Gdańsku ciałem będę 11-12 stycznia. Mam pewne tolkienowe spotkanie :-) Współpracuję z Garnizonem Gdańsk, którego już w zasadzie jestem członkiem ;)
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Gru 21, 2018 12:42 am   

Nie wykluczone, że jeszcze w grudniu odwiedzę Mierzeję Wiślaną.
Czy ten szczególny zakątek Polski miał lub mógł mieć jakiś związek z Tolkienami?
czy warto tam gdzieś w tym temacie dotrzeć, dokumentować miejsca, obiekty?
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Sty 02, 2019 7:09 pm   

Dom stojący dziś w miejscu domu Tolkienów - najnowsze zdjęcia.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk