Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tolkienowie z Gdańska
Autor Wiadomość
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 4:44 pm   

Wspaniała analiza. Nie będę się upierał, że dom, który pokazuję na rysunku Willera u Curickiego to na pewno TEN dom. Ciekawi mnie jednak, czy dom opisany w księdze gruntowej jako jednopiętrowy, murowany, dwumieszkaniowy, o powierzchni 1 ar i 45 m kw., mógł wyglądać podobnie.

No i intryguje mnie, gdzie znaleźć mapę/dokumentację opisaną jako: "Parzell 119/89, Kartenblatt 8". Co to Waszym zdaniem może być? Na pewno już ktoś zajmował się tymi oznaczeniami na jednej z wersji mapy Buhsego!



 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 5:33 pm   

Galadhorn napisał/a:
Wspaniała analiza. Nie będę się upierał, że dom, który pokazuję na rysunku Willera u Curickiego to na pewno TEN dom. Ciekawi mnie jednak, czy dom opisany w księdze gruntowej jako jednopiętrowy, murowany, dwumieszkaniowy, o powierzchni 1 ar i 45 m kw., mógł wyglądać podobnie.

O ile pamiętam, wspominałeś, że barokowa fasada "28" skierowana była ku wale, ku południowi. Fasada taka zazwyczaj wyraźnie wystawała ponad dwuspadowy dach. Tu od strony południowej nie widać żadnej wystającej fasady, co według mnie również świadczy o braku związku tego domu z późniejszym Letztegasse 28, który z uporem maniaka zaznaczam dużo bardziej na lewo, na południe, przy wale. Taka wystająca, barokowa fasada powinna być widoczna także od tyłu, a nie jest.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 5:42 pm   

Nie, odeszliśmy już raczej od "barokowej fasady". Dom chyba był bardzo prosty, jak na grafice poniżej (dom z ulicy Na Stoku):



Może niechaj zbiorę wszystkie informacje w jednym miejscu:

Dom jednopiętrowy (czy to oznacza parterowy? chyba tak!), złożony z dwóch budynków z dwiema prostopadłymi kalenicami. Fasada ku wałowi. Dwa albo trzy schodki do drzwi i jakby komórki po obu stronach schodków (więc raczej nie ma tam nawet prostego przedproża). Fasada ma 6 m szerokości. Dom ma około 14 m długości. Okna raczej nie na Biskupią Górkę tylko w kierunku miasta (czyli na wschód).

 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 5:50 pm   

Galadhorn napisał/a:
Dom jednopiętrowy (czy to oznacza parterowy? chyba tak!), złożony z dwóch budynków z dwiema prostopadłymi kalenicami. Fasada ku wałowi.

przyznam, że długo dziwiłem się, na co po co komu barokowa, reprezentacyjna fasada skierowana w oddalony o kilka metrów wał.
Tak, czyli barokowo było na przykład przy Jopengasse, ale tu ?
bez sensu.
Dobrze że wszystko nabiera teraz coraz bardziej realistycznych właściwości.
Ostatnio zmieniony przez Fort Pią Sie 17, 2018 5:52 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 5:50 pm   

I co oznacza: einen Stock hohen Haus? W naszej terminologii oznacza to chyba dom piętrowy, czyli mający parter i pierwsze piętro, prawda?
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 5:58 pm   

Galadhorn napisał/a:
I co oznacza: einen Stock hohen Haus? W naszej terminologii oznacza to chyba dom piętrowy, czyli mający parter i pierwsze piętro, prawda?

parterowy - Erdgeschoss
piętrowy - Stock (einen Stock Haus / einstöckiges Haus )
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 6:01 pm   

Galadhorn napisał/a:
zaznaczył Biskupią Górkę dość amatorsko, a lina wałów przebiega u niego tak, jak zaznaczyłem. Wtedy dom się zgadza.

Zauważ, że na mapie z 1711 r. jedyny budynek zaznaczony jest nie w miejscu późniejszych koszar, a właśnie nad Letztegasse.
Wyżej napisałem: "Mam wątpliwości, czy wał z przełomu XVII i XVIII w. przebiegał w tym samym miejscu co późniejszy." Ja widzę jako wał to co zaznaczyłem "W", ale teraz zastanawiam się czy i ta zakreskowana przed domem powierzchnia to nie jest też wał. Pierwotnie brałem to za pole - ogród.
Dom Tolkienów powinien być z Gertrudy widoczny jako najbardziej na lewo z kompleksu Zaroślaka tak jak ten tu narysowany.
 
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 6:02 pm   

Czyli rekonstrukcja Jany Wu jest jak najbardziej adekwatna? A dom z Curkickiego, nawet jeżeli nie jest tożsamy z naszym, to jest domem takiego właśnie typu (?).

 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 6:04 pm   

Galadhorn napisał/a:
I co oznacza: einen Stock hohen Haus? W naszej terminologii oznacza to chyba dom piętrowy, czyli mający parter i pierwsze piętro, prawda?

Opowiem Tobie teraz króciutko o domu dzieciństwa mojego taty. Dom był piętrowy od frontu, ale ponieważ wybudowany został na zboczu (jak tutaj) to od tyłu miał tylko jeden, górny poziom. Podobnie mogło być i tutaj. Spadek terenu mógł wymusić takie rozwiązanie.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 6:08 pm   

[quote="Galadhorn"]Czyli rekonstrukcja Jany Wu jest jak najbardziej adekwatna? A dom z Curkickiego, nawet jeżeli nie jest tożsamy z naszym, to jest domem takiego właśnie typu (?).

Ten dom z ryciny i rekonstrukcji Jany Wu jest parterowy.
Opis z księgi wyraźnie wspomina o piętrowym.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 6:13 pm   

A ta facjatka to nie jest piętro?
 
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 6:19 pm   

Oczywiście że facjatka to jest piętro! Krzysztof ma rację, a Fort na pewno się zgodzi. Na piętrze były zapewne sypialnie rodziny Tolkienów :)
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 7:47 pm   

Galadhorn napisał/a:
Oczywiście że facjatka to jest piętro! Krzysztof ma rację, a Fort na pewno się zgodzi. Na piętrze były zapewne sypialnie rodziny Tolkienów :)

Na takim "piętrze" to mój wujek miał gołębnik.
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 7:50 pm   

Przepraszam, ale dyskutujecie tu o rzeczach, ktore byly 300 lat temu, jakby byly 50 lat temu.
JA WAS PODZIWIAM.
Podziwiam Was tez jak bezblednie po niemiecku piszecie, chociaz ja bym mogl Wam w tej dziedzinie pomoc.
Ich grüße Euch herzlich..
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 7:56 pm   

więc ten domek w środku też jest piętrowy?
a jeszcze przed chwilą był pewnie parterowy.
super.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk