Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tolkienowie z Gdańska
Autor Wiadomość
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 9:19 pm   

Galadhorn napisał/a:
Oczywiście. Chyba źle zrozumiałeś mój wpis. Doskonale rozpoznałem miejsce. Natomiast podałem plan Letzte Gasse (której nie widać na rycinie), żeby wspólnie z Wami zastanowić się, czy dom nr 28 mógł wyglądać tak, jak te domy z ryciny.
ech, masz wyobraźnię!, ale cieszę się, że utrzymujemy łączność i zgodność odnośnie punktu widzenia dawnego artysty i dokumentalisty. Mam spore podejrzenia, że ta piękna rycina powstała na podstawie fotografii, lub znanej od wieków machiny - camera obscura, gdyż przedstawiona scena ma proporcje właściwe fotografii. Jestem nawet w stanie ocenić porę dnia na godzinę 10.00 przed południem. Wnioskuję to na podstawie cieni, ich kąta i kierunku. W przypadku ilustracji tworzonej całymi godzinami, tak precyzyjne określenie cienia i pory dnia byłoby najzwyczajniej niemożliwe.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 9:26 pm   

Galadhorn napisał/a:
Oczywiście. Chyba źle zrozumiałeś mój wpis. Doskonale rozpoznałem miejsce. Natomiast podałem plan Letzte Gasse (której nie widać na rycinie), żeby wspólnie z Wami zastanowić się, czy dom nr 28 mógł wyglądać tak, jak te domy z ryciny.
Pisałem już swego czasu, że dom '28 związany z Tolkienami nie był imponujący, skromny byl raczej, nie wykluczone że właśnie taki jak ten z tego cudnego obrazka - parterowy z poddaszem.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 9:35 pm   

Fort napisał/a:
Galadhorn napisał/a:
Oczywiście. Chyba źle zrozumiałeś mój wpis. Doskonale rozpoznałem miejsce. Natomiast podałem plan Letzte Gasse (której nie widać na rycinie), żeby wspólnie z Wami zastanowić się, czy dom nr 28 mógł wyglądać tak, jak te domy z ryciny.
ech, masz wyobraźnię!, ale cieszę się, że utrzymujemy łączność i zgodność odnośnie punktu widzenia dawnego artysty i dokumentalisty. Mam spore podejrzenia, że ta piękna rycina powstała na podstawie fotografii, lub znanej od wieków machiny - camera obscura, gdyż przedstawiona scena ma proporcje właściwe fotografii. Jestem nawet w stanie ocenić porę dnia na godzinę 10.00 przed południem. Wnioskuję to na podstawie cieni, ich kąta i kierunku. W przypadku ilustracji tworzonej całymi godzinami, tak precyzyjne określenie cienia i pory dnia byłoby najzwyczajniej niemożliwe.

Tak! To jest doskonałe odwzorowanie. Na pewno masz rację. Wszystko dokładnie się zgadza z Buhse. Na przykład nieregularny plan tego domu na rogu głównej ulicy An der Radaune (po lewej) i Hinter der Kirche (po prawej w górę).

A gdzie udało Ci się znaleźć tę grafikę? Net czy jakaś publikacja? Traciłem już nadzieję na taki skarb. Jeżeli jest taka grafika, to pojawia się szansa, że jeszcze gdzieś schowana jest rycina z wałem i domami przy Bramie Oruńskiej :)
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 9:54 pm   

Galadhorn napisał/a:
Fort napisał/a:
Galadhorn napisał/a:
Oczywiście. Chyba źle zrozumiałeś mój wpis. Doskonale rozpoznałem miejsce. Natomiast podałem plan Letzte Gasse (której nie widać na rycinie), żeby wspólnie z Wami zastanowić się, czy dom nr 28 mógł wyglądać tak, jak te domy z ryciny.
ech, masz wyobraźnię!, ale cieszę się, że utrzymujemy łączność i zgodność odnośnie punktu widzenia dawnego artysty i dokumentalisty. Mam spore podejrzenia, że ta piękna rycina powstała na podstawie fotografii, lub znanej od wieków machiny - camera obscura, gdyż przedstawiona scena ma proporcje właściwe fotografii. Jestem nawet w stanie ocenić porę dnia na godzinę 10.00 przed południem. Wnioskuję to na podstawie cieni, ich kąta i kierunku. W przypadku ilustracji tworzonej całymi godzinami, tak precyzyjne określenie cienia i pory dnia byłoby najzwyczajniej niemożliwe.

Tak! To jest doskonałe odwzorowanie. Na pewno masz rację. Wszystko dokładnie się zgadza z Buhse. Na przykład nieregularny plan tego domu na rogu głównej ulicy An der Radaune (po lewej) i Hinter der Kirche (po prawej w górę).

A gdzie udało Ci się znaleźć tę grafikę? Net czy jakaś publikacja? Traciłem już nadzieję na taki skarb. Jeżeli jest taka grafika, to pojawia się szansa, że jeszcze gdzieś schowana jest rycina z wałem i domami przy Bramie Oruńskiej :)

żeby zaostrzyć Twój apetyt, wspomnę jedynie, że znam jeszcze jeden nieznany raczej widok na Petershagen. Niestety, nie obejmuje on Letzte Gasse 28.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 9:56 pm   

Fort napisał/a:
pumeks napisał/a:
Galadhorn napisał/a:
Co do teczki z ewidencją domu nr 28.... Okazało się, że to dom na innej ulicy, na Petershagen Hinter der Kirche nr 28 (dziś ten numer znajdowałby się przy ulicy Na Stoku), serwisnumer 170. A szkoda, bo były tam rysunki i plany domu, plan sytuacyjny, wycinki z gazet z ogłoszeniami na temat sprzedaży domu itd. Cudowne materiały!

Zgadza się: dom, który na planie Buhsego ma numer Petershagen Hinter der Kirche 28, odpowiada dzisiejszemu adresowi Na Stoku 40 :roll:

z całym szacunkiem, Pumeksie, ale nie znajduję dziś kamienicy odpowiadającej adresowi "Na Stoku 40"

Kamienica wygląda tak jak w załączniku. Jeśli ma inny adres niż podałem, to przepraszam :???: Nr 40 zaczerpnąłem z mapy na urzędowej stronie http://mapa.gdansk.gda.pl...x#s=plan-miasta
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 10:10 pm   

Fort napisał/a:
żeby zaostrzyć Twój apetyt, wspomnę jedynie, że znam jeszcze jeden nieznany raczej widok na Petershagen. Niestety, nie obejmuje on Letzte Gasse 28.

Co za udręka! ;) Będę jednak czekał z cierpliwością.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 10:18 pm   

Galadhorn napisał/a:
Fort napisał/a:
żeby zaostrzyć Twój apetyt, wspomnę jedynie, że znam jeszcze jeden nieznany raczej widok na Petershagen. Niestety, nie obejmuje on Letzte Gasse 28.

Co za udręka! ;) Będę jednak czekał z cierpliwością.

ja czekałem na ten moment całe życie, więc do jutra, pojutrza, dasz radę... : )
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 10:27 pm   

pumeks napisał/a:
Fort napisał/a:
pumeks napisał/a:
Galadhorn napisał/a:
Co do teczki z ewidencją domu nr 28.... Okazało się, że to dom na innej ulicy, na Petershagen Hinter der Kirche nr 28 (dziś ten numer znajdowałby się przy ulicy Na Stoku), serwisnumer 170. A szkoda, bo były tam rysunki i plany domu, plan sytuacyjny, wycinki z gazet z ogłoszeniami na temat sprzedaży domu itd. Cudowne materiały!

Zgadza się: dom, który na planie Buhsego ma numer Petershagen Hinter der Kirche 28, odpowiada dzisiejszemu adresowi Na Stoku 40 :roll:

z całym szacunkiem, Pumeksie, ale nie znajduję dziś kamienicy odpowiadającej adresowi "Na Stoku 40"

Kamienica wygląda tak jak w załączniku. Jeśli ma inny adres niż podałem, to przepraszam :???: Nr 40 zaczerpnąłem z mapy na urzędowej stronie http://mapa.gdansk.gda.pl...x#s=plan-miasta

Kamienica pod numerem 40 z tego co widzę rzeczywiście dziś istnieje, ale jaki miałaby mieć związek z tą dawną '28 z ulicy "Za Kościołem" nie pojmuję, bo jest od ulicy tej oddalona. Może jutro to "ogarnę"... : )
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 10:33 pm   

Fort napisał/a:
pumeks napisał/a:
Fort napisał/a:
pumeks napisał/a:
Galadhorn napisał/a:
Co do teczki z ewidencją domu nr 28.... Okazało się, że to dom na innej ulicy, na Petershagen Hinter der Kirche nr 28 (dziś ten numer znajdowałby się przy ulicy Na Stoku), serwisnumer 170. A szkoda, bo były tam rysunki i plany domu, plan sytuacyjny, wycinki z gazet z ogłoszeniami na temat sprzedaży domu itd. Cudowne materiały!

Zgadza się: dom, który na planie Buhsego ma numer Petershagen Hinter der Kirche 28, odpowiada dzisiejszemu adresowi Na Stoku 40 :roll:

z całym szacunkiem, Pumeksie, ale nie znajduję dziś kamienicy odpowiadającej adresowi "Na Stoku 40"

Kamienica wygląda tak jak w załączniku. Jeśli ma inny adres niż podałem, to przepraszam :???: Nr 40 zaczerpnąłem z mapy na urzędowej stronie http://mapa.gdansk.gda.pl...x#s=plan-miasta

Kamienica pod numerem 40 z tego co widzę rzeczywiście dziś istnieje, ale jaki miałaby mieć związek z tą dawną '28 z ulicy "Za Kościołem" nie pojmuję, bo jest od ulicy tej oddalona. Może jutro to "ogarnę"... : )

Po prostu wg dawnej numeracji (np. na mapie Buhsego) ten dom miał adres Hinter der Kirche nr 28. Jak pisałem wcześniej, ulica Hinter der Kirche ciągnęła się od miejsca za kościołem w kierunku Schwarze Meer.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 11:44 pm   

... no jeśli ciągnęła się hen, aż do Schwarze Meer, to rozumiem.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Czw Lip 05, 2018 9:38 am   

tym razem Petershagen 1847

Oryginały obu tych rysunków przechowywane są w gdańskim Muzeum Narodowym. Polecam piękny album, w którym je zamieszczono, niestety, jedynie w w miniaturowej wielkości.

album ma tytuł: RYSUNKI ARTYSTÓW GDAŃSKICH I OBCYCH DZIAŁAJĄCYCH W GDAŃSKU W XIX WIEKU.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lip 05, 2018 1:35 pm   

:==
Ciekawy rysunek, ale ujęcie mniej zaskakujące niż to, które zamieściłeś poprzednio
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Czw Lip 05, 2018 1:42 pm   

pumeks napisał/a:
:==
Ciekawy rysunek, ale ujęcie mniej zaskakujące niż to, które zamieściłeś poprzednio

ta reprodukcja rysunku jest w albumie jeszcze mniejsza niż tamtego cudnego widoku. Oryginał jest z całą pewnością piękniejszy i nieporównywalnie bardziej szczegółowy, co dla nas jest tak ważne.
Przypuszczam, że dużo lepszą jakość można by uzyskać z Muzeum za odpowiednią opłatą.
Z pewnością warto.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Czw Lip 05, 2018 1:46 pm   

Autorzy tych dwóch widoków są różni, ale czas powstania podobny, dlatego oba widoki łącznie doskonale się uzupełniają. Te same budynki można teraz zobaczyć z profilu i od frontu, z północy i ze wschodu. Można się pokusić o stworzenie widoku 3D.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Czw Lip 05, 2018 1:55 pm   

dla mnie obydwa te widoki są równie cenne co i piękne, a do tego wyglądają bardzo wiarygodnie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk