Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tolkienowie z Gdańska
Autor Wiadomość
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Nie Lip 01, 2018 8:41 pm   

Szanowni Koledzy!

APGd przysłało mi skan wspomnianej strony z księgi gruntowej Petershagen z zapisem na temat działki B, gdzie widnieje nazwisko Johanna Carla Bergemanna (alias Bergmanna, zięcia Christiana Tolkiena i szwarga Londyńskich Braci) i gdzie ukryte jest też zapewne nazwisko samego Christiana Tolkiena (wyblakłe i nadpisane późniejszymi zapisami). Może uda Wam się coś z tego wyciągnąć? Może dostrzeżecie więcej niż ja? Oto wspomniany skan i jego skontrastowana wersja:





Może macie pomysł, do czego może się odnosić skrót "A. L. f. ..." z numerami poszczególnych Grundbriefów (?), który widnieje przy każdej działce?
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pon Lip 02, 2018 2:20 pm   

a da radę w wysokiej rozdzielczości? najlepiej oryginalny, bezstratny TIFF, albo BMP jeśli takowy przesłali. Taki mały skompresowany obraz w przypadku tak wyblakłego dokumentu nie rokuje najlepiej dla badań nad jego rozszyfrowaniem :II
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pon Lip 02, 2018 10:09 pm   

Dokument dostałem tylko w takiej formie, jak na moim blogu (trzeba kliknąć obrazek, potem zapisać na dysku – jest wystarczająco duży).

Dziś obejrzałem go w oryginale (tak, byłem w Gdańsku. Bagatelka – kolejne 1000 km na liczniku auta). Skrót "A. L." odnosi się do wcześniejszej księgi gruntowej Wyżyny (300,32/38), w której są zapisy dotyczące tej działki w XVII i w pocz. XVIII wieku. Okazuje się, że pierwotnym właścicielem domu był od 1725 Ephraim Bergholtz, którego córka, Anna Euphrosina wyszła w 1745 za mąż za wdowca Christiana Tolkiena. Ten nabył prawa do domu w 1762, a w 1788 przekazał je swojemu zięciowi, Johannowi Carlowi Bergmannowi. I Ephraim, i Christian, i Carl byli członkami korpusu artylerii (byli kanonierami i bombardierami gdańskimi).

Miałem dziś w ręku księgi wdowiego grosza artylerii gdańskiej, a tam oczywiście wszyscy trzej panowie. Można odtworzyć ich karierę wojskową (okazuje się, że sam Christian wstąpił do artylerii ok. 1740).

Co do teczki z ewidencją domu nr 28.... Okazało się, że to dom na innej ulicy, na Petershagen Hinter der Kirche nr 28 (dziś ten numer znajdowałby się przy ulicy Na Stoku), serwisnumer 170. A szkoda, bo były tam rysunki i plany domu, plan sytuacyjny, wycinki z gazet z ogłoszeniami na temat sprzedaży domu itd. Cudowne materiały!
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pon Lip 02, 2018 11:25 pm   

Galadhorn napisał/a:
Dokument dostałem tylko w takiej formie, jak na moim blogu (trzeba kliknąć obrazek, potem zapisać na dysku – jest wystarczająco duży).

Dziś obejrzałem go w oryginale (tak, byłem w Gdańsku. Bagatelka – kolejne 1000 km na liczniku auta). Skrót "A. L." odnosi się do wcześniejszej księgi gruntowej Wyżyny (300,32/38), w której są zapisy dotyczące tej działki w XVII i w pocz. XVIII wieku. Okazuje się, że pierwotnym właścicielem domu był od 1725 Ephraim Bergholtz, którego córka, Anna Euphrosina wyszła w 1745 za mąż za wdowca Christiana Tolkiena. Ten nabył prawa do domu w 1762, a w 1788 przekazał je swojemu zięciowi, Johannowi Carlowi Bergmannowi. I Ephraim, i Christian, i Carl byli członkami korpusu artylerii (byli kanonierami i bombardierami gdańskimi).

Miałem dziś w ręku księgi wdowiego grosza artylerii gdańskiej, a tam oczywiście wszyscy trzej panowie. Można odtworzyć ich karierę wojskową (okazuje się, że sam Christian wstąpił do artylerii ok. 1740).esz...

Co do teczki z ewidencją domu nr 28.... Okazało się, że to dom na innej ulicy, na Petershagen Hinter der Kirche nr 28 (dziś ten numer znajdowałby się przy ulicy Na Stoku), serwisnumer 170. A szkoda, bo były tam rysunki i plany domu, plan sytuacyjny, wycinki z gazet z ogłoszeniami na temat sprzedaży domu itd. Cudowne materiały!
trochę to dziwne, co piszesz... Petershagen Hinter der Kirche to uliczka ZA kościołem, nie dzisiejsza Na Stoku, ale wierzę, że z czasem wszystko da się uporządkować.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Wto Lip 03, 2018 1:01 pm   

Na wielu planach uliczka, która dziś jest częścią Na Stoku była częścią Hinter der Kirche. Owe dawne "Za Kościołem" obejmowało obszar wokół całego szańca, który w XVIII wieku nazywano Tambour (albo Alte Schweden Schanze). Sprawdź klasycznego Buhsego.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Lip 03, 2018 2:03 pm   

Galadhorn napisał/a:
Co do teczki z ewidencją domu nr 28.... Okazało się, że to dom na innej ulicy, na Petershagen Hinter der Kirche nr 28 (dziś ten numer znajdowałby się przy ulicy Na Stoku), serwisnumer 170. A szkoda, bo były tam rysunki i plany domu, plan sytuacyjny, wycinki z gazet z ogłoszeniami na temat sprzedaży domu itd. Cudowne materiały!

Zgadza się: dom, który na planie Buhsego ma numer Petershagen Hinter der Kirche 28, odpowiada dzisiejszemu adresowi Na Stoku 40 :roll:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Wto Lip 03, 2018 5:45 pm   

Mam dla Was uzupełnione życiorysy najważniejszych tolkienowskich Gdańszczan, Christiana i jego syna Johanna Benjamina.

http://tolkniety.blogspot...n-benjamin.html

Mam ciągle nadzieję (a im bardziej zagłębiam się w Archiwa, tym nadzieje się większe), że w APGd znajduje się dużo dużo więcej materiałów na temat gdańskich Tolkienów. Myślę, że gdzieś tam jest też i ewidencja domu przy Letzte Gasse nr 28 (SN 12). Marzy mi się spis grobów z Nowego Cmentarza przy dzisiejszej Na Stoku. Marzy mi się wręcz jakaś podobizna naszych wczesnych Tolkienów. Dużo jeszcze badań przed nami, ale wiemy już naprawdę dużo (wystarczy porównać mój obecny link z tym, co pisałem w pierwszym wpisie o Tolkienów na naszym forum).

Dziękuję Wam, Koledzy. I liczę na dalszą pomoc i pomysły!
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 2:54 pm   

Czy znacie może źródło tej ilustracji?
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 5:24 pm   

.
Once upon a time...

znaczy...

Dawno, dawno temu, kiedy Tolkienowie wracali po służbie do domu, mogli wybrać drogę prowadzącą dołem, tuż przed dzwonnicą kościoła Zbawiciela, albo mogli wybrać drogę pod górkę, wspinającą się ku szczytowi, tuż za nim. Ta druga droga wymagała nieco więcej wysiłku, za to widoki na miasto, jego wieże, bastiony i usiane wiatrakami rozległe gdańskie Żuławy były z niej niezrównane.

Myślę Galadhornie, że tak mogłaby się zaczynać opowieść o gdańskich Tolkienach, ale to z pewnością nie ja tą historię napiszę... ... Mistrzu. :D
.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 6:50 pm   

Forcie, jesteś wielki! Nie znałem tej grafiki. Skąd ona pochodzi? Piękna. Tak właśnie wygląda Zaroślak w XVIII wieku z moich snów!
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 7:09 pm   

jeśli chcesz, mogę zdradzić już teraz tą słodką tajemnicę,

... ale może chcesz jeszcze pozostać w tym niezwykłym i pięknym śnie... ?

zgadzam się, że możliwość znalezienia się w tamtym czasie w miejscu z takim widokiem na Petershagen, to coś niezwykłego, wyobraźnia wręcz buzuje... ...jak szampan otwarty z tej okazji... ... brawo MY ! :zgooda:
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 7:40 pm   

Każdy dom dokładnie odpowiada planowi Buhsego! Każdy ogródek i schodki do drzwi! To jest niezwykłe. Dzięki analizie porównawczej można pokusić się o rekonstrukcję domu z Letzte Gasse nr 28. Teraz już mogę się domyślać, że drzwi do domu znajdowały się na wprost Miasta, pośrodku dłuższego boku domu. Miał on chyba od strony wału (od strony południowej, czyli krótki bok po lewej) jakiś rodzaj komina, zewnętrznego pieca (?). Widzę go z tym stromym dachem, jak pierwszy dom na rogu głównej drogi i Hinter der Kirche na podanej przez Ciebie grafice. Ależ jestem ciekawy, skąd ta grafika pochodzi i jakie może być jej datowanie (opowiadam się za końcem XVIII wieku lub początkiem XIX, choć układ domów jest taki sam jak w poł. XIX wieku).
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 9:03 pm   

obawiam się Galadhornie, że nie rozpoznałeś miejsca z dawnej ryciny. To jest właściwy punkt widzenia.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 10:10 pm   

Oczywiście. Chyba źle zrozumiałeś mój wpis. Doskonale rozpoznałem miejsce. Natomiast podałem plan Letzte Gasse (której nie widać na rycinie), żeby wspólnie z Wami zastanowić się, czy dom nr 28 mógł wyglądać tak, jak te domy z ryciny.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Lip 04, 2018 10:10 pm   

pumeks napisał/a:
Galadhorn napisał/a:
Co do teczki z ewidencją domu nr 28.... Okazało się, że to dom na innej ulicy, na Petershagen Hinter der Kirche nr 28 (dziś ten numer znajdowałby się przy ulicy Na Stoku), serwisnumer 170. A szkoda, bo były tam rysunki i plany domu, plan sytuacyjny, wycinki z gazet z ogłoszeniami na temat sprzedaży domu itd. Cudowne materiały!

Zgadza się: dom, który na planie Buhsego ma numer Petershagen Hinter der Kirche 28, odpowiada dzisiejszemu adresowi Na Stoku 40 :roll:

z całym szacunkiem, Pumeksie, ale nie znajduję dziś kamienicy odpowiadającej adresowi "Na Stoku 40"
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk