Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tolkienowie z Gdańska
Autor Wiadomość
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sob Cze 16, 2018 10:19 pm   

"kreatywne" interpretowanie topografii miast w ich XIX i XX-wiecznych widokach jest mi świetnie znane. W przypadku obiektów o znaczeniu militarnym była to także "zmyłka" celowa. Niestety tego rodzaju wizualizacje niezmiernie tracą na wiarygodności i dokumentalnej wartości. Być może ten obrazek mógłby stać się doskonałą ilustracją do którejś z baśni Andersena, na przykład "Dziewczynki z Zapałkami"
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sob Cze 16, 2018 11:04 pm   

ten urokliwy obrazek każe mi powątpiewać w zamiłowanie Schönlebera do wiernego przedstawiania Gdańska. Komponował obrazy dla artystycznego, nie dokumentalnego efektu.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sob Cze 16, 2018 11:30 pm   

A może Schönleber na obrazie z Biskupią i Peterszawą domy przedstawił z perspektywy Letzte Gasse na południe od koszar, a tło (Główne Miasto) domalował sobie z pleneru na północ od koszar?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Cze 17, 2018 12:31 am   

W perspektywie od Letzte Gasse musiałby być widoczny kościół. Moim zdaniem artysta narysował domy widoczne z Colonne-Weg, która była drogą forteczną, a nie jedną z ulic Zaroślaka.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Cze 17, 2018 7:46 am   

Galadhorn napisał/a:
A co myślicie o takiej lokalizacji domu przy Letztegasse na grafice Deischa z 1763?

Galadhornie,
w przypadku tego szczególnego widoku, tej perspektywy, dwa bastiony Biskupiej Górki nakładają się na siebie. Twoje zaznaczenie 'Bastion Salvator" po lewej stronie możemy uznać za prawidłowe, ale nad nim, góruje kolejny - bastion Scharfenort / Ostroróg, nad którym góruje jeszcze niewielka wieżyczka obserwacyjna, którą moglibyśmy też nazwać "dostrzegalnią wroga". Na tym samym bastionie pojawiła się wkrótce "dostrzegalnia gwiazd" / Sternwarte doktora Wolfa.
W głębi po prawej to nie Wasserkunst a charakterystyczna wieża (dawna latarnia morska) twierdzy Wisłoujście / Festung Weichselmunde. Na dawnych sztychach często ukazywano ją w powiększeniu, uznając zapewne jej niepodważalne i strategiczne znaczenie dla całego Gdańska, mimo, że była oddalona od niego o kilka kilometrów. Kierunek, w którym ukazał ją Deisch wydaje się być prawidłowy. A przy okazji... Deisch nie był twórcą tych widoków, był rytownikiem, który pierwotne rysunki przeniósł na miedziane płyty, umożliwiając ich rozpowszechnienie.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Nie Cze 17, 2018 8:51 am   

Drodzy Panowie, z przyjemnością się z Wami zgodzę. Tymczasem dokonałem na blogu kilku porównań map. Wydaje mi się, że dom przy Letzte Gasse nr 28 da się wyróżnić praktycznie na każdej starej mapie. Czy orientujecie się, jaki był serwisnumer tego domu (bo 28 to późna numeracja; mam mapę Buhsego z nałożonymi serwisnumerami, ale nie obejmuje ona tego domu)







 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Cze 17, 2018 9:12 am   

w temacie SERWISNUMER to Ci raczej nie pomogę, ale myślę, że trzeba jednoznacznie ustalić, która GASSE była naprawdę tą LETZTE. Na tym planie ostatnia prostopadła do kanału Raduni gaska nie ma nazwy, ale nie ma też nazwy ta przeze mnie tu zaznaczona a to właśnie ona jest ze wszystkich najbardziej "letzte" i do tego prowadzi wprost do "28" i dlatego stawiam na nią właśnie.
Dobrze, że sięgasz do map, bo te w przeważającej swej części wierniej i wiarygodniej ukazują interesujący nas obszar. ...a z artystami - jak już wiemy - różnie bywa 8))
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Cze 17, 2018 9:39 am   

Dzisiejszy widok od strony kanału Raduni na dawny adres Letzte Gasse 28
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Nie Cze 17, 2018 9:55 am   

To jest do sprawdzenia na przedwojennych mapach (akurat, co za paradoks, wśród kilkunastu map, jakie mam, ani jedna nie pokazuje, gdzie była uliczka Letztegasse), jednak pamiętam z innych tematów na Forum, że ta ulica obejmuje zaułek, który pokazałeś, plus całą uliczkę sięgającą do zboczy Biskupiej Górki:
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Nie Cze 17, 2018 9:58 am   

Oto przebieg ulicy, który znalazłem na naszym Forum:
 
djjack 
OH z DM


Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 235
Wysłany: Nie Cze 17, 2018 10:47 am   Letzte G. - 1919


Źródło - Plan von Danzig.
1919.
Verlag von AW Kafemann Danzig
Skala 1:5000
_________________
https://www.facebook.com/opowiadaczehistorii
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Cze 17, 2018 11:42 am   

Dodaję fragmenty trzech planów z opisaną Letzte Gasse.
Na jednym z nich wyraźnie zaznaczono boczny, południowy zaułek prowadzący wprost do domu o numerze 28.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Cze 17, 2018 11:55 am   

Galadhorn napisał/a:
Forcie, jesteś wielki! A czy wiesz, że dla drogich Pań ze Stowarzyszenia Biskupia Górka znalazłem akt chrztu Stryowskiego z kościoła St Salvator? Sam kościół mam odbudowany częściowo z... klocków LEGO ;)

Nie wiem, czy wiesz, ale pierwotny cmentarz kościoła Zbawiciela znajdował się wzdłuż jego prawej, północnej ściany.
Znając niewyobrażalną opieszałość przy "likwidacji" cmentarza przy ulicy Na Soku, w miejscu którego (a w zasadzie na którym) uczą się i bawią dzisiaj dzieci, nie wykluczałbym, że obok resztek dzwonnicy wciąż spoczywają w ziemi ludzkie szczątki dawnych parafian.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Cze 17, 2018 3:36 pm   

Fragment planu Zaroślaka z 1927.
Na czerwono obrysowałem budynki, które wciąż istnieją w 2018 (numeracja troszkę się zmieniła)
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Cze 17, 2018 4:02 pm   

Spustoszenie niczym Warszawa po Powstaniu '44
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk