Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Empory w kościołach Gdańska i okolic
Autor Wiadomość
abi 

Dołączyła: 21 Mar 2011
Posty: 7
Wysłany: Pon Mar 21, 2011 10:34 pm   Empory w kościołach Gdańska i okolic

Witam! Poszukuję jakichkolwiek informacji (dane, zdjęcia, rysunki) odnośnie XVII - wiecznych empor na terenie Gdańska i okolic!

Jeżeli macie jakieś aktualne bądz archiwalne fotografie pomóżcie. Nie jestem z Gdańska i nie mogę przespacerować się co jeszcze pozostało, a czego już nie ma.

Z góry dziekuje za każdą wiadomość.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pon Mar 21, 2011 11:40 pm   

Na początek zapraszam do wątku powitalnego. :) Zdjęcia zachowanych empor w okolicy, znajdziesz na forumie przy minimalnym wysiłku. :wink: W mieście jakoś nie kojarzę.
_________________
Poldergeist
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Wto Mar 22, 2011 8:29 am   

W kościele Bożego Ciała jest empora organowa z herbem Karola Conradiego (jeśli o to chodzi).
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Mar 22, 2011 10:04 am   

A Św. Trójca? To chyba też empora: http://forum.dawnygdansk....?t=4887&start=0
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Mar 22, 2011 12:16 pm   

Pewnie. Myślałem o szerszym, protestanckim założeniu. :)
_________________
Poldergeist
 
abi 

Dołączyła: 21 Mar 2011
Posty: 7
Wysłany: Nie Mar 27, 2011 1:59 pm   

Szukam właśnie protestanckiej. Mam zdjęcia i informacje na temat empory pruszczańskiej, ale nie kojarzę innych na tym terenie stąd moje pytanie.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Mar 27, 2011 5:53 pm   

A do tego: http://forum.dawnygdansk....p=113546#113546
już dotarłaś? (tylko, że ona oczywiście już od 1945 r. nie istnieje)
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Mar 27, 2011 11:48 pm   

Jeżeli to nie tajemnica, to gdzie i u kogo piszesz tę pracę? Empory w różnym stanie, w najbliższej okolicy, znajdziesz w Ostaszewie, :arrow: w Borętach, :arrow: w Nowym Stawie. To blisko, istnieją i różnią się nieco. Empora w Ostaszewie jest po "remoncie". Zwalili wszystko co na niej było, teraz wyje gołym drewnem. Ma to tę dobrą stronę, że czytelna jest konstrukcja. :II Empora w Ołówku, jak się zdaje, nie była dotykana po 1945 r. więc z Twojego punktu widzenia powinna być najcenniejsza. Empora w Borętach zasmarkana jest jakąś koszmarną farbą olejną. Miejscami, spod łuszczącej się warstwy, wyłazi poprzednia. Nie dłubałem, nie wiem czy pierwotna. :skolowany:
W Palczewie z kolei znajdziesz emporę organową po konserwacji. Na plebani powinnaś znaleźć dokumentację powykonawczą. Jak nie, to na Trójcy Świętej, na poddaszu. :wink: Co ja ci będę ględził. Wiesz chyba ile to może być warte dla Twojej pracy. :wink:
Trochę zdjęć wnętrz nieistniejących kościołów protestanckich znajdziesz :arrow: tutaj, małą próbkę tu. Powodzenia, bo tak w ogóle, tych siedemnastowiecznych, ze świecą szukać dzisiaj. :zgooda:
_________________
Poldergeist
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Pon Mar 28, 2011 4:42 pm   

dandola napisał/a:
W kościele Bożego Ciała jest empora organowa z herbem Karola Conradiego (jeśli o to chodzi).

To mnie zaciekawilo, jako absolwenta Conradinum, bo ja znam tylko czarna (jedyna) plyte grobowcowa Conradi w Mariackim, po prawej stronie oltarza glownego.
Ty mowisz o kosciele w Gdansku? :???:
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Pon Mar 28, 2011 5:35 pm   

No chyba innego o tym wezwaniu nie ma w Danzigu.
 
 
abi 

Dołączyła: 21 Mar 2011
Posty: 7
Wysłany: Sro Mar 30, 2011 4:43 pm   

Witam!
Dziękuje za wszystkie informacje. Może uda mi się coś z tego wydobyć.
Moim promotorem jest dr hab. J. Krawczyk, ale seminarium mgr prowadzone jest przez prof. M. Arszyńskiego (UMK Toruń) - czyli w zasadzie pisze przy wsparciu obu tych Panów.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za informacje.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Mar 30, 2011 10:04 pm   

Zawsze do usług. :) A na marginesie kto wymyślił tytuł tej pracy i o jaką obudowę chodzi? 8O
_________________
Poldergeist
 
abi 

Dołączyła: 21 Mar 2011
Posty: 7
Wysłany: Sro Mar 30, 2011 10:21 pm   

Na samym początku zaproponowano mi temat, a tytuł został zmodyfikowany w trakcie. Początkowo brzmiał prospekt organowy i empora, ale musieliśmy to zmienić, bo nazwa prospekt odnosi się jedynie do fasady organów, a organy jako przedmiot badań też nie byłyby odpowiednie. Z racji tego, że po pierwsze nie mam kwalifikacji do oceny i analizy samego mechanizmu gry, a po drugie, że praca de facto jest z zakresu stolarki kościelnej i na to jest polożony największy nacisk.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Mar 30, 2011 11:08 pm   

Jasne. Jak mniemam opracowanie poniższe znasz doskonale, podobnie jak zdjęcie pochodzące z niego? Palczewo nie ma osobnego wątku, to tutaj wrzucę to co znalazłem na dysku. :wink: A tu Boręty :arrow: naduś.

o4.JPG
Plik ściągnięto 18608 raz(y) 26,83 KB

o3.JPG
Plik ściągnięto 18608 raz(y) 78,45 KB

o2.jpg
Plik ściągnięto 18608 raz(y) 76,73 KB

o1.jpg
Plik ściągnięto 18608 raz(y) 75,42 KB

_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Kwi 01, 2011 11:21 pm   

Jeżeli się dobrze przyjrzeć starym zdjęciom, to na ścianach balustrad empor, po tym jak brakować zaczynało miejsca na ścianach zborów, wieszano tablice epitafijne. Najczęściej była to tłoczona i złocona płatkiem mosiężna lub brązowa blacha ze stosowną inskrypcją, przybita do deski obciągniętej czarnym suknem. Całość oprawiona w zdecydowanie skromne ramy. Do dzisiaj zachowała się tego znikoma ilość. Kompletne, choć równie kompletnie zniszczone przez czas, znaleźć można w kościele MBC w Kiezmarku. Gołe blachy, bez oprawy ktoś bardziej rozgarnięty, nie dość że zachował, to jeszcze wyeksponował w Borętach. Jedna wala się w Ołówku i mam nadzieję, że stosowne służby zabezpieczą ją, nim jakiś budowlaniec przerobi to na uszczelki. Znakomita większość tych drobiazgów przepadła bezpowrotnie. Temat protestanckich tablic epitafijnych też leży odłogiem. To tak na marginesie, gdyby ktoś szukał następnego tematu. :wink:
_________________
Poldergeist
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk