Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kampfbahn Niederstadt
Autor Wiadomość
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Wto Wrz 05, 2006 8:23 pm   Kampfbahn Niederstadt

Być może ten temat już był.Ciekawi mnie ogromnie czy zachowały sie jakieś dawne zdjęcia obiektów sportowych na terenach przylegajacych do stadionu miejskiego MOSiR / do niedawna GKS Wybrzeże? .W archiwum GKS zachowało się parę, ale tylko z lat powojennych.Z kąpieliska nic. A Kampfbahn Niederstadt otwarto uroczyście 8 maja 1925r. Kapielisko nad dawną fosą otaczajacą bastiony i wały, baseny i zespół boisk. Musiał to być obiekt atrakcyjny skoro później trafił nawet do literatury. Tu przecież nauczył się pływać "na wędce"grassowy Joachim Mahlke, z podziwem wspominał obiekt Brunon Zwarra. Baseny istniały jeszcze po wojnie, niestety w coraz gorszym stanie. Z dokumentacji GKS wynika, że kilkakrotnie przygotowywano ich remont.Niestety.W końcu parę lat temu resztki zasypano ziemią budując mini-tor żużlowy. Również resztki charakterystycznej wieży do skoków rozebrano przy okazji rekultywacji brzegów opływu Motławy.Boiska również zarastały zielskiem.Dziś warcza tam tylko żuzlowe motocykle.Teren jest ogrodzony i prawie niedostępny.Czasem kopią tam piłkę chłopaki z okolicy.Wkrótce zacznie się na części terenu budowa obiektów handlowych. Wprawdzie MOSiR ma ambitne plany reanimacji hali sportowej i stadionu ale czy starczy chęci i kasy?Tyle nowych superobiektów sportowych ma w Gdańsku powstać. Czy ktoś z forumowiczów tam pływał ,grał i zrobił zdjęcia?

GKS3.jpg
Ślizgawka na torze żużlowym.Rok 1972.
Plik ściągnięto 37900 raz(y) 52,69 KB

GKS2.jpg
Lodowisko GKS.Rok 1967.
Plik ściągnięto 37900 raz(y) 32,59 KB

GKS1.jpg
Boiska lekkoatletyczne.Lata sześćdziesiąte.
Plik ściągnięto 37900 raz(y) 64,26 KB

GKS4.jpg
Tak dziś wygląda dawne kąpielisko
Plik ściągnięto 37900 raz(y) 77,14 KB

KN-Zwarra1.jpg
Wspomnienia gdańskiego bówki
Plik ściągnięto 37900 raz(y) 64,32 KB

Basen2.jpg
Tyle zostało z dużego basenu
Plik ściągnięto 37900 raz(y) 39,16 KB

Baseny Reduta Zbik1.jpg
Plan z lokalizacją dawnych basenów
Plik ściągnięto 37900 raz(y) 73,29 KB

 
hudyjan 

Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 120
Wysłany: Wto Wrz 05, 2006 9:33 pm   

Ja owszem, kąpałem się tu nieraz, zwłaszcza, że mieszkam 200 metrów obok. Niestety było to w tym roku i rok temu. Ale wieżę do skoków dobrze pamiętam, z tym że zdjęc zero.
To miejsce na zdjęciu dzisiaj też jest kąpieliskiem, tyle, że samowolnym. Pod tym niebieskim płotem na południowym stoku dzieciaki grzeją się w słońcu, większośc lata spędzając na skakaniu do Opływu. Kąpią się też chętnie pod mostem na ul. Zawodników i pod tym obok - dawnym mostem kolejki wąskotorowej.

Jest też jeden Forumowicz, który tu spędził dzieciństwo, ale jak będzie chciał, to sam opowie.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Wrz 05, 2006 9:53 pm   

coś mi switało, że była o tym mowa na C@afe Trójmiasto :D
http://forum.gazeta.pl/fo...4686&a=10865682
 
hudyjan 

Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 120
Wysłany: Sro Wrz 06, 2006 10:39 pm   

U Sabaotha jest na stronie zdjęcie lotnicze tej części miasta. Skopiowałem sobie w tej małej rozdzielczości. Zrobione zaraz po wojnie, bo widac same ruiny.
Ale ciekawy jest właśnie omawiany stadion.
Zauważ, że nie ma jeszcze wałów, czyli trybun. Moi sąsiedzi twierdzą, że wały były sypane z gruzu wywożonego ze starówki (300 km>>). Na Olszynce jest kilka takich miejsc, gdzie gruzy wywożono i składowano przez jakiś czas. Sam, kopiąc fundamenty pod dom, wyciągnąłem kilkadziesiąt pięknych wygładzonych brukowców i całe fury cegieł.
Nie wiem czy z tym wałem na stadionie to prawda, ale chętnie bym tam pogrzebał w ziemi i wyciągnął jakiegoś rzygacza. Jeżeli masz dostęp do archiwów GKS, to sprawdź może kiedy i jak budowano trybuny.

Przy okazji mam prośbę do Sabaotha:
Mógłbyś mi na maila wysłac to zdjęcie w maksymalnej rozdzielczości?
Z góry dziękuję.
Hudyjan

xxx.JPG
Plik ściągnięto 37813 raz(y) 36,41 KB

 
kwidzin 
Notgeldmann

Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 422
Wysłany: Czw Wrz 07, 2006 11:21 am   

Ze zdjęciami basenów w okresie świetności może być problem gdyż dokonały swego żywota pod koniec lat 60-tych. Dzika skocznia nad opływem funkcjonowała w zasadzie do momentu rozbiórki, choć była świadkiem kilku nieszczęśliwch wypadków. Z początku lat osiemdziesiątych, pamiętam na terenie basenów piękne osty i niczego sobie pokrzywy. Boiska umiejscowione kiedyś od strony Bramy Maratońskiej miały więcej szczęścia, tj. funkcjonowały do momentu wybudowania na tym terenie, niskiej zabudowy z przeznaczeniem na handel i małą gastronomię. Zdarzyło mi sie nawet zdawać na jednym z tych boisk egzamin na kartę rowerową :hihi: Bodaj dwa razy korzystałem z lodowiska na terenie stadionu, raz na mniejszym boisku, raz na torze żużlowym.
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Sob Wrz 09, 2006 12:58 pm   Stadion Gwardii

W dokumentach nie wspomniano z czego usypano wały trybun, ale wielokrotnie przekonywaliśmy się że z gdańskiego gruzu.Przy okazji róznych prac np układania kabli oprócz cegieł wydobywano wiele drobiazgów: resztki porcelany, sztućce, butelki /niestety puste/,ja kiedyś znalazłem klamkę od jakiejś bramy, bo bardzo pokaźnej wielkości w kształcie lwa i szyld od tego zamka - też pięknie zdobiony.Wymieniłem to na jarmarku.W wiekszości te rzeczy miały ślady kontaktu z ogniem. Dokumentacja jest skromna i dotyczy okresu od adaptacji stadionu dla potrzeb żużla - od lat 1962-1964.Starsze rzeczy są pewnie w archiwach wydziałów administracyjnych Policji, bo przecież stadion przez wiele lat był "mielicyjny".Jeszcze gdzieś przeczytałem,że gdy wiosną 1945 z Gdańska ewakuowali się Niemcy, na Kampfbahn Niederstadt spędzano pozostawione zwierzęta - pewnie dlatego, że niedaleko rzeźni. Trybuny usypano w latach pięćdziesiatych, bo na zdjęciu z 1957 juz jest brama wejsciowa tzw. Maratońska. Pamiętam że przed modernizacją na bramie była tablica, że obiekt z funduszy Totalizatora Sportowego chyba zmodernizowano, bo Totalizator istnieje od 1956 roku, więc na zbudowanie byłoby za późno.Starsi mieszkańcy wciaż nazywają stadion " Gwardia".

Brama stadionu Gwardii.jpg
Plik ściągnięto 37719 raz(y) 71,67 KB

GKS boczne boiska.jpg
W oddali widać wieżę do skoków na kapielisku
Plik ściągnięto 37719 raz(y) 48,02 KB

Stadion Gwardii.jpg
Plik ściągnięto 37719 raz(y) 58,78 KB

 
Zdzislaw 


Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 532
Wysłany: Sob Wrz 09, 2006 2:47 pm   

Na początku lat 60-tych wielokrotnie kąpaliśmy sie w kąpielisku o którym powyżej. Obiekty byłu w całkiem niezłym stanie technicznym. Skakaliśmy z wieży bez żadnego problemu. Na kąpielisku bywało mnóstwo ludzi i to nie tylko z najbliższych okolic (sam docierałem tam z rejonu Heweliusza). Nie chcę w tym miejscu konfabulować, ale wydaje mi sie (nie mam 100% pewności - wspominal o tym rownież przyjaciel, który mieszkał na ul. Szczyglej), iż w poczatkowym okresie czasu funkcjonował tam chyba nawet ratownik. Kąpielisko zostało "załatwione" nie tyle przez zaniedbanie obiektów technicznych, a (zdecydowanie) przez koszmarny stan sanitarny wód opływających Gdańsk. Kąpiel w póżniejszym okresie w Opływie Motławy, Kanale Raduni i innych "ciekach" wodnych, groziła złapaniem ..... wszystkiego (a znam przyjemniejsze sposoby).
Dodam, iż wcześniej jakość wód była taka, iż zarówno na opisanym kapielisku przy GKS-ie, ale i nad Kanałem Raduni pomiędzy Małym Młynem a dzisiejszą Kawiarnią Vinifera(tam gdzie stoi budynek NOT-u), dalej przy ul Więcierze, oraz w miejscu rozlewiska gdzie Kanał łączy sie z Motławą funkcjonoiwały "dzikie plaże i kąpieliska" masowo odwiedzane przez gdańszczan. Podobnie wielokrotnie kąpałem sie na Ołowiance skacząc z mostu kolejowego obok tzw. koszarek o betonowej konstrukcji (rodzaj poniemieckich barek wykonanych z betonu - niektóre były zamieszkale). Ciekawe było to, iż ta część opływu Motławy była doskonała do kąpieli bo tuż obok znajdował sie zrzut gorącej wody z Elektrowni Ołowianka co powodowało, iż z jednej strony było tam mnóstwo ryb (rany julek jakie bolenie tam chodziły), a z drugiej, temeratura wody była wyższa niż gdzie indziej.
_________________
Pozdrawiam Zdzisław

Vivere est cogitare
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sob Wrz 09, 2006 3:14 pm   

Zdzislaw napisał/a:
groziła złapaniem ..... wszystkiego (a znam przyjemniejsze sposoby).
:haha:
_________________
da, da, da...
 
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Nie Wrz 10, 2006 5:10 pm   

Pamiętam, że za stadionem był mały basen i plac zabaw. Najciekawszym obiektem na tym placyku była mała rakieta (taka mała V2 :hiihihi: )
 
Zdzislaw 


Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 532
Wysłany: Nie Wrz 10, 2006 7:36 pm   

roland napisał/a:
Pamiętam, że za stadionem był mały basen i plac zabaw. Najciekawszym obiektem na tym placyku była mała rakieta (taka mała V2 :hiihihi: )


Do diabła...... masz recht..... Wiesz, jak sie pisze takie rzeczy to mam czasem wrażenbie, że sie jakieś szufladki otwierają w mózgowiu, a poza tym ty miałes tam nieco bliżej niż ja...
Ukłony
_________________
Pozdrawiam Zdzisław

Vivere est cogitare
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Nie Wrz 10, 2006 7:40 pm   Yes yes rakieta była the best

Wsród archiwalnych dokumentów najwieksze wrażenie robi futurystyczna wizja p.n."Ośrodek Sportowy GKS" z 1974 roku.Autostrada E-81 własnie po estakadzie nad starym kąpieliskiem,pływalnia odkryta,pływalnia kryta,lodowisko,sale gier,bary,kawiarnie,korty i kapielisko nad opływem - 50 m od przystanku SKM mniej wiecej tam, gdzie dziś stoi stacja paliw LOTOS.

Nowy wspaniały świat.jpg
Plik ściągnięto 37605 raz(y) 57,38 KB

 
kwidzin 
Notgeldmann

Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 422
Wysłany: Nie Wrz 10, 2006 9:00 pm   

stanalex czyżbyś odkopał zaginione archiwum WUSW? :hihi: Tylko pozazdrościć takiej dokumentacji.
 
hudyjan 

Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 120
Wysłany: Nie Wrz 10, 2006 11:44 pm   Re: Yes yes rakieta była the best

stanalex napisał/a:
Autostrada E-81 własnie po estakadzie nad starym kąpieliskiem
Dobrze (dla mnie), że się nie udało. Miałbym hajłeja w kuchni 8O
 
gargoyle dfl 
Mottlauspucker


Dołączyła: 11 Kwi 2005
Posty: 926
Wysłany: Pon Wrz 11, 2006 8:18 am   

Cytat:
Dobrze (dla mnie), że się nie udało. Miałbym hajłeja w kuchni


moglbys kasowac za przejazd :mrgreen:
_________________
"...robala co mnie zzera wciaz zalewam sam..."
 
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Pon Wrz 11, 2006 7:38 pm   Taka moja kurza natura

Jak tylko widzę kupę :D /makulatury/,zaczynam grzebać.A kiedy widzę,że ileś osób dołączyło do swoich zbiorów ściagnięty dokument, który skończyłby w śmietniku, to mam radochę jakbym zniósł jajo.Ko,ko,koooo
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk