Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowa Cerkiew (żuławska)
Autor Wiadomość
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Pon Mar 21, 2016 12:37 pm   Nowa Cerkiew (żuławska)

Tak sobie siedzę i myślę. I za chiny ludowe nie nie mogę dojść, skąd zasłyszałem historię o zawaleniu się wieży kościoła św. Marcina w Nowej Cerkwi? Sądząc po śladach na samej wieży i szczycie zachodnim, to dość prawdopodobne. No chyba nie był to sen przedziwny. Znacie jakieś źródło, które to potwierdzi? Ma ktoś pod ręką odpowiedni tom Bau und kunstdenkmaler?

NC szczyt zachodni.jpg
Plik ściągnięto 7411 raz(y) 91,59 KB

_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Mar 23, 2016 1:10 am   

Albo źle tłumaczę sobie, albo u Szmida nie ma nic o zniszczeniach tej wersji kościoła. Chcesz sam poćwiczyć?
_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sro Mar 23, 2016 11:03 am   

Pewnie dobrze tłumaczysz. Awaria mogła być późniejsza, lub jednak coś mi się pomiksowało we łbie. Chociaż chyba przyznasz, że ślady są wyraźne i podejrzane?
Gdyby uprzejmość tak cię roznosiła, możesz wrzucić mi skan stosownego fragmentu. Będę dźwięczny. :D

Edyta:
Z dna dysku wyskrobałem takie stare fotki ze strychu. Widać, że szczyty odbudowano. I to dużo cieńsze, niż były przed popsuciem. Do tego porównanie widoku budowli sprzed paru lat i widoku z obrazu w ołtarzu. To drugie jest słabym argumentem w dyskusji, bo tematem obrazu jest święty patron (a nie dokumentacja budowlana), do tego obowiązuje jeszcze licentia poetica ...

NC szczyt wsch 07382m.jpg
Plik ściągnięto 7308 raz(y) 115,97 KB

NC szczyt zach 07349m.jpg
Plik ściągnięto 7308 raz(y) 116,72 KB

NC wczoraj i dzisiaj.jpg
Plik ściągnięto 7308 raz(y) 69,11 KB

_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Pią Mar 25, 2016 4:45 pm   

Po lekturze podesłanego przez Dostojnego fragmentu Schmida, jestem trochę zmieszany. Pojawia się tam historia zawalonej (rozebranej) wieży kościelnej (kaplicznej), ale chodzi tu chyba o pobliskie Gniazdowo ... Chyba, bo wspomina się o kaplicy w "Schönhorst" (drzewiej tak Gniazdowo zwali), będącej filią "Schönberg", czyli niby Ostaszewa. Tylko że niemiecką nazwę Ostaszewa pisało się inaczej. Tak jak podał Schmid, pisali nazwę Szymbarka. :hmmm:
Nie mogę z kontekstu wywnioskować, które z wymienionych dzwonów przeniesiono z Schönhorst/Gniazdowa do Nowej Cerkwi.
Obecna konstrukcja zawieszenia dzwonów ma miejsce na cztery dzwony, więc to pewno ta sama, która widział Schmid. Ostał się niestety tylko jeden mały dzwonek, po opisie stawiam na Ave Maria.

Neukirch.jpg
Plik ściągnięto 7249 raz(y) 93,5 KB

_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk