Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Warsztaty ceramiczne
Autor Wiadomość
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Sro Cze 18, 2014 11:02 am   Warsztaty ceramiczne

Zapraszam Was wszystkich serdecznie na moją nową stronę internetową

ww.ceramika-zulawska.pl

Nie ma juz mojego domu na Żuławach. Ja jednak ciagle wracam na Żuławy, inspiruję się nimi i marzę o włąsnej pracowni ceramicznej i garncarskiej właśnie na Żuławach. Na stronie znajdziecie moje wariacje na temat holenderskich kafli oraz ceramiczne kolaże - pierwsze z nich wykonalam z obiektów, które odnalazłam w popiołach mojego domu. Wędrują wiec dalej przez czas.

Pozdrawiam

Maja Pietrasik

Post edytowany
Temat wydzielony z wątku Drewnica - zagroda holenderska
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Pon Kwi 20, 2015 11:33 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Sro Cze 18, 2014 11:07 am   

zachęcam

małe logo.jpg
Plik ściągnięto 24705 raz(y) 15,07 KB

IMG_0092.JPG
Plik ściągnięto 24705 raz(y) 19,8 KB

 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Sro Cze 18, 2014 11:12 am   

http://ceramika-zulawska.pl/

o teraz dobrze :)
Ostatnio zmieniony przez danziger Czw Lip 17, 2014 11:14 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Cze 19, 2014 12:07 am   

Jaki miły powrót. :)
_________________
Poldergeist
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Lip 17, 2014 11:17 am   

Można spytać o technologię produkcji kafli - jakich używasz farb, czy kafle są malowane i dopiero szkliwione, czy malowane na szkliwie, w jakiej temperaturze wypalasz etc.?
_________________
da, da, da...
 
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Wto Sie 12, 2014 10:40 am   

kafle to skomplikowana sprawa :) próbowałam różnych technik - najbardziej interesuje mnie robienie kafli tak jak to się działo 300 lat temu. Do malowania używam więc tlenków metali tak jak to robili Holendrzy - a nie farb :- tlenku kobaltu wiadomo. Używano również tlenku manganu - dającego barwę - szarofioletową - te kafle były uważane nawet za bardziej wyszukane. Tlenek miesza się z wodą i stabilizatorami - ja równiez używam naturalnych.

Obecnie tylko jedna fabryka produkuje kafle metodą tradycyjną - taki sam efekt lub zbliżony jet osiągany w uproszczony sposób. nie cztery wypały kafla, a dwa.

W Holandii nie było białej gliny tylko żółta. Etapy były więc takie - wypał surowej gliny na biskwit (dziś wypalamy do 900 stopni), następnie malowanie szkliwem kryjącym białym - wypalamy (1050), malujemy poszkliwioną płytkę tlenkami - wypalamy jak szkliwo, dla dodania głębi i połysku Holendrzy nakładali jeszcze cienką warstwę szkliwa bezbarwnego (czwarty wypał)

Dziś proces można zredukować do dwóch wypałów. Glina lubi jednak cierpliwość


Cyklicznie organizuję warsztaty tworzenia kafli holenderskich - jeżeli ktoś jest zainteresowany proszę o kontakt. Może zbierze się grupa chętnych z forum. Wtedy w praktyce można się wszystkiego nauczyć i podpatrzeć i zadawać pytań do woli na które chętnie odpowiem. Ponieważ wyjeżdżam na wakacje najbliższe warsztaty mogłyby się odbyć we wrześniu.

pozdrawiam wszystkich miłośników kafli holenderskich i Żuław

Maja Pietrasik

kontakt telefoniczny na stronie
www.ceramika-zulawska.pl
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Wto Sty 27, 2015 8:29 am   

Miło mi poinformować, że Ceramika Żuławska na wiosnę przeniesie swoją pracownię na Żuławy na podcień domu Marka Opitza na Cyganku. Spełniły się moje marzenia o pracowni ceramicznej na Żuławach.Tam też w tym roku będą się odbywać prowadzone przeze mnie warsztaty tworzenia kafli ceramicznych. Zapraszam wszystkich serdecznie. W załączaniu aktualizacja strony O MNIE

http://ceramika-zulawska.pl/o-mnie/

z koła 7.jpg
Plik ściągnięto 24202 raz(y) 6,57 KB

z koła 6.jpg
Plik ściągnięto 24202 raz(y) 7,34 KB

z koła 5.jpg
Plik ściągnięto 24202 raz(y) 5,22 KB

z koła 4.jpg
Plik ściągnięto 24202 raz(y) 8,19 KB

z koła 3.jpg
Plik ściągnięto 24202 raz(y) 6,33 KB

z koła 2.jpg
Plik ściągnięto 24202 raz(y) 10,43 KB

z koła 1.jpg
Plik ściągnięto 24202 raz(y) 5,09 KB

 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Sty 28, 2015 10:22 pm   

pi napisał/a:
Tam też w tym roku będą się odbywać prowadzone przeze mnie warsztaty tworzenia kafli ceramicznych.

Byłabyś na tyle łaskawa, by informację o tych warsztatach umieścić na FDG z odpowiednim (np. miesięcznym o ile to możliwe) wyprzedzeniem? Bo chętnie bym wziął udział, ale jak będę znał termin w ostatniej chwili, to może to mnie ominąć. A w podobnej sytuacji pewnie jest więcej osób :)
_________________
da, da, da...
 
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Sro Sty 28, 2015 11:24 pm   

oczywiście. Już dziś mogę wstępnie wskazać, że pierwsze warsztaty odbędą się 2 maja, czyli na majówce. Szczególowy plan warsztatów i ogloszenie zamieszczę jak je już zredagujemy w ostatecznym kształcie. - myślę, że w przyszłym tygodniu - tak aby wszyscy chętni mogli to sobie zaplanować. Zapraszam serdecznie. Po całym dniu warsztatów mam w planie wybudowanie wspólnie z uczestnikami plenerowego pieca węgierskeigo w którym wypalimy cześć zrobionych kafli, Dla chętnych,którzy bedą chcieli obserwować wypał przez noc, bo tyle będzie on trwał, będzie możliwość noclegu za dodatkową opłatą w domu podcieniowym na Cyganku. Przyznacie zapowiada się nieżle. Ja sama czekam już z niecierpliwością i sumiennie się dla Was przygotowuję.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Sty 29, 2015 1:41 am   

Oj Pi... Pomysł wspaniały. Tylko... Czy nie było innego miejsca? :II
_________________
Poldergeist
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Czw Sty 29, 2015 8:53 am   

Dla mnie pracownia na Cyganku to wielka radość. Miejsc pięknych i inspirujących na Żuławach jest jak wiemy moc, ale zostałam zaproszona właśnie na Cyganek, otrzymałam wsparcie, pomoc i zachętę. Wiem, że różnie jest z sympatiami, ktoś się lubi , a ktoś nie. Chcę tylko powiedzieć, że dla mnie Marek Opitz był zawsze bardzo dobry. Nigdy mu nie zapomnę, - bo nie jestem osobą, która umie prosić o pomoc -, jak po pożarze mojego domu w Drewnicy, chociaż tak naprawdę nie znaliśmy się dobrze, zadzwonił do mnie i powiedział, że wspólnie uporządkujemy pogorzelisko. a roboty było bardzo dużo. Padał śnieg, było zimno, cały dzień pracowaliśmy, pomogli też jedni sąsiedzi. Przeszłam długa droga od mojego spalonego domu. Na wiosnę wracam na Żuławy i myślę, że będzie to dla mnie dobre miejsce. Cieszę się, że pomysł się podoba. Jestem pełna zapału, energii i uśmiechu. pozdrawiam wszystkich, którzy pamiętają moją historię
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Czw Sty 29, 2015 9:16 am   

kontakt na stronie
http://ceramika-zulawska.pl/o-mnie/
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Lut 05, 2015 1:54 am   

pi napisał/a:
Wiem, że różnie jest z sympatiami, ktoś się lubi , a ktoś nie.
Mam mniej szczęścia. Swoich relacji z p. Markiem O. nijak nie mogę upchnąć na półce z napisem – emocje. Lubię, nie lubię, to nie te kategorie. Staram się trzymać możliwie daleko. Nic więcej.
_________________
Poldergeist
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Czw Lut 05, 2015 9:45 am   

Rozumiem. Chcę jednak wszystkich zachęcić do pozbycia się strachu przed pracownią ceramiczno-garncarską, którą poprowadzę na Cyganku. Zrobię wszystko, żeby moja pracownia na podcieniu była miejscem z dobra energią, inspirującym i ciekawym. Mam cały wór pomysłów i pracuję, pracuję pracuję jak mróweczka. niepozorna a silna i zdeterminowana. Sprawy rozwijają się w szybkim tempie i postanowiłam wybudować na Cyganku stały piec do wypalania ceramiki, opalany drewnem. Japoński piec typu feniks, z ogniem zwrotnym, w którym będzie można używać również do widowiskowych wypałów ceramiki raku. Moje ręce już liczą cegły i lepią potrzebne inne szamotowe elementy pieca. Pomysł przyciąga życzliwe osoby z pomysłem. piec będę budowała z Hubertem Skrodzkim, garncarzem z Muzeum Archeologicznego, który w zeszłym roku postawił w Sopocie swój piec. W pracowni oprócz warsztatów, będzie możliwość indywidualnych lekcji na kole garncarskim. Jestem również w kontakcie z ASP w Gdańsku, chcę zachęcić do organizowania plenerów rzeźbiarskich i ceramicznych. Dzieje się na Żuławach. Klucz do mojej pracowni ma 20 cm długości - to są rzeczy które cieszą. Termin I warsztatów dotyczących kafli, w związku z czasem jaki potrzebujemy na przygotowania, został przesunięty na weekend 9 - 10 maja 2015 r. niedługo wkleję pełną informację i szczegółowy plan warsztatów. Czasu jest wciąż dużo, wiec mam nadzieję, że wszyscy chętni, którzy się do mnie zgłaszają, będą mogli przybyć na warsztaty tydzień póżniej niż wstępnie informowałam. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Howgh!
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Sro Kwi 15, 2015 8:21 am   

Warsztaty tworzenia kafli w oparciu o historyczne wzory z Delft - Cyganek, 9 maja 2015 r. g.10-16 z opcją nocnego wypału prac w plenerowym piecu węgierskim z 9 na 10 maja 2015 r. Szczegółowy plan warsztatów w linku. Zapraszam serdecznie. Będę jechać z Gdańska na warsztaty - dla chętnych bez własnego transportu 3 wolne miejsca w moim samochodzie.



http://www.opitz.turystyk...e-wzory-z-delft

warsztaty-compressor.jpg
Plik ściągnięto 23591 raz(y) 97,25 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk