Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Warsztaty ceramiczne
Autor Wiadomość
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Czw Kwi 16, 2015 8:53 am   

Ponieważ liczba uczestników jest ograniczona (15 osób) bardzo proszę o zgłoszenia na maila majapietrasik@gmail.com. Dziękuję za pozytywny oddzew :)
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Czw Kwi 16, 2015 10:25 am   

Eh, pewnie się spóźniłam.
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Czw Kwi 16, 2015 10:59 am   

miejsca jeszcze są proszę się nie martwić - W celu potwierdzenia zgłoszenia proszę o wiadomość na priv lub maila majapietrasik@gmail.com, abym mogła zapisać dane chętnych. pozdrawiam
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 12:15 am   

Ale pokażecie to, co Wam wyjdzie z tych zaawansowanych ćwiczeń? Zakładam, że temat bardziej hobbystyczny niż biznesowy, to może w ramach promocji trochę informacji technicznych? W ramach kursu odbędzie się też wypalanie płytek ceramicznych, czy też warsztaty dotyczą zdobienia płytek przygotowanych wcześniej?
Opowiadajcie i bawcie się dobrze. Niezdecydowanym mogę powiedzieć tyle, że zabawa to przednia. Coś jak praca w ciemni w czasach fotografii analogowej. :wink: Fajny pomysł.
_________________
Poldergeist
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 9:16 pm   

Oczywiście, że się pochwalimy. Będzie czym. JUŻ WYJAŚNIAM ZAGADNIENIA TECHNICZNE I REKLAMUJĘ :) Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane różne sposoby wytwarzania kafli z uwzględnieniem procesu historycznego oraz aktualnie możliwych do wykorzystania alternatywnych metod. Ponieważ proces tworzenia kafla jest długotrwały, na warsztatach wykonamy całą serię malowanych i rzeźbionych kafli - w części samodzielnie formując gliniane płytki, a w części korzystając z przygotowanych wcześniej przez mnie płytek podsuszonych i płytek wypalonych na biskwit w piecu elektrycznym. Ponieważ moim założeniem jest pokazanie całości procesu będziemy też część płytek na miejscu wypalać w piecu plenerowym, który wspólnie zbudujemy.

cyganek 1.JPG
Plik ściągnięto 16666 raz(y) 61,78 KB

 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 9:53 pm   

PIERWSZA CZĘŚĆ WARSZTATÓW, sobota 9 maj godz.10-16

1. NAUKA FORMOWANIA KAFLI z GLINY - do wyboru formowanie ręczne, formowanie przy pomocy wykrojników, wyciskanie z form gipsowych. Tak wykonaną mokrą jeszcze płytkę płytkę będzie można malować tlenkami metali lub umieścić na niej wzór przy pomocy technik rzeźbiarskich – reliefu lub płaskorzeźby
2.NAUKA MALOWANIA PODSZKLIWNEGO - malowanie tradycyjnymi tlenkami metali - kobaltu i manganu na przygotowanych wcześniej przeze mnie podsuszonych płytkach. Ozdobione w ten sposób kafle zostaną wypalone w piecu plenerowym na biskwit. Po wyjęciu z pieca w niedzielę będzie można poszliwić płytki przezroczystym szkliwem. Za tych którzy nie zostaną na noc płytki poszkliwię ja. Wypalę je kolejny raz już w piecu elektrycznym.
3. NAUKA SZKLIWIENIA - uczestnicy samodzielnie pokryją szkliwem wykonane wcześniej przeze mnie wypalone na biskwit płytki – do wyboru szkliwienie za pomocą pędzla, szkliwienie natryskowe, szkliwienie przez zanurzenie.
4. NAUKA MALOWANIA NASZKLIWNEGO – malowanie na płytkach pokrytych surowym szkliwem. Tak wykonane kafle wypalę później dla uczestników w piecu elektrycznym. Malowanie podszkliwne i naszkliwne będzie mogło być wykonywanie ręcznie lub przy pomocy szablonów. Podstawowym surowcem, którego uczestnicy będą używać do malowania kafli będzie tlenek kobaltu oraz tlenek manganu. Zapoznam też uczestników z alternatywnymi metodami zdobienia kafli przy pomocy angob, farb naszkliwnych i podszkliwnych, oraz farb do porcelany.

DRUGA CZĘŚĆ WARSZTATÓW,sobota 9 maj od godz 16 wzwyż jak długo kto ma ochotę i czas

W tej części warsztatów nauczę uczestników jak zbudować plenerowy piec do wypału ceramiki. Będzie to piec węgierski, który zbudujemy wspólnie z cegieł szamotowych, opalany drewnem i koksem. Wypał trwa od kilu do kilkunastu godzin i jest bardzo widowiskowy, szczególnie po zmroku.Piec ustawimy w ruinach plebanii, gdzie do rana będziemy mogli obserwować wypał, rozmawiać, biesiadować i po prostu odpocząć w tym pięknym miejscu, które emanuje spokojem i dobrą energią. Dla chętnych istnieje możliwość noclegu - proszę o zabranie śpiworów.

TRZECIA CZĘŚĆ WARSZTATÓW, niedziela 10 maj, poranek
Osoby, które zostaną do rana będą miały okazję rozebrać pieci zobaczyć pierwsze efekty swojej pracy oraz zabezpieczyć malunek szkliwem.

piec węgierski.jpg
Plik ściągnięto 16662 raz(y) 32,75 KB

 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 10:35 pm   

cena warsztatów 120 zł od osoby - w cenę wliczone są wszystkie materiały i surowce, koszty kolejnych wypałów i posiłek kuchni żuławskiej
cena noclegu to dodatkowe 35 zł od osoby.

Na razie wciąż dużo niezdecydowanych. Jest to dla mnie wyzwanie czy takie warsztaty są w ogole potrzebne. Mam nadzieję, ze zbierze się odpowiednia liczba chętnych i termin warsztatów nie zostanie przesunięty

zgłoszenia na mail majapietrasik@gmail.com lub na priv
całusy od ceramiki żuławskiej

Post edytowany
Lokowanie produktu nie związanego z wątkiem
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Sro Kwi 22, 2015 1:32 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Nie Kwi 26, 2015 10:32 pm   

na razie zgłosiło się 12 osób. Może ktoś jeszcze jest chętny, żeby dociągnąć do 15? :)
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Wto Maj 05, 2015 2:11 pm   pojadymy z koksem

to był mój tytuł użytkownika, kiedy jeszcze miałam dom w Drewnicy. kiedy spłonął pocieszaliście mnie miedzy innymi tymi słowami, że jeszcze "pojadymy z koksem" no i wieszcze okazały się to słowa - dziś popołudniu jadę ze 100 kg koksu na Żuławy - niby nic niezwykłego a jednak, każde wydarzenie gdzieś jak widać prowadzi krętą ścieżką. Mam nadzieję, że w sobotę pogoda dopisze i pojadymy z całym tym koksem, piec rozpalimy, a w niedzielę wyjmiemy z niego piękne kafle. Cieszę, się, że zebrał się komplet uczestników czekam na Was. do zobaczenia
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Wto Maj 05, 2015 7:01 pm   

a i pamiętajcie o śpiworach!
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Nie Maj 10, 2015 3:45 pm   

Veni, vidi, uczestniczi :wink:
Było wspaniale - właśnie w czymś takim chciałem uczestniczyć.
Dowiedziałem się w zasadzie wszystkiego co chciałem na temat produkcji kafli.
Fajne było to, że jednego dnia przerobiliśmy cały proces produkcyjny, czyli lepiliśmy kafle, malowaliśmy po świeżej glinie, zrobiliśmy piec do ich wypalania (niestety nie zostaliśmy z Danzigerin do rana, więc nie doczekaliśmy się na efekty wypału). Równocześnie szkliwiliśmy też kafle wypalone wcześniej i malowaliśmy na świeżym szkliwie (ten etap podobał mi się chyba najbardziej), a także malowaliśmy na kaflach już gotowych (z wypalonym szkliwem).
Prowadząca strasznie sympatyczna, widać było, że strasznie się przejmuje (emocje z niej "zeszły" dopiero po odpaleniu pieca na koniec) :)
Gospodarz również miły, ciekawie opowiadał o swoim domu i przygotował bardzo smaczny "katering". Obiad, choć w zasadzie jarski (jestem zadeklarowanym mięsożercą) był po prostu rewelacyjny - smaczne ziemniaczki zapiekane z warzywami, pyszna kapusta z boczkiem i przepyszna zupa cebulowa z rewelacyjnym wprost serem domowej roboty (chcieliśmy kupić trochę na wynos, ale w ferworze budowy pieca zapomnieliśmy :mur: ). Do tego również dobre naleweczki domowej roboty.
Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

prowadząca robi szkliwo.jpg
Majka tłumaczy i pokazuje jak robić szkliwo
Plik ściągnięto 16387 raz(y) 107,06 KB

obiad.jpg
Przerwa obiadowa
Plik ściągnięto 16387 raz(y) 113,41 KB

praca wre.jpg
Kursanci przy pracy
Plik ściągnięto 16387 raz(y) 114,55 KB

cięcie gliny.jpg
Cięcie gliny, z której będziemy formować kafle
Plik ściągnięto 16387 raz(y) 112,68 KB

domek.jpg
Dom podcieniowy
Plik ściągnięto 16387 raz(y) 109,02 KB

_________________
da, da, da...
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Nie Maj 10, 2015 3:51 pm   

Zdjęć ciąg dalszy - prace uczestników:

prace8.jpg
Plik ściągnięto 16385 raz(y) 116,96 KB

prace7.jpg
Plik ściągnięto 16385 raz(y) 101,39 KB

prace6.jpg
Plik ściągnięto 16385 raz(y) 113,98 KB

prace5.jpg
Plik ściągnięto 16385 raz(y) 115,48 KB

prace4.jpg
Plik ściągnięto 16385 raz(y) 100,28 KB

prace3.jpg
Plik ściągnięto 16385 raz(y) 116,68 KB

prace2.jpg
Plik ściągnięto 16385 raz(y) 116,97 KB

prace1.jpg
Plik ściągnięto 16385 raz(y) 118,56 KB

_________________
da, da, da...
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Nie Maj 10, 2015 3:58 pm   

zdjęcia - c.d.

kot.jpg
Ulubienica młodszej części uczestników.
Plik ściągnięto 16383 raz(y) 118,64 KB

budowa pieca1.jpg
Budowa pieca - prace umieszcza się wewnątrz konstrukcji z cegieł szamotowych i zasypuje koksem. Aby uzyskać efekty przepaleń dodaje się kawałki liściastego drewna.
Plik ściągnięto 16383 raz(y) 113,09 KB

budowa pieca2.jpg
Plik ściągnięto 16383 raz(y) 112,82 KB

budowa pieca3.jpg
Plik ściągnięto 16383 raz(y) 104,5 KB

budowa pieca4.jpg
Plik ściągnięto 16383 raz(y) 113,09 KB

_________________
da, da, da...
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Nie Maj 10, 2015 4:15 pm   

Pieką się kiełbaski i kafle :)

piec.jpg
Kiełbaski pieczone przy ognisku, w głębi gotowy piec (też się już pali)
Plik ściągnięto 16381 raz(y) 111,79 KB

_________________
da, da, da...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Nie Maj 10, 2015 7:24 pm   

Zazdraszczam tym co mogli wziąć w tym udział :==
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk