Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kleine Scharmachergasse
Autor Wiadomość
Borgfelder 

Dołączył: 10 Cze 2011
Posty: 19
Wysłany: Czw Lis 08, 2012 9:02 pm   

To by mogło się zgadzać. Róg Św Ducha/Kołodziejska jest całkiem w innym stylu. Bardziej przypomina mi architekturę Gdyni z lat 20-tych.
 
Fotomemoria 
Fotomemoria

Dołączył: 12 Wrz 2012
Posty: 433
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Pią Lis 09, 2012 1:00 pm   

A to widok z 1949 roku.

JC 010804 GDAŃSK.jpg
Plik ściągnięto 12195 raz(y) 33,28 KB

 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pią Lis 09, 2012 8:25 pm   

O rany 8O , teraz będę zachodzić w głowę, kiedy to zburzono. Może ktoś ma taką wiedzę?
Od wczesnej wiosny 1951 roku chodziłam tędy z mamą po zakupy na rynek (obecny Plac Dominikański), ale miałam tylko pięć lat i nic, kompletnie nic z tego fragmentu ulicy nie pamiętam. Jakże ulotna jest jednak ludzka pamięć, szczególnie dziecięca :hmm:
Choć przecież migawki z tego okresu stoją mi przed oczami;
- pierwotne wejście do narożnej kamienicy na rogu Długiej i Tkackiej, od strony ul. Długiej, przez późniejszy środek sklepu dla dzieci,
- krótko potem, w miejscu obecnej bramy od ul. Tkackiej, przejście po drewnianej kładce nad budującymi się piwnicami, na podwórko i wchodzenie do kamienicy z tamtej strony (sklep dla dzieci zaczął działalność i odciął poprzednie wejście od Długiej).
To wszystko działo się w 1951, mogło zahaczyć o 1952.

Fotomemoria, ależ Ty mi fundujesz emocje :roll:
A jaką radochę :D
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sob Lis 17, 2012 12:39 am   

Ciekawiło mnie, kiedy zburzono pozostałości po domu towarowym Potrykus & Fusch, uwidocznione na zdjęciu z 1949, powyżej. Znalazłam tu
http://www.forum.dawnygda...ghlight=#137169
fotkę z roku 1953, gdzie rozbiórka jest już zakończona.
 
Catherine 

Dołączyła: 28 Lut 2016
Posty: 1
Wysłany: Nie Lut 28, 2016 1:38 pm   

Zoppoter napisał/a:
Pietrucha napisał/a:
Zainteresowało mnie to, ponieważ prawidłowa pisownia mojego nazwiska to Scharmach, jednak po wojnie okazało się za mało "polskie".Cóż, przed 1939 nikomu pisownia przez ch nie przeszkadzała, choć miejscowość w której mieszkali moi dziadkowie leżała na terenie II Rzeczpospolitej, a ludność była polskojęzyczna


Zapewniam Cię, że nie jesteś wyjątkiem pod tym względem...


Ja również mam to nazwisko...Czy pan żenił się cały czas z Niemcami? Bo jeżeli nie to genetycznie nie jest pan Niemcem Ja nie chcę być niegrzeczna , ale sama zainteresowałam się swoim nazwiskiem i pisownią i ScharMACH a ScharMACHER to dwie różne kwestie.Niestety my "robimy u pługa".Nie jesteśmy twórcami lemieszy.Schar + machen.Nie Scharmacher....Dotarłam też prawdopodobnie do prawidłowej pisowni tego nazwiska Schermacher...Założyłam już wątek na historycy.org kilka miesięcy wcześniej.Możecie przeczytać.

Niemcem się jest wtedy jak cały czas żenisz się z Niemcami , a nie jak masz niemieckie nazwisko.Moi pradziadkowie obydwoje mają niemieckie nazwiska i nie mają niemieckich korzeni i są tak jak Pan ze wsi...Czyli tam już jest 1850.....a oni są Polakami.
Więc jeżeli robimy u pługa lemieszem...taaak oracze.To może to germanizacja.
KILKNIJ TU

PS.To kociewiaki
Polakom nadawano Scharmach bo brzydsze.Bo wykorzystuję lemiesz i sobie oram u pługa , ale moi przodkowie to właśnie robili.I byli uczciwymi Polakami.
Patrzyłam mapy.Najwięcej jest nas w Polsce z pisownią przez SZ -1245 osób.W Niemczech jest nas 100.a w USA 32 rodziny.
Skoro jest nas najwięcej w Polsce i nie wyjechali oni do Niemiec to są zniemczeni Polacy.
A ja się piszę po polsku oczywiście.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk