Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Krzyżanowo, dzwonnica przy kościele Św. Barbary
Autor Wiadomość
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sob Sie 02, 2014 9:08 am   Krzyżanowo, dzwonnica przy kościele Św. Barbary

Czy dzwony na asfalcie oznaczają, że dzwonnica ma jakieś chwile słabości? Dwa lata temu sfociłeś ją stojącą.
Post edytowany. Dodane zdjęcie. Wątek wydzielony z Małej architektury Wielkich Żuław
DW


Kopia 3.JPG
Plik ściągnięto 16145 raz(y) 47,17 KB

_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Pon Sie 04, 2014 12:07 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Sie 02, 2014 10:00 am   

Dzwonnica jest w stanie rozkładu. Wyjechała w częściach do jakiegoś warsztatu. Remontują ją.
_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Sie 03, 2014 1:35 am   

No dobra. Żeby nie było, że kutwię. Nie codzień widzi się dzwony na poziomie ziemi. To całkiem nie na temat i w ogóle temat do bani. Widok dla potomnych i tyle. Jak kto chce pofocić detale, to jest okazja.

100_8564.JPG
Plik ściągnięto 16216 raz(y) 100,63 KB

_________________
Poldergeist
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Nie Sie 03, 2014 7:10 pm   

Byliśmy wczoraj w Krzyżanowie (wycieczka stowarzyszenia Inicjatywa Aktywny Malbork zaplanowana od dawna) i obfociliśmy te szczęśliwym trafem stojące, zdjęte dzwony do wypęku ;-) Ten środkowy pochodzi z dawnego kościoła w Kaczynosie (tego, który został przeniesiony do Elbląga na ul. Rawską, powędrowała z nim też tabliczka fundatorów dzwonu). Mało tego, zostaliśmy jako wycieczka wpuszczeni do kościoła, więc i inne rzeczy obejrzeliśmy i obfociliśmy :-) Tak się tylko chwalę :kuku: :mrgreen:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Sie 03, 2014 8:56 pm   

Linka napisał/a:
Tak się tylko chwalę :kuku: :mrgreen:

Zazdraszczam :mrgreen:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pon Sie 04, 2014 12:36 am   

Nie ma co zazdrościć. Można się przyłączyć. Ja sprzętu stosownego nie posiadam, to dopiero jest powód do zazdrości. :II
Mam za to zdjęć kilka, to też się pochwalę. :P Ten dzwon środkowy pęknięty jest i wisi sobie na dzwonnicy w roli ozdóbki klimatycznej. Kiedy wisi oczywiście.
A pierwszy, największy, kilka detali ma smacznych jak nie wiem co. Zawieszony jest na trzymadełkach uczłowieczonych. Kilka takich smętnych mordeczek jak na zdjęciu, dźwiga ten dźwięczny ciężar.
A że dzwon dedykowany kościołowi Św. Barbary to i dostojna Barbara z atrybutem stosownym w rączkach, chwałę Pana głosi. Z zestawu pierwotnego zachował się dzwon największy, z tych jakie widać. Jeżeli mnie pamięć nie myli, cztery na wieży wisiały. Zestrojone oczywiście.

1.JPG
Plik ściągnięto 16143 raz(y) 93,15 KB

2.JPG
Plik ściągnięto 16143 raz(y) 76,78 KB

3.JPG
Plik ściągnięto 16143 raz(y) 76,63 KB

4.JPG
Plik ściągnięto 16143 raz(y) 105,78 KB

_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Pon Sie 04, 2014 7:56 am   

Trzymadełka owe to nic innego, jak korona dzwonu :wink:
Widywałem już korony z postaciami aniołów, ale ta jest wyjątkowo ekspresyjna. Barbara wygląda jak z innej bajki - kończyny górne ma proporcjonalne jak Hellboy.

Czy to znowu ja zboczyłem wątek?
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pon Sie 04, 2014 9:58 am   

Wiercipietek napisał/a:
Trzymadełka owe to nic innego, jak korona dzwonu
No pewnie. Nie będę przecież sam ciągnął tego wątku. :P
Wiercipietek napisał/a:
Czy to znowu ja zboczyłem wątek?
Forum tworzą użytkownicy. My je porządkujemy. :wink:
_________________
Poldergeist
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Pon Sie 04, 2014 10:29 am   

Kabłąki korony mają fajne miny :) Dzwonów tego samego ludwisarza - Johanna Gottfrieda Wittwercka było w sumie w Krzyżanowie 3, wszystkie z tego samego roku - 1735. Podejrzewam, że 2 mniejsze po prostu w czasach II wojny ściągnięto i może przetopiono, a może leżą smętnie gdzieś w Lubece, jak ten z Cedrów Wielkich (tj. ten, co szczęśliwie wrócił do CW).
Ten żeliwniaczek mnie ciekawi, skąd się wziął. Pożyczon z innego kościoła? :wink:
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Pon Sie 04, 2014 1:49 pm   

Czemu drugiej? Dzwony ściągały wszystkie armie :bang: . Po pierwszej jeszcze były?
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Pon Sie 04, 2014 5:48 pm   

No raczej tak, skoro B. Schmid opisał je w 1919 r.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Sie 05, 2014 12:04 am   

Linka napisał/a:
Ten żeliwniaczek mnie ciekawi, skąd się wziął. Pożyczon z innego kościoła?
O to trzeba by było pytać Proboszcza. Tyle, że on teraz na urlopie ciężko pracuje. Na trasie zad odparza. :P

inne-tour-de-pologne-2010_85.jpg
Plik ściągnięto 16026 raz(y) 39,68 KB

_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Wto Sie 05, 2014 8:28 am   

Linko, pytam, bo to mogą być trzy różne daty : kiedy je widział, kiedy opisał i kiedy mu to wydali. Jeśli zmieścił się ze wszystkim 1919, to się znaczy że zniknęły w czasie drugiej.
A wrzuć coś tego żeliwiaczka, pliz.

Czy do Krzyżanowa wysiada się z pociągu w Starym Polu?
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Wto Sie 05, 2014 9:11 pm   

W wydaniu Kafemanna z 1919 r. piszą, że druk rozpoczął się w październiku 1915 a zakończył 31 grudnia 1918. Schmid publikował pojedyncze teksty dotyczące wsi w rocznych sprawozdaniach. Podejrzewam, że skoro coś tam jeszcze dodał w krótkim suplemencie, to gdyby zaszły pewne istotne zmiany w dzwonach w Krzyżanowie, pewnie odnotowałby to.
Krzyżanowo w zasadzie jest prawie dzielnicą Starego Pola, więc tak, wysiada się na tamtejszej stacji i kawałek można się przejść :)
A sam żeliwny dzwon jest dość ciekawy. Raz, że ma w inskrypcji błędy. Odwrócone F, błąd w wyrazie "Menschen", dwa, że inskrypcje na nim układają się następująco (od góry):

Fürchtegott Gellert
Den Mencshen ein Wohlgefallen
Jauchzet dem Herrn, alle Welt Ps. 98.4

I teraz na nasze:
ad 1) pewnie chodzi o TEGO PANA
ale dlaczego? :hmm: Co ma Gellert do dzwonu - poświęcono mu go? Ktoś ma pomysł na tego Fürchtegotta Gellerta? 8))
ad 2) inskrypcja z błędem, chodzi o cytat z Ewangelii św. Łukasza 2, 14: [Chwała Bogu na wysokościach] a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania (cyt. za Biblią Tysiąclecia)
ad 3) kolejny cytat biblijny, tym razem Psalm 98,4: Radośnie wykrzykuj na cześć Pana, cała ziemio (to samo źródło przekładu)


No i kilka zdjątek:

DSCF6314 (Kopiowanie).JPG
Plik ściągnięto 15974 raz(y) 94,34 KB

DSCF6312 (Kopiowanie).JPG
Plik ściągnięto 15974 raz(y) 90,56 KB

DSCF6297 (Kopiowanie).JPG
Plik ściągnięto 15974 raz(y) 101,87 KB

 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Wto Sie 05, 2014 9:56 pm   

Rekwizycje dzwonów miały miejsce na pewno jeszcze w 1917, a może i później. Jest więc szansa, że przy całej skrupulatności, autor mógł nie zdążyć z aktualizacją. Ostrożnie bym wysuwał zdania twierdzące o bycie lub nie-bycie dzwonów w 1919 bez jakiejś dodatkowej poszlaki.

A owe cytaty z PŚ to nie tytuły jakiś dzieł tego Fruchtcośtam?
Typowy napis na dzwonach ewangelickich to "Friede auf erden", czyli reszta tego wersu.
Może dzwon został zgubiony lub porzucony tutaj w czasie ewakuacji z Prus w 1944/45? Może trzeba tam poszukać jakiegoś miejsca związanego z tym gościem lub jego rodziną?

Tak się zastanawiam, czy nie odkleić się na jeden dzionek od kompa - mam kulajkę z Wrzeszcza do Starego Pola bezpośrednio.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk