Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kolejna Kawiarnia Kaisers
Autor Wiadomość
Werwolf 


Dołączył: 17 Cze 2014
Posty: 14
Wysłany: Sro Cze 18, 2014 1:28 pm   Kolejna Kawiarnia Kaisers

Witam wszystkich.

Wczoraj w przywitaniach obiecałem, że na wkupne mam kilka ciekawych fotek.
Oto pierwsza z nich.
Lokalizacja jest dla mnie tajemnicą.

Niby Toruńska z Radną tak jak ktoś pisał już w wątku Kaisersa. Jednak nie zgadza mi się osobne "weg" przy Thornscherweg. Po lewej jeżeli miał by to być róg Toruńskiej i Radnej powinna być zajezdnia tramwajowa ewentualnie budka "dróżnika" na wjeździe na zajezdnię a stoi kamienica.

-Tory tramwajowe nie wykluczają Toruńskiej trajtek jeździł tam wcześniej już od końca XIX wieku więc tory mogą być już nieczynne.

- Sam wyścig też jest ciekawy może został gdzieś odnotowany. Na rewersie zdjęcia jest słabo czytelny napis ołówkiem : "Strasenraumnen 1938" ???

-Zdjęcie raczej pochodzi z Gdańska. Policjant po powiększeniu ma na czako nasz herb, zresztą nie wiem czy w Reichu w tamtym czasie Policja nosiła podobne czako.

-W odbiciu wystawy Kawiarni widać drzewa (może jakaś aleja) na Wysokości litery "I" w napisie KAISERS odbija się jakaś kopułka jakby jakieś zwięczenie słupa ogłoszeniowego, lub kiosku.

-Kamienne płyty z Długiej ekhm z Łąkowej :wink: wskazują raczej na okolice Dolnego Miasta.

Pozdrawiam
Przemek

Ps chciałem podpiąć pod wałkowany wcześniej temat Kawiarni Kaisers ale wywalało mnie więc musiałem założyć nowy wątek.

jb.jpg
Plik ściągnięto 6847 raz(y) 110,32 KB

Bez tytułu.png
Plik ściągnięto 6847 raz(y) 119,44 KB

Ostatnio zmieniony przez Werwolf Sro Cze 18, 2014 5:12 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Cze 18, 2014 3:45 pm   Re: Kolejna Kawiarnia Kaisers

Werwolf napisał/a:

Niby Toruńska z Radną tak jak ktoś pisał już wątku Kaisersa. Jednak nie zgadza mi się osobne "weg" przy Thornscherweg. Po lewej jeżeli miał by to być róg Toruńskiej i Radnej powinna być zajezdnia tramwajowa ewentualnie budka "dróżnika" na wjeździe na zajezdnię a stoi kamienica.

Kolarze skręcają z ul. Wróblej (Sperlinggasse) w Thornscher Weg. Pisownia tej ostatniej jest jak najbardziej właściwa (wersja pisana łącznie Thornscherweg to chyba taka bardziej "modern", niekoniecznie zdążyła wejść w użycie na emaliowanych tabliczkach).
Teren między ul. Kurzą (Hühnerberg) a nieistniejącą Lenzgasse był wówczas zabudowany. Kamienica widoczna po lewej miała prawdopodobnie adres Lenzgasse 1. Fragmencik zajezdni tramwajowej widoczny jest być może w prześwicie między kamienicami.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Werwolf 


Dołączył: 17 Cze 2014
Posty: 14
Wysłany: Sro Cze 18, 2014 5:08 pm   

Dzięki Pumeks. Faktycznie Twa postać zapisze się na wieki w annałach historii Gdańska. :wink:
Sperlinggasse jest ulicą na której się wychowałem. Jednym słowem rozwiałeś wszelkie moje wątpliwości sam też obstawiałem to miejsce. Nie zgadza mi się nadal jednak ta "budka-domek dróżnika" w której przesiadywali panowie przestawiający długimi prętami zwrotnice :wink:
Zakładałem, że ta obecna jest stara oryginalna może trochę przebudowana ale oryginalna ale w jej miejscu stała wspomniana przez Ciebie kamienica. Tylko gdzie stała "tamta budka" jest jakby nie było na kilku starych fotkach widnieje.


Ok już znalazłem. Tamta stara budka była bardziej wysunięta na ulicę Wróbla. Stała niejako na końcu alejki biegnącej przez Łąkową i Wróbla. Stąd to odbicie w szybie Kawiarni.

budka 2.jpg
Plik ściągnięto 6802 raz(y) 113,27 KB

Wróbla z Toruńską.jpg
Plik ściągnięto 6819 raz(y) 108,67 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Cze 18, 2014 6:29 pm   

Myślę, że ten obiekt stał tam, gdzie powinien stać, i nie mógł być widoczny na zdjęciu z kolarzami.

140 lat tramwajów.jpg
Źródło: 140 lat gdańskich tramwajów
Plik ściągnięto 6798 raz(y) 93,76 KB

Lotnicze.jpg
Źródło" Gdańsk na fotografii lotniczej z okresu międzywojennego
Plik ściągnięto 6798 raz(y) 57,85 KB

Gelaendeplan.jpg
Plik ściągnięto 6798 raz(y) 37,91 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Werwolf 


Dołączył: 17 Cze 2014
Posty: 14
Wysłany: Czw Cze 19, 2014 12:57 am   

To się zagalopowałem wychodzi na to, że rozmawiamy o dwóch różnych "budkach" w zasadzie nawet trzech.
Pierwsza to ta która stoi do dzisiaj i którą wrzuciłem na fotce z google street wiew.
Druga to ta którą wrzucił kolega Pumeks
a trzecia to ta którą załączyłem teraz.

Sporą część życia oglądałem jak z tej obecnej budki wychodzi "tramwajarz" bez ręki z jednym podwiniętym rękawem ubrany w pomarańczową kamizelkę i wielką gruba "brechą" przekłada zwrotnicę.

mapka.jpg
źródło: forum.dawnygdansk.pl
Plik ściągnięto 6746 raz(y) 82,95 KB

budka wróbla1.jpg
źródło: trojmiasto.gazeta.pl
Plik ściągnięto 6746 raz(y) 118,69 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Cze 19, 2014 1:58 pm   

Faktycznie, wygląda na to, że obecna "budka" (którą moim zdaniem zaznaczyłeś w nieco innym miejscu niż faktycznie istnieje) powstała dopiero po rozebraniu pozostałości zabudowy w kwartale między Lenzgasse, Sperlinggasse a Hühnerberg. Na moje oko mogło to mieć związek z założeniem w tym miejscu pętli tramwajowej. Może zjawi się Rev albo inny specjalista który ma dostęp do źródeł i będzie mógł coś na ten temat napisać.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk