Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Krępki/Zeyer
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Kwi 24, 2014 9:42 pm   Krępki/Zeyer

Już coś było: http://forum.dawnygdansk....ighlight=#99075
Na Facebooku A.P.G. pokazała się ciekawa rycina ( https://www.facebook.com/...?type=1&theater )

Cytat:
Kępki - przerwanie tamy wiślanej, 1664 rok
mapa, rkp, 35 x 21 cm
Sygnatura APG: 300,MP/1119

Rycina ta wyraźnie pokazuje nietypowy wał przeciwpowodziowy. Nie przed zabudowaniami,a za nimi; chroniący tylko pola. Ten układ widać i na mapie z 1909 r. (wtedy jeszcze przechodziły Nogatem fale powodziowe) i zaznaczony jest "Zeiersche Bruch (przerwanie)". To może być pozostałość po 1664 roku.
Ciekawi mnie czemu nastąpiło to przerwanie, skoro ciut wcześniej był kanał odchodzący od Nogatu (zaznaczony na mapie z 1650 r.). Może w międzyczasie go odcięto? I może, jest to, ta woda widoczna całkiem po prawej stronie?

Zeyer 1650.jpg
Plik ściągnięto 15809 raz(y) 115,76 KB

Zeyer 1909.jpg
Plik ściągnięto 15809 raz(y) 117,9 KB

 
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Wto Kwi 29, 2014 7:46 am   Krępki/Zeyer

Przedwojenne zdjęcie miejscowości z wałem i przystanią
zrobione z wieży kościoła, widoczny też fragment cmentarza.


Miro

zeyer_final.JPG
Plik ściągnięto 15724 raz(y) 41,5 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
martusinska 


Dołączyła: 07 Lut 2008
Posty: 86
Wysłany: Nie Maj 04, 2014 1:05 pm   

tylko jeżeli Kępki są nad Nogatem, to dlaczego w sygnaturze akt APG jest przerwanie wału wiślanego?
_________________
firma eden miała awarię
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Maj 04, 2014 9:56 pm   

Nogat, Leniwka, Szkarpawa - to wszystko Wisła :biedactwo:
 
 
martusinska 


Dołączyła: 07 Lut 2008
Posty: 86
Wysłany: Nie Maj 04, 2014 10:16 pm   

oj ja nie uczona w piśmie nie wiedziałam :oops:
_________________
firma eden miała awarię
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Pon Maj 05, 2014 7:17 am   Zeyer

Powódź w miejscowości Zeyer.

Miro

überschwemmung zeyer_final.JPG
Plik ściągnięto 15547 raz(y) 37,93 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Maj 05, 2014 11:25 am   

Wieś na lewym brzegu, kościół na prawym :???:
Postanowiłem sprawdzić co to jest (był) ten Zeyer.
Na mapie z 1811 zwarta zabudowa tam, gdzie i w 1664, oraz z drugiej strony "przerwania" (Zeiersches Bruch) - Rosengarten, dwa odległe, pojedyncze zabudowania (Anete H. i na granicy z Einlage), oraz kościół i 9 pojedynczych zabudowań na prawym brzegu.
Na międzywojennych Messtischblattach nie zaznaczono granicy pomiędzy Zeyer i Fünfte Trift. Wygląda to, jakby połączono obie wsie :hmm:
Obecne Kępki to tylko lewy brzeg; zabudowania na prawym to Zaścianek.

Zeyer 1811.jpg
Plik ściągnięto 15525 raz(y) 64,29 KB

Zeyer Mess.k.m.jpg
Plik ściągnięto 15525 raz(y) 112,69 KB

 
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Wto Maj 06, 2014 7:58 pm   

Też próbowałam rozebrać zagadnienie przedstawienie na obrazku, na którym kościół nie wygląda podobnie do tego, który istniał na terenie dzisiejszego warmińsko-mazurskiego Bielnika od 1663 r. Poprzedni znajdował się na drugim brzegu Nogatu (dzisiejsze pomorskie Kępki). Faktycznie, "Z. Bruch" może być pamiątką po tamtym wydarzeniu. Twórca ryciny musiał przedstawić sytuację, "stojąc" po stronie dzisiejszego pomorskiego, czyli Kępek. A kościół mógł być potraktowany po prostu dość symbolicznie, stąd wygląd odmienny od prawdziwego, nowego wtedy budynku kościelnego. Można poczytać też: http://holland.org.pl/art...t=obiekt&id=290
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Maj 06, 2014 9:52 pm   

Cytat:
BIELNIK
(...)
Teren był częścią wsi Kępki,

Chyba, że po 45 r. bo z Messtischblattów wynika, że do Bollwerk'u (zaznaczyłem na zielono).
Ciekawy galimatias w tym miejscu, bo jeszcze klin Kraffohlsdorf'u wżyna się pomiędzy terytorium Zeyer'u i Bollwerk'u.
Linka napisał/a:
Poprzedni znajdował się na drugim brzegu Nogatu (dzisiejsze pomorskie Kępki).

Jesteś pewna? Ja na taką informację nie natknąłem się.

Bielnik.jpg
Plik ściągnięto 15408 raz(y) 109,39 KB

 
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Sro Maj 07, 2014 7:16 pm   

Zacytuję publikację ks. Józefczyka: "Według J. Wiśniewskiego kościół w Kępkach powstał w XIV w. (...) Nieznane są losy pierwotnego kościoła i nie wiadomo, dlaczego następny, zbudowany w roku 1663, został usytuowany nie w Kępkach, lecz w Bielniku II (dawny Ellerwald V)". Źródło: Ks. dr Mieczysław Józefczyk, Elbląg i okolice 1937-1956, s. 255
Jednak zawsze i wszędzie o kościele w przedwojennych źródłach, również ikonograficznych (pocztówki, zdjęcia), podaje się, że kościół jest w ZEYER - czyli ten skrawek też uważano za przynależny do położonego na drugim brzegu Zeyera, dzisiejszych Kępek. Jemu wychodzi, że w Ellerwaldzie, ale na pewno nie na terenie Bollwerku.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Maj 07, 2014 9:35 pm   

Cytat:
nie wiadomo, dlaczego następny, zbudowany w roku 1663, został usytuowany nie w Kępkach, lecz w Bielniku II (dawny Ellerwald V)"

Tak wtedy trzeba było pisać :dziadek: , ale ani starszy, ani nowszy (1663) nie były budowane ani w Kępkach, ani w Bielniku II, a w Zeyer!
Jestem przekonany, że i stary kościół stał na prawym brzegu Nogatu.
Cytat:
Wieś istniejąca jeszcze w okresie pruskim o nazwie Sura, wieś lokowana na prawie chełmińskim przez krzyżaków wchodziła w skład ziemskiego terytorium Elbląga. W 1295 wzmiankowany dzierżawca Berthold.
http://holland.org.pl/art...t=obiekt&id=353
"Ziemskie Terytorium Elbląga" to prawy brzeg Nogatu. Po lewej stronie to terytorium Malborskie. Na mapie z 1760 wyraźnie oznaczone kolorami. Żółte terytorium Elbląga, zielone terytorium Malborka. I na tej mapie Zeyer zaznaczono na prawym brzegu. Kiedyś (nie koniecznie od razu) Zeyer'anie musieli pozyskać grunty na terytorium Malborka i tam wieś się rozrosła. Podkolorowałem na tej mapie, na fioletowo terytorium Zeyer'u z późniejszych map (1811 r. i 1935 r.).
[/b]

Zeyer 1760.jpg
Plik ściągnięto 15329 raz(y) 110,67 KB

 
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Sro Maj 07, 2014 10:07 pm   

No dla mnie Zeyer to Zeyer, po obu stronach Nogatu, z tym, że po 1945 r. się trochę zmieniło, nie mówiąc o zmianie administracyjnej i to, że teraz to są 2 różne województwa :skolowany: Ale to, że kościół stał na drugim brzegu rzeki, musiało się skądś wziąć, skoro ks. Józefczyk o tym napisał, tak sądzę. Trzeba by pogrzebać głębiej. Strasznie pogmatwane to wszystko 8))
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk