Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Paradiesgasse czy Schwarzes Meer?
Autor Wiadomość
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Lut 28, 2014 6:39 pm   Paradiesgasse czy Schwarzes Meer?

Zakupiłem ostatnio zdjęcie podpisane Danzig, Paradiesgasse 1905. Na odwrocie zdjęcia znajduje się inny podpis Danzig - Schwarzes Meer. Zeskanowałem szczegóły, może uda się komuś ustalić, który z podpisów jest prawidłowy, a może żaden?

foto1.jpg
Plik ściągnięto 16329 raz(y) 87,13 KB

foto2.jpg
Plik ściągnięto 16329 raz(y) 21,62 KB

foto3.jpg
Plik ściągnięto 16329 raz(y) 58,49 KB

foto4.jpg
Plik ściągnięto 16329 raz(y) 37,44 KB

foto5.jpg
Plik ściągnięto 16329 raz(y) 46,3 KB

foto6.jpg
Plik ściągnięto 16329 raz(y) 29,7 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Lut 28, 2014 6:44 pm   

Już sobie odpowiedziałem, to Paradiesgasse nr 35. Pod numerem 36 mieściła się restauracja, a dalej było skrzyżowanie z Faulgraben. Schwarzes Meer nie miała tylu numerów.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Lut 28, 2014 6:50 pm   

Do tego na Faulgraben pod numerem 18/19 czyli mniej więcej na wylocie Paradiesgasse miał swój Geschäft elektrotechniczny niejaki Karl Wagener, co pasuje do części widocznego szyldu.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Lut 28, 2014 7:12 pm   


Możesz dokleić sąsiednie kamienice :D
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 263
Wysłany: Sob Mar 01, 2014 1:05 am   

Czy można powiedzieć, że ta dzieciarnia stoi circa about pod dzisiejszym Madisonem?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Mar 01, 2014 8:17 am   

Dzisiejsza ul. Rajska została przesunięta bliżej Korzennej. Na parterze "Madisona" zaznaczono w posadzce przebieg dawnej Paradiesgasse, a zatem miejsce, gdzie stoją te dzieci, jest obecnie wewnątrz budynku.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sob Mar 01, 2014 10:59 am   

pumeks napisał/a:
Na parterze "Madisona" zaznaczono w posadzce przebieg dawnej Paradiesgasse

A o tym nie wiedziałam 8O
Najwyraźniej nastał teraz zwyczaj, prawdopodobnie jest jakiś "mechanizm obligujący" czyli gdzieś zapis, zaznaczania w nowych obiektach przebiegu elementów dawnej infrastruktury miasta. Inicjatywa godna najwyższej pochwały. Dla mnie rewelacją jest zaznaczony w bruku Placu Dominikańskiego przebieg dawnych murów obronnych.
Powiem jednak, że dowiedziałam się o tym zupełnie przypadkowo i tylko dlatego, że mam wyczulone ucho.
Mam pytanie. Czy jest gdzieś ewidencja/mapa tych zaznaczeń, taka ogólnodostępna? Nie widziałam też np. przy hali targowej jakiegoś oznaczenia typu:
Człowieku, patrz pod nogi! Chodzisz po śladach przeszłości! :hihi:
Wiem natomiast, że opowiadają o tym gdańscy przewodnicy.
Ale gdańszczanie nie mają o tym pojęcia, sprawdzałam :II
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Mar 01, 2014 11:33 am   

Nie ma żadnego obligu. W przypadku Galerii Madison, architekci musieli uzgadniać projekt z Pomorskim Woj. Konserwatorem Zabytków i w ramach tych uzgodnień pojawił się pomysł by w parterze budynku umieścić "uliczkę handlową" odtwarzającą przebieg zlikwidowanej (namierzonej przez archeologów) Paradiesgasse.
Zaznaczenie w chodniku Podwala Staromiejskiego nieistniejących ulic Malarskiej i Oborniki to, o ile wiem, prywatna inicjatywa pana Pellowskiego (oczywiście też uzgodniona z konserwatorem).
Jakaś forma nawiązania do zlikwidowanego układu uliczek miała też pojawić się w projekcie budynku planowanego przez TBS Motława przy Panieńskiej, ale nie wiem jaki jest aktualny stan uzgodnień.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sob Mar 01, 2014 12:49 pm   

Oblig to może za mocne słowo, ale myślę, że byłoby dobrze, gdyby Woj. Konserwator Zabytków miał to stale na uwadze przy uzgadnianiu projektów. A może ma?
Oczywiście wiadomo, że to w jakimś stopniu podraża koszty inwestycji, no ale to jest cena za lokalizację. Myślę jednak, że w stosunku do całości kosztów to niewielki procent, a z pewnością uatrakcyjnia inwestycję, no i jest promocją inwestora :D
Jakaś porządna informacja o tych śladach przeszłości też by się przydała :D
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Sob Mar 01, 2014 4:39 pm   

Synagoga też ma mieć swój obrys.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sob Mar 01, 2014 4:46 pm   

Napisałam:
Oblig to może za mocne słowo, ale myślę, że byłoby dobrze, gdyby Woj. Konserwator Zabytków miał to stale na uwadze przy uzgadnianiu projektów. A może ma?

Zbych napisał/a:
Synagoga też ma mieć swój obrys.

No to chyba jednak ma :==
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Mar 01, 2014 9:27 pm   

Zbych napisał/a:
Synagoga też ma mieć swój obrys.

O tym akurat coś wiem służbowo. Na terenie administrowanym przez ZDiZ obrys już został wykonany, w nawierzchni jezdni i chodnika. Na terenie który należy do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, obrys będzie zrobiony w momencie wykańczania nawierzchni wokół budynku Teatru. Najgorzej z częścią terenu która należy do ABW i jest użytkowana jako parking z nawierzchnią z płyt yomb; być może i ten fragment obrysu kiedyś powstanie, ale żadnego terminu w tej chwili nikt nie poda.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Kwi 07, 2014 9:04 pm   

Kierując się wskazówkami Pumeksa powędrowałam na ulicę Za Murami i znalazłam zaznaczone brukiem fragmenty obrysu Synagogi :D

077.jpg
Plik ściągnięto 15873 raz(y) 112,02 KB

078.jpg
Plik ściągnięto 15873 raz(y) 119,79 KB

 
Jundan 

Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 7
Wysłany: Nie Maj 25, 2014 8:22 pm   

Hi Sabaoth,

you are right, the street is "Paradiesgasse", number 35 was a very big building and number 36 was a small building with the restaurant.

But the house you can see at the end of the street is Faulgraben number 23, the last house in the Faulgraben before the Kalkgasse. The letter left of "ner" is a tall letter, so it can't be "Wagener". The name ought to be "Kauffner" and you can find him in the adress book of 1905 in Faulgraben 23.

Please tell me, if you share my opinion.

Best wishes
Jundan
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Maj 25, 2014 10:10 pm   

Yes, you are right. Thanks for your explanation.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk