Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Daniel Chodowiecki
Autor Wiadomość
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pon Sty 30, 2017 5:41 am   

princessita napisał/a:
watpliwości czy to Uphagen ( kto wysnuł, że to Uphagen?)

Ja osobiście myślę że jest zapewne małe podobieństwo do poniższego Ex-librisu/Portretu Matthaeusa Deisch z 1755 roku na podstawie obrazu jaki wczesniej malował ten sam artysta Olaf Jensen Kölmer przedstawiającego Piotra Uphagena (1704-1755) ojca Jana Uphagena.

Niestety to tylko moje spekulacje. :brake:
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Lut 03, 2017 1:47 pm   

Adamdownunder napisał/a:
Najprawdopodobniej jest to tylko pozostałość zdjęciowa z ich archiwum. Ja myśle że jest to zaginiona miniatura ale sprawdze jeszcze może w Muzeum w Norymberdze. Mam nadzieję że nam odpowiedzą. Jak sie coś więcej dowiem to wam napiszę.

Nie jestem nawet pewny czy to jest orginalna praca Daniela Chodowieckiego, więc sam popytam
princessita napisał/a:
Dla mnie nie jest to Chodowiecki z tego co wiem ten artsyta nie przepadał za wielkimi formatami obrazów i chyba nie wychodzily mu najlepiej.

No i jest odpowiedz z Muzeum w Nürnberg :okulary:
Cytat:
Muzeum w Norymberdze posiada w swojej kolekcji owalny obraz olejny na płótnie " Frau in Danziger Tracht". Jego wymiary to 85cm x 63cm. Obraz jest jedynie przypisany Danielowi Chodowieckiemu. Obraz jest obecnie przechowywany w muzealnym magazynie i w tej chwili nie jest wystawiony dla zwiedzających. Niestety muzeum ma tylko czarno białe zdjęcie tego obiektu.

Wychodzi na to że są pewne wątpliwości czy obraz jest autentycznym dziełem naszego artysty.
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pon Lut 06, 2017 2:20 pm   

Bardzo dziękuje za tę przydatną informację.

Powracam jeszcze do hipotetycznego portretu Uphagena, w dzienniku Chodowieckiego jest taki zapis: "( Kapitan Gellentin) Na odchodne zapytał mnie, czy jest w Berlinie jeszcze inny Chodowiecki, który namalował kiedyś portret Uphagena. Oświadczyłem, że to ja byłem jego twórcą."
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Wto Lut 07, 2017 11:14 pm   

Adamdownunder napisał/a:
przedstawiającego Piotra Uphagena (1704-1755) ojca Jana Uphagena.
Poprawna data życia i śmierci Piotra Uphagena to (1704-1775)

:okulary:
:arrow: KLIK, na cały opis wizyty Daniela Chodowieckiego w Gdańsku pani Dr. Ewy Barylewskiej-Szymańskiej
Cytat:
Także rodzina Uphagenów postanowiła zamówić u mistrza portret rajcy Petera. Jednak Chodowiecki odmówił, nie miał czasu jeździć, zapewne nawet kilkukrotnie, do Petera przebywającego latem z dala od zgiełku miasta, w swym dworze w Strzyży.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pon Mar 20, 2017 4:43 am   

Miro napisał/a:
Daniel Chodowiecki autor nieznany
Chodowiecki na moście Jannowitzbrücke w Berlinie. Obecny most zbudowano w 1822, dzięki pomocy finansowej producenta bawełny Christiana Augusta Jannowitza.

pumeks napisał/a:
autorem tego obrazu jest Adolph Menzel
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adolf_Friedrich_Erdmann_von_Menzel_018.jpg

Obraz olejny namalował Adolph Menzel, a artysta pokazanej poniżej akwaforty jest niestety nieznany.

Miro napisał/a:
, nie wykluczone, że namalował siebie sam.
Raczej nie, bo orginalna akwaforta posiada rok jego śmierci. :wink:
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Sro Kwi 05, 2017 12:08 pm   

Na stronie miniatur Wilnitsky'ego pojawiła się sliczna miniaturka Chodowieckiego z lat 1795 - 1800 przedstawiającą Eleonore Wilhelmine Lengnich,żonę gdańskiego pastora i uczonego Carla Benjamina Lengnicha.

https://www.wilnitsky.com...etails?No=41312
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Wto Kwi 11, 2017 11:25 am   

princessita napisał/a:
Na stronie miniatur Wilnitsky'ego pojawiła się sliczna miniaturka Chodowieckiego z lat 1795 - 1800 przedstawiającą Eleonore Wilhelmine Lengnich,żonę gdańskiego pastora i uczonego Carla Benjamina Lengnicha.

https://www.wilnitsky.com...etails?No=41312

No tak miniatura pani Eleonory Wilhelminy Lengnich bardzo ładna, bo przede wszystkim gdańska.

Niestety pan Boris Wilnitsky właściciel sklepu Wilnitsky Fine Arts twierdzi że wszystkie jego miniatury na sprzedaż mogą być przypisane Danielowi Chodowieckiemu. Ma ich wszystkich razem chyba 11-cie, sami zobaczcie w jego wyszukiwarce wpisując hasło Chodowiecki. Wszystkie pokazane miniatury są przypisane (“Attributed”) do Chodowieckiego :arrow: KLIK

Moim zdaniem mimo zbieżności tego obiektu z Gdańskiem, jak to nadmienia w swoim ogłoszeniu jest bardzo mało prawdopodobne aby ta miniatura z lat 1795 - 1800 przedstawiająca Eleonore Wilhelmine Lengnich była wykonana przez naszego artyste.
Daniel Chodowiecki rozpoczynał swoją kariere jako malarz miniaturzysta ale potem zajmował się głównie rytownictwem bo prawdopodobnie było to bardziej opłacane. Bardzo ciężko jest potwierdzić niezaprzeczalną autentyczność jego miniaturowych prac artystycznych.

Jak wcześniej nadmieniłem Daniel Chodowiecki był autorem wielbionym, często kopiowanym w swojej epoce oraz naśladowanym przez póżnijsze pokolenia nowych artystów.

Dla zainteresowanych idealnym przykładem może być tutaj wcześniej przedstawiona malowana miniatura na kości słoniowej będąca interpretacjom bardzo znanej jego akwaforty z roku 1786 "Ziethen sitzend vor seinem König" (Engelmann 565). Miniatura o średnicy ośmiu centymetrów ma nawet namalowany 10mm podpis naszego artysty. Ta praca artystyczna najprawdopodobniej pochodzi dopiero z końca XIX wieku, a w metodzie wykonania jest bardzo podobna do miniatur z kolekcji Wilhelma II, ostatniego cesarza Niemiec.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Kwi 19, 2017 2:28 am   

Adamdownunder napisał/a:
Wilnitsky Fine Arts twierdzi że wszystkie jego miniatury na sprzedaż mogą być przypisane Danielowi Chodowieckiemu

Ja osobiście polecam inną ale w tym przypadku orginalną papierową kolekcję akwafort Daniela Chodowieckiego jaka jest wystawiona obecnie na sprzedaż w Niemczech. Dla zainteresowanych to wiem że cała oferta Chodowieckiego pochodzi z prywatnej kolekcji potomka artysty Alberta Chodowieckiego.

Ten potomek wyemigrował do Ameryki Południowej pod koniec XIX wieku, odziedziczając całą kolekcję po naszym artyście. W ciągu lat została ona przez niego rozszerzana o inne słynne zbiory pozyskane z takich kolekcji jak Gretschel, Du Bois, Augusta Dorgerloha i samego Wilhelma Engelmanna. W związku z tym prezentowana oferta zawiera niektóre z najrzadszych i najlepszych odbitek akwafort Daniela Chodowieckiego.

Teraz zła wiadomość, bo orginały są niestety bardzo drogie ale jest z czego wybierać w różnym budżecie jeśli kogoś to bardzo interesuje. Nawet ja sam się skusiłem na jeden z tych unikalnych obiektów artystycznych z udokomentowanym pochodzeniem.

Początkującym polecam aby sobie przynajmniej popatrzyć na jakość tych orginalnych odbitek, bo są to ciekawe prace artystyczne muzealnej jakości.

:arrow: KLIK na Ebay
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Nie Kwi 23, 2017 12:21 pm   

Znalazłem coś ciekawego to wam pokażę częściowe zdjęcie z portalu :arrow: Ebay

Grafik z Norymbergi Johann Heinrich Klinger „Junior” podjął się też tego samego tematu ponownie w roku 1787 i zrobił bardzo podobną interpretację na podstawie wcześniejszej akwaforty Daniela Chodowieckiego z roku 1786.
W tym przypadku akwaforta jest kolorowana.

[WYMIARY] Arkusz: 44,8 x 37cm; Płyta: 42,5 x 37cm.
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2090
Wysłany: Czw Kwi 27, 2017 1:50 pm   

Chodowiecki uwiecznił syna Wilhelma poczas malowania.

Miro
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pon Maj 15, 2017 12:54 pm   

Adamdownunder napisał/a:
Daniel Chodowiecki szkicuje w Gdańsku. Ilustracja z około 1880 roku.
[ilustrator] - Wilhelm August Stryowski (1834–1917);
[grawer] - H. Gedan;
[technika] - Drzeworyt
[wymiary płyty] - 243mm x 165mm
[podpis po lewej] - H. GEDAN. X.J.
[podpis po prawej] - W. Stryowski
[tytuł] - „Chodowiecki in Danzig Nach einer Originalzeichnung von W. Stryowski”

„Chodowiecki w Gdańsku Po orginalnym rysunku W. Stryowski”

Tym razem młodsza kolorwana interpretacja tego samego drzeworytu "Chodowiecki in Danzig Nach einer Originalzeichnung von W. Stryowski" dodana z innego tematu na naszym forum
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2090
Wysłany: Sro Cze 07, 2017 10:01 am   

Córka artysty Jeanette Chodowiecki.

Miro
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sob Lip 01, 2017 12:15 am   

Powiększona kopia (nie jest to orginał) ostatniej akwaforty wykonanej przez Daniela Chodowieckiego w roku 1800 do porzuconego projektu jaki miał przedstawiać zmiany mody światowej na przełomie 50 lat.

:okulary:
Cytat:
Daniel Chodowiecki płytę opracowywać zaczął w 1798 roku, ale odbitki wykonał dopiero dwa lata później, w 1800 roku.

Prawdopodobnie zostało wydrukowane tylko kilka orginałów tej unikalnej ostatniej akwaforty, a ich ceny można powiedzieć że są astronomiczne w porównaniu do wielkości tego obiektu.

Tytuł: „Modekleidung aus Mitte und dem Ende des 18ten Jahrhunderts” “Moda ubrań od połowy do końca XVIII wieku”
Data wykonania: 1800 rok
Wymiary płyty: 4,6cm x 11,2cm
Technika: Akwaforta
Materiał: Paper
Literatura: E.950 (W.Engelmann 1857 Leipzig)
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Wto Sie 08, 2017 12:17 pm   

Adamdownunder napisał/a:
Medal na 250 rocznicę urodzin artysty Daniela Chodowieckiego (16 października 1726, Gdańsk - 7 lutego 1801, Berlin)

Ciekawy jestem czy czasami ktoś z odwiedzających nie wie kto był jego projektantem lub w jakim kraju go zrobiono na tą okoliczność?

“Kto szuka ten znajdzie” czasami tylko potrzeba troche cierpliwości, a w moim przypadku to ponad rok czasu :)

Jeśli ktoś jest tym zainteresowany wcześniej przedstrawiona plakietka/medalion odlewany w brązie z wizerunkiem Daniela Chodowieckiego został zaprojektowany przez niemiecką rzeźbiarke Gertrud Bergmann (1910 – 1985) :zamykamy:
[Tytuł] - DANIEL NIKOLAUS CHODOWIECKI 1726 – 1801 †
[Technika] - Medal odlewany w brązie
[Wymiary] - średnica 115mm
[Waga] - 295g
[Podpis] - G. B.
[Projektant] - Gertrud Bergmann (1910 – 1985)
[Data] - 1976
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Sie 09, 2017 11:07 am   

Princessita napisał/a:
... o inicjatywie jakoby w kamienicy Chodowieckiego ma być centrum kulturalne jego imienia ( ja jakoś w to nie wierzę, ze takowe powstanie nie w tej rzeczywistości).

Informacja o powstającym Domu Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa przy ul. Sierocej. :arrow: KLIK
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk