Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Szkoła w Pietzkendorf/Pieckach
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Paź 18, 2018 9:17 pm   Szkoła w Pietzkendorf/Pieckach

Znajomi znaleźli informację o tym, że była tam szkoła . Podobno budynek szkolny zachował się do lat powojennych. Czy była tam szkoła?
 
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Pon Paź 22, 2018 2:44 pm   

Poza


STĄD
nie wypatrzyłem więcej.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7684
Wysłany: Pon Paź 22, 2018 5:27 pm   

W tym poście na pocztówce jeden z obrazków (niestety, nieczytelny) nosi podpis Schule und Dorfstraße - szkoła i wiejska ulica
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Pon Paź 22, 2018 8:32 pm   

Tamten temat jakiś "chory" jest, nie dają się otwierać niektóre strony wątku... :II
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Czw Paź 25, 2018 5:49 am   

Nie, że czytelność powala, ale...
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Paź 25, 2018 7:36 pm   

Na tej powojennej mapie Rosjanie zaznaczyli szkołę, ale czy w tym czasie odbywały się tam lekcje?

Piecki.jpg
Plik ściągnięto 14318 raz(y) 53,69 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Paź 28, 2018 7:57 pm   

Dzisiaj dowiedziałem się od sąsiada (wędkarza i akwarystę w słusznym wieku), że około roku 60, gdy pozyskiwał w pobliskim stawie pokarm dla rybek na budynku szkoły była tabliczka informująca o niej.
 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Nie Lis 18, 2018 6:21 pm   

Przypomniał mi się przy tej okazji pewien cytat ze strony internetowej o historii szkoły na Suchaninie, który dawno temu mnie trochę dziwił,

więc trochę podsumuję:


a)
"przed wojną" - szkoła jest podpisana na pocztówce, więc była

b)
około1960 roku - na mapie "radzieckiej" szkoła jest oznaczona "szk."
(ale czy funkcjonowała?
a skoro Piecki były już w granicach miasta - czy miała więc jakiś numer?)


c)
lata 70. - trochę dziwny cytat ze strony internetowej o historii szkoły na Suchaninie
(skoro w latach 70. utworzono filię, to co było wcześniej?)
cytat:
Cytat:
1 września 1955 roku mieszkańcy wsi Suchanino byli świadkami uroczystego otwarcia Szkoły Podstawowej przy ul. Beethovena
(...) została nowym dyrektorem, który od roku 1977zacznie borykać się z problemami lokalowymi. Zasiedlenie nowo powstałego osiedla zwiększyło liczbę uczniów. Szkoła otworzyła dwu oddziałową filię przy ulicy Piecewskiej. W 1979 zrodziła się koncepcja rozwiązania problemu - zaprojektowano segment nowego budynku z łącznikiem i rozpoczęto wykopy mimo ogromnych trudności z pozyskiwaniem materiałów budowlanych na dalszą budowę.


d)
1980 - otwarto nowa dużą szkołę - Szkołę Podstawową nr 1
 
Tadeusz Marek 

Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 93
Wysłany: Czw Lis 22, 2018 12:11 am   

W 1979 r. w planach było otwarcie baru szybkiej obsługi na Piecewskiej. Zapisane w papierach jako "ul.Piecewska/adaptacja starej szkoły", podczepione pod adres Piecewska 5.
Gdyby ta panorama na muzeumpolski.pl z tego okresu była w lepszej rozdzielczości, to pewnie byłoby coś widać, bo coś tam majaczy w krzakach :)
http://muzeumpolski.pl/Re...en.aspx?id=1464
 
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pią Lis 23, 2018 12:11 am   

Czytając powyższe posty nt. szkoły w Pieckach przypomniałam sobie bardzo odległe w czasie rozmowy z koleżanką z lat szkolnych. Znamy się od 60-ciu lat i przyjaźnimy po dziś dzień. Zadzwoniłam do niej i oto czego się dowiedziałam.
Małgosia, rocznik 1946, mieszkała w latach powojennych przy obecnej ulicy Falistej, która w tamtym czasie nazywała się Kościelna i była poza granicami miasta Gdańska. Gdańsk w tym rejonie kończył się na ulicy Na Wzgórzu.
Jej rodzice jako miejsce zamieszkania mieli w dowodach osobistych wpisaną gminę Łostowice. Wikipedia mówi, że była to gmina wiejska, istniejąca w latach 1945-1954. W jej skład wchodziło 13 gromad, jedną z nich były Piecki.
Kościołem parafialnym dla tego rejonu był kościół na Emaus, czyli obecnie pw. Św. Franciszka z Asyżu.
We wrześniu 1952 roku 6-letnia Małgosia poszła do szkoły.
Była to 4-klasowa szkoła wiejska w Pieckach. Miała dwie sale lekcyjne, w jednej uczyły się razem klasy I i II, w drugiej III i IV.
Kierownikiem szkoły był pan Pęciak, nauczycielką była także jego żona, pani Pęciakowa. Państwo Pęciakowie, wraz z córką Wandą, mieszkali w budynku szkoły.
Dzisiejsza Małgosia pamięta piękne piece kaflowe, którymi ogrzewano budynek. Zapamiętała go jako budynek z czerwonej cegły i sytuuje go w miejscu obecnego Dworku Uphagena. Twierdzi też, że w późniejszych latach budynek rozebrano, a obecny dworek zbudowano od nowa.
Pamięta to, bo aż do lat licealnych mieszkała przy ulicy Falistej, a rejon Piecek był przez nią odwiedzany w ramach spacerów.
Z okresu nauki w piecewskiej szkole pamięta też, że na podwórku szkoły była studnia, a w pobliżu piękny staw.
Do szkoły w Pieckach chodziła tylko dwa lata, bo we wrześniu 1954 roku oddano do użytku nową szkołę podstawową nr 17 przy u. Czarnieckiego w Gdańsku-Wrzeszczu i rodzice przenieśli ją tam.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Lis 23, 2018 9:42 am   

Dzięki Ewo :k11:
 
 
Tadeusz Marek 

Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 93
Wysłany: Pon Gru 03, 2018 5:08 pm   

Rozmawiałem z osobą, która w latach 60. chodziła do szkoły w budynku, w którym później funkcjonował Burdl. Nie wiem czy to o tę filię chodzi. Tam były cztery klasy, połączona pierwsza z drugą i trzecia z czwartą. Taką dostałem informację.

A ta stara szkoła z pocztówki, to wiem, że w późniejszych latach została jeszcze rozbudowana. Pewnie z myślą o nauczycielach.
 
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Nie Sty 13, 2019 1:28 pm   

Jeszcze takie coś wypatrzyłem, o, tu o
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Nie Sty 13, 2019 3:01 pm   

Wysłałam link do strony ze szkicami Małgosi, o której piszę dwa posty wyżej. Zobaczymy co powie ona, świadek naoczny o dobrej wciąż pamięci.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk