Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Czterdziestu sławnych gdańszczan
Autor Wiadomość
Oficyna_Gdańska 

Dołączyła: 22 Kwi 2013
Posty: 2
Wysłany: Pon Kwi 29, 2013 2:14 pm   Czterdziestu sławnych gdańszczan

Czterdziestu sławnych na całym świecie gdańszczan: Jan Heweliusz, Arthur Schopenhauer, Daniel Fahrenheit, Lech Wałęsa, Günter Grass… Łatwo wymienić piątkę, dziesiątkę wybitnych postaci, które urodziły się bądź spędziły całe życie w Gdańsku, ale czterdziestkę? A przecież w ponadtysiącletniej historii Gdańska nie brakowało wielkich pisarzy, odkrywców, polityków, myślicieli czy wynalazców. Czy jednak każdy z nas wskazałby te same nazwiska?

Szanowni gdańszczanie, wskażcie swoich faworytów – ludzi, którzy was inspirują i których podziwiacie, odkryjcie też osoby niesłusznie zapomniane, cichych bohaterów, nowe twarze, ludzi z zamierzchłych epok i z teraźniejszości. Dzięki waszej pomocy stworzymy nowy poczet wybitnych mieszkańców naszego miasta.

W roku 2013 Oficyna Gdańska opublikuje książkę ukazującą portrety wybranych przez Was czterdziestu najsłynniejszych gdańszczan, adresowaną zwłaszcza do młodzieży, ale także do wszystkich, którzy interesują się historią i kulturą Gdańska. Książka ta pokaże nam samym i wszystkim Polakom, jakie wartości cenią współcześni gdańszczanie, kto jest naszym prawdziwym bohaterem.

Liczymy na zainteresowanie projektem i zachęcamy do współpracy!
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Kwi 29, 2013 2:55 pm   

Paul Enderling - poeta, autor słów hymnu Wolnego Miasta Gdańska (na listę sławnych gdańszczan się pewnie nie dostanie).
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Kwi 29, 2013 5:42 pm   

Król Kazimierz Jagiellończyk - gdańszczaninem nie był, ale jego przywileje zapewniły Miastu niespotykany wcześniej (i później niestety też) dobrobyt.
Nadburmistrz Leopold von Winter - wiadomo za co.
Pawel Beneke - dzięki niemu mamy w Gdańsku najcenniejsze dzieło sztuki.
Daniel Gralath - choćby za ufundowanie Wielkiej Alei.

Można by też poszukać wśród honorowych obywateli i włodarzy (ale w tym przypadku raczej z tych z dawniejszych lat) Gdańska jakichś nadających się kandydatów.
_________________
da, da, da...
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Kwi 29, 2013 6:57 pm   

Ja jeszcze bym dodał noblistę, prof. Adolfa Butenandta. Nie był również gdańszczaninem ale nagrodę dostał za swoje odkrycia podczas pracy na Technische Hochschule.

Myślę, że zebrałoby się więcej niż 40 kandydatów.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pon Kwi 29, 2013 9:37 pm   

Konstanty Andrzej Kulka
Leszek Możdżer
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pon Kwi 29, 2013 10:29 pm   

Oficyna_Gdańska napisał/a:
... ludzi z zamierzchłych epok ...

Świętopełk II Wielki, książę gdański.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Wto Kwi 30, 2013 12:02 pm   

Renate Wilhemine Gralath - pierwsza gdańszczanka, naukowiec, botanik. Kompletowała zbiory ksiezny Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach.

Gottfried Taubert - nauczyciel tanca, pedagog, pisarz. Jego dzielo Rechstaffener Tanzmeister jest "biblia tanca barokowego" oraz stanowi panorame gdanskiej kultury z pocz. XVIII wieku.

Joanna Schopenhauer - jej zaslug nie trzeba chyba przypominac.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Wto Kwi 30, 2013 1:40 pm   

Daniel Mikołaj Chodowiecki (16.10.1726 Gdansk - 07.02.1801 Berlin)
Urodził się w Gdańsku przy ul. św. Ducha i początkowo miał zostać kupcem. Uczył się fachu w Gdańsku, a potem w Berlinie. W 1743 roku porzucił jednak zawód i został malarzem. Rysował i malował głównie sceny rodzajowe i portrety, czym zyskał sobie światową sławę. Pracując i mieszkając w Berlinie, w 1797 roku został dyrektorem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pon Maj 29, 2017 12:36 pm   

Oficyna_Gdańska napisał/a:
W roku 2013 Oficyna Gdańska opublikuje książkę ukazującą portrety wybranych przez Was czterdziestu najsłynniejszych gdańszczan, adresowaną zwłaszcza do młodzieży, ale także do wszystkich, którzy interesują się historią i kulturą Gdańska. Książka ta pokaże nam samym i wszystkim Polakom, jakie wartości cenią współcześni gdańszczanie, kto jest naszym prawdziwym bohaterem.

Tak z ciekawości do wydawcy - czy po czterech latach ta zapowiadana książka dla dzieci i młodzieży o najsłynniejszych gdańszczaninach się ukazała w naszych księgarniach, czy tylko skończyło na obietnicach i niespełnionych zapowiedziach? :hmm:

Portal Miasta Gdańska też troche ich wyliczył ponad rok temu :arrow: KLIK
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Maj 29, 2017 2:39 pm   

Raczej słyszałbym, gdyby taka książka została opublikowana.
Dziwne kryteria doboru tych "najsławniejszych". :???:
Poza tym irytuje mnie już to nachalne powoływanie się gdańskiego establishmentu na autorytet Lecha Bądkowskiego. Bądkowski był niewątpliwie wspaniałą postacią, mądrym człowiekiem który w pewnym momencie stał się autorytetem - czy jednak ci wszyscy, którzy chętnie wymachują nim jak sztandarem, rzeczywiście potrafiliby spojrzeć mu prosto w oczy mając w pamięci swoje czyny i dokonania po 1989 r.?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sob Lip 07, 2018 6:52 pm   

BRUNON ZWARRA, WILHELM STRYOWSKI, NATANIEL MATEUSZ WOLF (von WOLFF) bo polski król nadał mu tytuł szlachecki za zasługi dla Rzeczypospolitej.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sob Sty 27, 2024 8:13 am   300 ROCZNICA URODZIN D. NATANIELA MATEUSZA ABRAHAMA V. WOLF

W tych dniach przypada 300 rocznica urodzin D. Nataniela Mateusza, Abrahama v. Wolfa. Piszę "w tych dniach". ponieważ istnieją rozbieżności pomiędzy datą wczorajszą 26 stycznia widniejącą na jego akcie chrztu z Chojnic a jutrzejszą 28 stycznia, która widnieje na jego najbardziej znanym portrecie pośmiertnym i w wielu materiałach źródłowych. D. Wolf to postać o typowo renesansowym umyśle, o ogromnej ciekawości i wiedzy dotyczącym niezmiernie wielu dziedzin i spraw tego i nie tylko tego Świata. Dodam tylko, że w tamtych czasach stworzono nie tylko jego pośmiertny wizerunek rytowany przez Deisch'a, ale jeszcze za jego życia umieścił go na ilustracji z roku 1773 pośród swoich gdańskich znajomych Daniel Chodowiecki. Wielka szkoda, że sylwetkę D.Wolfa Chodowiecki ukazał z tyłu, ale i tak można zauważyć jego smukłą, szczupłą sylwetkę, żywą gestykulację i modny wtedy, spleciony w warkocz długi, okazały harcap. Ten mój jego profilowy portret z roku 2018 powstawał długo, ponieważ analizowanie i rekonstruowanie jego specyficznej fizjonomii i ukazanie go z nieznanej dotąd perspektywy stanowiło dla rzetelnego artysty naprawdę spore wyzwanie. Przedstawiłem ten portret na tym forum po raz pierwszy w grudniu roku 2019. Dzisiejsza 300 rocznica to okazja, by ukazać Wam ten portret w wersji bardziej uroczystej. Mój portret przedstawia D. Wolfa na tle Gdańska z perspektywy jaką mógł oglądać miasto z okna lub platformy widokowej swojego obserwatorium na szczycie Biskupiej Górki, wzniesionego po części na potężnym wale bastionu Ostroróg (Scharfenort)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk