Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Artystki Gdanskie oraz ich tworczosc z końca XIX i XX wieku
Autor Wiadomość
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Kwi 15, 2015 9:19 am   

Jest to praca rysunkowa Marthy IHLEFELD wykonana w piórze i atramencie.
Wiadomo że była ona kiedyś w Stadtmuseum Danzig. Nie wiem tylko czy nadal jest w naszym Muzeum Narodowym w Gdańsku, więc jak ktoś z was je odwiedzi w najbliższym czasie to możecie mi powiedzieć czy tam dalej można ją zobaczyć.
A może ktoś z samego muzeum nam podpowie. :???:
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pon Maj 04, 2015 9:57 am   

Portret Cornelia Paczka (1864-1930) wykonany okolo roku 1905 przez znanego niemieckiego artyste Max Klinger.

Portret Cornelia Paczka.jpg
Plik ściągnięto 19123 raz(y) 30,48 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Wto Sie 11, 2015 10:05 am   

Ciekawostka tematyczna z wizerunkiem kilku malarek - Cornelia Paczka –Wagner oraz najprawdopodobniej Margarete Windelmann.

Eine Sitzung des Berliner Frauenkomitees der Leipziger Austellung für Buchgewerbe und Graphik.

Komited wystawowy i od lewej: panna Dr. Hauff, panna z domu Knobelsdorf, panna Brim, pani Cornelia Paczka –Wagner, panna Kundt, panna Windelmann.

Frauenkomitees.jpg
Plik ściągnięto 18936 raz(y) 63,37 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Nie Sie 16, 2015 7:35 am   

Adamdownunder napisał/a:
Jest to praca rysunkowa Marthy IHLEFELD wykonana w piórze i atramencie.
Wiadomo że była ona kiedyś w Stadtmuseum Danzig. Nie wiem tylko czy nadal jest w naszym Muzeum Narodowym w Gdańsku, więc jak ktoś z was je odwiedzi w najbliższym czasie to możecie mi powiedzieć czy tam dalej można ją zobaczyć.
A może ktoś z samego muzeum nam podpowie. :???:


Niestety z muzeum się nikt nie odezwał :II , a za ten czas ja sam znalazłem sobie odpowiedz wiec się z wami podziele tą smutna rzeczywistością.

Niestety obraz Marthy Ihlefeld pozostaje wliczony w Straty Wojenne Muzeum Miejskiego w Gdańsku.

„Parkingang” lub „Wejście do Parku” nie miał dosyć czytelnej daty na dostempnych zdjeciach i był prawdopodobnie wykonany albo w 1909 roku albo w 1889 roku.

Ciekawe czy ktoś może przynajmniej wie do jakiego parku było to wejscie?
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Sie 19, 2015 12:19 pm   

Mam nadzieje że to będzie dotychczas nieznana ciekawostka szczególnie dla pań o urodzonej w Gdańsku malarce.

Poniżej pare obrazów artystki Suzanne Eisendieck które znalazły się na okładkach do przedwojennych magazynów mody VOGUE. :aparat:

Ten obraz po prawej to z proponowaną wersją nowego telefonu (pewno iPhone 6) :%

Eisendieck obrazy w VOGUE.jpg
Plik ściągnięto 18820 raz(y) 41,9 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Nie Sie 30, 2015 8:45 am   

Suzanne Eisendieck zainteresowała się malarstwem bardzo wcześnie.
Jako 12 letnia dziewczyna zaczynała pod okiem znanego artysty Fritza August Pfuhle. W wieku 17 lat rozpoczęła dwuletią naukę w Berlińskiej Akademi Sztuk Pięknych. Będąc tam wzięła udział w grupowej wystawie 1500 obrazów z jakich tylko 9 zostało sprzedanych.

Aż trzy z nich były wykonane przez młodą Eisendieck.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pon Paź 12, 2015 11:32 am   

Dla zainteresowanych zwolenników i przeciwników Wikipedii powstał nowy temat o urodzonej w Gdańsku malarce Suzanne Eisendieck-Edzard (1906-1998).

Jej data urodzin jest bardzo często omylnie podawana w znanych słownikach miedzynarodowych i wydawnictwach artystycznych jako rok 1908. Wnioski o stosowne poprawki zostały przedstawione do większości z tych wydawnictw.

Krótka i w pełni udokumentowana biografia artystki jest dostępna teraz dla wszystkich po Polsku
no i dla obcokrajowców odwiedzających nasze wirtualne tematy - English; - Deutsch :zarobiony:

Nagrobek.jpg
Nagrobek artystów Dietz Edzard i Suzanne Eisendieck-Edzard
Plik ściągnięto 18558 raz(y) 45,87 KB

 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pon Paź 12, 2015 5:28 pm   

Jeśli chodzi o Wikipedię, to ma ona dość specyficzne podejścia do autorstwa. Można odnieść wrażenie, że autorem obrazów jest niejaki AKresearch "AKresearch - Praca własna". Jakby wykonawca fotografii czyjegoś dzieła był istotniejszy od autora tego dzieła. Dla przypomnienia: kopia dzieła dwuwymiarowego wykonana za pomocą urządzenia do kopiowania (np. skanera) nie jest uważna za dzieło przez prawo większości państw europejskich, a pomijając Wielką Brytanię dotyczy to także kopii wykonanych aparatem fotograficznym.

Znalazłem stronę aukcyjną z obrazami Zuzanny, tutaj. Wiele obrazów i przykład mylnej daty urodzenia, o czym wspomniał Adamdownunder.
Inne strony z obrazami artystki:
liveinternet.ru (duże)
arcadja.com
niektóre się powtarzają.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pon Paź 12, 2015 8:44 pm   

Cytat:

Jeśli chodzi o Wikipedię, to ma ona dość specyficzne podejścia do autorstwa. Można odnieść wrażenie, że autorem obrazów jest niejaki AKresearch "AKresearch - Praca własna". Jakby wykonawca fotografii czyjegoś dzieła był istotniejszy od autora tego dzieła. Dla przypomnienia: kopia dzieła dwuwymiarowego wykonana za pomocą urządzenia do kopiowania (np. skanera) nie jest uważna za dzieło przez prawo większości państw europejskich, a pomijając Wielką Brytanię dotyczy to także kopii wykonanych aparatem fotograficznym.

W tym przypadku jest troszeczke inaczej. :ok:

„AKresearch” posiada pozwolenia obecnego właściciela prac autorskich Suzanne Eisendieck na umieszczenie pokazanych zdjęć obrazów artystki w stronach biograficznych Wikipedii.
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pon Paź 12, 2015 10:02 pm   

Adamdownunder napisał/a:
„AKresearch” posiada pozwolenia obecnego właściciela prac autorskich Suzanne Eisendieck na umieszczenie pokazanych zdjęć obrazów artystki w stronach biograficznych Wikipedii.

Nie czepiam się pozwolenia, lecz traktowania wykonawcy fotograficznej reprodukcji jak autora. Pozwolenie właściciela praw autorskich nie powoduje, że wykonanie fotografii czyjegoś dzieła staje się nowym dziełem, nawet pochodnym. Wyjątkiem jest Wielka Brytania, ale nie z powodu pozwolenia.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Wto Paź 13, 2015 6:48 am   

Zbych napisał/a:
Nie czepiam się pozwolenia, lecz traktowania wykonawcy fotograficznej reprodukcji jak autora.

Wszystkie zdjęcia na stronach Suzanne Eisendieck zostały dodane na podstawie obowiązujacych przepisów wymagajacych zgody na tego typu publikację. Pozwolenie na wykorzystanie tych prac zostało zarchiwizowane w systemie Wikimedia OTRS.
Fotografie dodane jako "AKresearch - Praca własna"- posiadają wymaganych zezwolenia i dlatego mogą być i są pokazane na Wikipidia. Prace własne bez stosownych pozwoleń są zawsze usówane z Wikipedii.

Autorem zaprezentowanych prac artystycznych na przedstawionych zdjęciach jest niezaprzeczalnie Suzanne Eisendieck. Celem ich przedstawienia nie jest łamanie przepisów ale urozmaicenie zaprojektowanej strony Wikipedii o kilka dzieł malarskich zapomnianej w naszym kraju artystki - urodzonej w Gdańsku. :co_jest:
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Wto Paź 13, 2015 4:43 pm   

Naprawdę nie rozumiesz, o co tu chodzi?
Przyjmij do wiadomości że:
1. To co napisałem nie jest atakiem na osobę, która wstawiła te fotograficzne reprodukcje obrazów Suzanne Eisendieck do Wikipedii, czyli AKresearch, nawet jeżeli to Twoje wikipedystyczne pseudo, lecz sprzeciw wobec użycia nieodpowiednich określeń.
2. Nie twierdziłem, że reprodukcje zostały dodane w niezgodzie z przepisami.
3. Nie czepiam się kwestii pozwolenia, więc i zarchiwizowanie tego pozwolenia nie jest tu istotne.
4. Nie twierdziłem, że celem umieszczenia reprodukcji fotograficznych na Wikipedii jest łamanie przepisów.
5. Ale nie zgadzam się, aby termin autor był powiązany z wykonawcą reprodukcji.
6. Ani, żeby jako źródło był podany termin "praca własna", bo w tym przypadku źródłem pliku graficznego jest konkretny, zazwyczaj zatytułowany obraz, konkretnego autora (tutaj Suzanne Eisendieck), znajdujący się w konkretnym miejscu i należący do konkretnego właściciela.
Jeżeli reprodukcja czyjegoś dzieła ma podany termin praca własna jako źródło, to użycie klawiszy Ctrl-C, później Ctrl-V, oczywiście za pozwoleniem, też zapewne będzie mogło być określone jako praca własna i dziełem będzie wiekopomnym również.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pon Paź 19, 2015 9:06 am   

Tym razem mam nadzieje że bez kontrowersji inna ciekawostka malarska ściągnięta prosto ze starej aukcji w ebay, ale związana z tym skromnym tematem okresem i miejscem wykonania obrazu.

Obraz malarki Clara von Kafe lub Hafe podpisany datą "Zoppot 1898"

Clara von Kafe.jpg
Plik ściągnięto 18396 raz(y) 90,68 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Lis 25, 2015 11:02 am   

Bardzo ciekawy obraz artystki z Gdańska był na sprzedaż na aukcji w USA. Postanowiłem go wam zaprezentować jako ciekawostka bo jest bardzo interesujący i pasuje do tego tematu.

Martha Ann Towne Ransom (1831-1903) obraz olejny na płótnie 75cm x 121cm namalowany w drugiej połowie XIX wieku około 1865-70 roku. Według informacji zaprezentowanej do aukcji przez rodzinę, artystka mieszkała w Danzig przez szesnaście lat.

Martha Ann Towne Ransom.jpg
Plik ściągnięto 18247 raz(y) 112,37 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Wto Gru 22, 2015 10:49 am   

Lucia Steigerwald (ur. 22 styczeń 1913 r. w Łodzi; zm. 17 sierpnia 1995 r. w Hanowerze) – malarka i rzeźbiarka.

Tytul pracy: "Danziger Weihnacht"
Typ: Linoryt
Material: papier/kartka okolicznościowa (składana)
Wymiary złożonego arkusza: 105mm x 148mm
Wymiary linorytu: 95mm x 140mm
Data nadania: 1957



Linoryt jest wypisany drukiem maszynowym przez wysyłajacego do odbiorcy:

"... Nebenstehender Linoliumschnitt ist von einer Danzigerin gefertigt, die eine Schülerin von Prof. Pfuhle ist: es führt uns ein wenig in unsere geliebte Heimat, in der gerade zu Weihnachten unsere Gedanken sind.
Weihnachten 1957
"

Lucia Steigerwald Studio.jpeg
Plik ściągnięto 18108 raz(y) 55,31 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk