Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Nataniel Mateusz Wolf
Autor Wiadomość
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pon Gru 16, 2019 12:59 pm   

pumeks napisał/a:
Wolf jak żywy :==

Dzięki Pumeks, ucieszyłeś mnie, twoją ocenę cenię sobie szczególnie.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pon Gru 16, 2019 2:18 pm   

Mikołaj Kopernik - portret jakiego być może nie znacie. Spytacie, dlaczego go tu zamieszczam? Otóż dokładnie ten namalowany na desce portret należał do Nataniela Wolfa i znajdował się za jego życia w jego dostrzegalni gwiazd na Biskupiej Górce. Portret ten trafił w czasie II wojny do muzeum w Poznaniu. Ostatni raz widziano go podczas rabunkowej wywózki przez Niemców na zachód. Znajduje się na oficjalnej, polskiej liście Dziedzictwa Utraconego. Ta barwna (!) fotografia została wykonana jeszcze w czasie II Wojny w Królewcu.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pon Gru 16, 2019 9:38 pm   

Fort napisał/a:
Mikołaj Kopernik - portret jakiego być może nie znacie. Spytacie, dlaczego go tu zamieszczam? Otóż dokładnie ten namalowany na desce portret należał do Nataniela Wolfa i znajdował się za jego życia w jego dostrzegalni gwiazd na Biskupiej Górce.

Nie wiedziałem że ten portret był własnością naszego astronoma.

Pozwolę sobie jednak przy okazji wrócić do poprzedniej strony obecnego tematu.

Krytykiem sztuki to nie jestem ale mam nadzieję, że przynajmniej troszeczkę mam oko na tego typu obiekty.
Patrząc tylko na fotografie tego namalowanego przez Pana portretu Nataniela Mateusza Wolfa, skłonny jestem wyrazić moją skromną i prawdopodobnie nic nie znacząca opinię.
Prawdziwą sztuką jest namalowanie klasycznego XVIII wiecznego portretu człowieka w XXI wieku, z dala od wszystkich dużo późniejszych artystycznych izmów.

Gratuluję bo to prawdziwie Dzieło Sztuki!
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pon Gru 16, 2019 10:07 pm   

Dzięki Adamdownunder.

Zadanie stworzenia zupełnie nowego portretu Nataniela Wolfa, jakie sobie w zeszłym roku postawiłem, było tyle ryzykowne, co szalone. Temat podejmowałem i odkładałem w 2018 roku wielokrotnie, na kolejne miesiące. Uchwycenie podobieństwa przy tak odmiennym punkcie widzenia - profilu, graniczyło z cudem. Kolejne próby były niezadowalające i zniechęcały do kontynuowanie prac. Nadszedł jednak w końcu moment, w którym szczerze uśmiechnąłem się do "mojego" Nataniela i stwierdziłem... "jesteś". No i jest. I niech już z nami pozostanie. Odnalezienie pomnika na BG jest wydarzeniem wielce oczekiwanym, historycznym i zasługuje na takie uczczenie. Dodam tylko, że w moich planach portret ten jest pierwszym etapem tworzenia większego dzieła. Wasze pozytywne opinie co do podobieństwa dodają mi pewności, że warto, że nie pobłądziłem.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pon Gru 16, 2019 10:23 pm   

Adamdownunder napisał/a:
Fort napisał/a:
Mikołaj Kopernik - portret jakiego być może nie znacie. Spytacie, dlaczego go tu zamieszczam? Otóż dokładnie ten namalowany na desce portret należał do Nataniela Wolfa i znajdował się za jego życia w jego dostrzegalni gwiazd na Biskupiej Górce.

Nie wiedziałem że ten portret był własnością naszego astronoma.

Pozwolę sobie jednak przy okazji wrócić do poprzedniej strony obecnego tematu.

Krytykiem sztuki to nie jestem ale mam nadzieję, że przynajmniej troszeczkę mam oko na tego typu obiekty.
Patrząc tylko na fotografie tego namalowanego przez Pana portretu Nataniela Mateusza Wolfa, skłonny jestem wyrazić moją skromną i prawdopodobnie nic nie znacząca opinię.
Prawdziwą sztuką jest namalowanie klasycznego XVIII wiecznego portretu człowieka w XXI wieku, z dala od wszystkich dużo późniejszych artystycznych izmów.

Gratuluję bo to prawdziwie Dzieło Sztuki!

Od lat jestem wielkim fanem Daniela Chodowieckiego. Możliwe, że to mogło mi trochę pomóc. Jako ciekawostkę dodam, że Panowie Chodowiecki, Wolf i Deisch znali się i spotykali. Udało mi się to bezsprzecznie ustalić.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Wto Gru 17, 2019 11:12 pm   

Wspaniały Wolf :== , poruszająca historia Kopernika! Dziękuję. Ależ bym chciał, żeby udało się zdobyć jakąś wskazówkę, jak mogli wyglądać moi gdańscy Tolkienowie, którzy ok. 1770 znaleźli się w Londynie
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Gru 29, 2019 8:35 pm   

Galadhorn napisał/a:
Wspaniały Wolf :== , poruszająca historia Kopernika! Dziękuję. Ależ bym chciał, żeby udało się zdobyć jakąś wskazówkę, jak mogli wyglądać moi gdańscy Tolkienowie, którzy ok. 1770 znaleźli się w Londynie


dostarcz wskazówkę, a stworzę portret Tolkiena, jakiego odnalazłeś...
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 263
Wysłany: Pią Mar 11, 2022 2:03 pm   

Portret Kopernika Wolf otrzymał w spadku po Aleksym Husarzewskim (zm. 1782), ostatnim komisarzu generalnym króla polskiego w Gdańsku. Cieszył się nim tylko dwa lata (zm. 1784). Po śmierci Wolfa portret wisiał w siedzibie Towarzystwa Przyrodniczego, a po II w.św. zaginął https://muzeumutracone.pl/kolekcje/portret-mikolaja-kopernika/?fbclid=IwAR1RKNcQORop2Bt8j_zrMrG4K_haXRFhvGGIXX0ssHXe2Rt1oh5yeN73qMM
Ale, ale... Wolf dużo wcześniej (mając obiecany w przyszłości) kazał zrobić kopię portretu i 07.04.1776 roku wysłał go do Londynu, do Royal Society, w dowód oddania i przywiązania :D i ta kopia nadal tam jest :huuurra: https://pictures.royalsociety.org/image-rs-9669
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk