Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Encyklopedia Gdańska
Autor Wiadomość
Inga 
Warzywodzianka


Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 371
Wysłany: Czw Gru 06, 2012 9:06 pm   Encyklopedia Gdańska

Coś tam w temacie Encyklopedii zaczęło się co prawda pisać w wątku o schronie na Olejarnej - ale wolałam założyć osobny wątek poświęcony konkretnie tejże książce.
Mój kontakt z tym "dziełem" trwał wczoraj mniej więcej 20 minut - i z minuty na minutę moje rozczarowanie stawało się coraz większe i większe...
Przez 20 minut zauważyłam, co następuje:
- na pierwszy rzut oka Encyklopedia przypomina bardziej zbiór biogramów - ja wiem, że Miasto to także tworzący je i związani z nim ludzie - ale jakoś tych ludzi w stosunku do innych haseł jest, jak na mój gust, za dużo...
-obecne są nader irytujące odsyłacze do internetowej wersji encyklopedii - a wydaje mi się, że nie po to kupuje się wersję papierową, żeby docelowo i tak dłubać w internecie...
-trudno jest znaleźć w Encyklopedii cokolwiek - hasła są jakoś dziwnie formułowane - no ale powiedzmy, że te trudności wynikają z mojej pokrętnej logiki...
-bardzo, ale to bardzo dziwny i pokrętny system stosowania nazw polsko - niemieckich - np. jest "Heweliusz Jan", ale "Letzkau Conrad"...
-jak już wspominał aldek1944 - obecne są błędy, różnego rodzaju - już przy pobieżnym oglądaniu książki wczoraj, znalazłam bodajże dwie literówki i jeden błąd rzeczowy; skutek tego jest taki, że straciłam ochotę na dokładniejsze czytanie i zwyczajnie boję się z tej książki korzystać...
-i na koniec, absolutne czepialstwo z mojej strony - książkę wydrukowano jakąś niemożliwie śmierdzącą farbą :wink:
Zaletę Encyklopedia, jak do tej pory, ma jedną: bardzo ładnie wygląda :wink:
_________________
Jestem błędem statystycznym ;)
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Gru 06, 2012 10:07 pm   

Inga napisał/a:
ale jakoś tych ludzi w stosunku do innych haseł jest, jak na mój gust, za dużo..
A i tak dla Bertrama zabrakło miejsca :II
Uważam, że w swojej rekonstrukcji Żuław z 1300 r. zrobił sporo błędów, ale jak na razie nikt nie zrobił lepszej.
 
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pią Gru 07, 2012 11:24 am   

a obrazki ma?
Nigdzie jak dotad tej ksiazki nie widzialam ... w Empiku jej nie ma.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Gru 07, 2012 1:21 pm   

Cytat:
a obrazki ma?
Ma, ale nie za wiele. Ale kilka wydaje mi się unikatowych. Szkoda, że te unikatowe (widoki, panoramy, mapy) są w niewielkich rozmiarach. Poniższego planu Gdańska do tej pory, nigdzie nie widziałem, a uważam, że bardzo ciekawy i dobry.

XVIII.wiek.m.jpg
Plik ściągnięto 24673 raz(y) 118,44 KB

 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Gru 07, 2012 1:46 pm   

Toż to plan sporządzony przez Gabriela Bodenehra drukowany w Augsburgu ok. 1725 r. Nigdy mi jakoś nie zależało na jego cyfrowej kopii (mam niezłą reprodukcję papierową) bo nie zauważyłem, żeby wnosił coś nowego w stosunku do planu Willera (1687), na którym jest oparty.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
rysiu 

Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 25
Wysłany: Pią Gru 07, 2012 7:33 pm   Ks. Magnus Bruski

Witam
Interesuje mnie czy w encyklopedii jest osoba Ks. Magnusa Bruskiego proboszcza bazyliki św.Mikołaja w latach 1935 - 1945 lipiec . Rysiu .
 
Inga 
Warzywodzianka


Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 371
Wysłany: Pią Gru 07, 2012 8:09 pm   

rysiu napisał/a:
czy w encyklopedii jest osoba Ks. Magnusa Bruskiego
Jest - 10 linijek, bez obrazka.
_________________
Jestem błędem statystycznym ;)
 
 
Romek52 

Dołączył: 01 Sty 2012
Posty: 196
Wysłany: Pią Gru 07, 2012 10:57 pm   

Mam :huuurra: dzisiaj odebrałem,robi wrażenie :hiphip:
Ale jak to Encyklopedia-kawał książki.
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sob Gru 08, 2012 12:54 am   

Krzysztof napisał/a:
Poniższego planu Gdańska

Krzysztofie, ciekawi mnie, na jakim skanerze zrobiłes tę kopię planu. Bo przyznam, że bałabym się tę 3-kilową cegłę, tzn. Encyklopedię, położyć na takim zwykłym płaskim Canonie... :hmm: Zresztą nie ma on aż takiego zapasu na grubość książki, gdyby to coś do skanowania było na jej początku lub końcu.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Gru 08, 2012 8:16 am   

EwkaW napisał/a:
na takim zwykłym płaskim Canonie
Właśnie na takim :szept:
Tylko dla wyrównania powierzchni lewej i prawej strony włożyłem pod tą niższą, a skanowaną inną ok. 1 cm książkę. Oczywiście bez zamykania pokrywy.
 
 
Fotomemoria 
Fotomemoria

Dołączył: 12 Wrz 2012
Posty: 433
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Sob Gru 08, 2012 9:50 am   

Staram się nie wypowiadac na tematy polityczne, ale dla mnie wydanie Encyklopedii jest czynnością polityczną. Powiem tylko, że przypadkiem, będąc w gdańskiej instytucji archiwizującej, byłem świadkiem spotkania urzędnika tejże instytucji z czlowiekiem reprezentującym wydawcę tej Encyklopedii. Posłannik wydawcy miał zajmować się opracowaniem kilkudziesięciu haseł do tej publikacji. Z rozmowy wywnioskowałem, że ten młody mężczyzna: po pierwsze nie zna niemieckiego, po drugie jego wiedza historyczna jest na poziomie szkoły podstawowej i po trzecie jest mi przykro, że tacy ludzie zawiadują świadomością historyczną mieszkańsców Gdańska.
Ostatnio zmieniony przez Fotomemoria Sob Gru 08, 2012 6:31 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Sob Gru 08, 2012 3:07 pm   

Fotomemoria napisał/a:
a dla mnie wydanie Encyklopedii jest czynnością polityczną.
w pełni się zgadzam i Budyniową encyklopedię sobie odpuściłem.
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Sob Gru 08, 2012 3:30 pm   

Mnie zdziwila wrecz ogolnopolska reklama, slyszalam ja w radiu chyba tok fm. Samej ksiazki nie widzialam, nie czytalam, wiec trudno oceniac ale slyszalam ze tam piecze mieli miec profesorowie (jacy nie wiem). Byc moze jest to publikacja dla zwyklego mieszkanca Gdanska a nie pasjonata i posiadajacego wiedze w stopniu wyzszym.
Ja jej nie kupie bo, zazwyczaj sa to wiadomosci juz znane i drukowane, o wiele ciekawsze sa prace badawcze i przede wszytskim prace A.Januszajtisa.
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Sob Gru 08, 2012 4:37 pm   

Przejrzałem hasła z tematyki kolejowej, no i ręce mi opadły. Nie ma hasła, w którym nie byłoby nieścisłości, przeinaczeń czy wręcz zwykłych zmyśleń. Szczytem wszystkiego jest hasło "Dworzec Centralny" :rwie_wlosy: Poza tym autor (autorzy) zupełnie nie radzą sobie z terminologią, np. "czterotorowy nasyp, w formie przypominającego estakadę ziemnego nasypu, z pionowymi murami oporowymi" :o_co: Hasła "kolejowe" to zwyczajny gniot i radzę omijać je z daleka. Sprawdziłem jeszcze hasło "Panna Wodna", no i oczywiście jest błąd (nb. ten sam, co w Wikipedii) - "Panny" nie złomowano w GSR!
Niestety, porównanie z Wikipedią bardzo się nasuwa... :rzyg_1:
Ostatnio zmieniony przez renekk Sob Gru 08, 2012 4:44 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Gru 08, 2012 6:19 pm   

renekk napisał/a:
Niestety, porównanie z Wikipedią bardzo się nasuwa...

Może to papierowa wersja Wikipedii, w której część haseł skopiowano z internetu. Ja jeszcze encyklopedii w ręku nie miałem więc nic na jej temat nie mogę powiedzieć. Ale sprawdzę dokładniej hasła z okresu II Wolnego Miasta i może wtedy podzielę się opiniami (jeśli będą cenzuralne :hihi: ).
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk