Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Stegienka i jej okolice - informacje historyczne
Autor Wiadomość
tratshero 

Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 2
Wysłany: Nie Lis 25, 2012 10:31 pm   Stegienka i jej okolice - informacje historyczne

To mój pierwszy post więc Witam serdecznie. Piszę ten wątek ponieważ uświadomiłem sobie jak mało wiem na temat moich rodzimych terenów- mimo, że (lekko mówiąc) nie przepadam za historią jako nauką w sensie czysto szkolnym :wink: . Interesuje mnie kilka spraw.
1 Jak nazywał się właściciel Stegienki ( ludność jaka tutaj mieszka to przybysze z dawnego Kieleckiego- 2 osoby, które znam są z gdańska)- z opowieści starszych osób wiem, że nazywał się Milbrandt (piszę to mniej więcej fonetycznie i z tego co słyszałem jakie to nazwisko). Podobno był pochowany w grobie w takim parku- grób rzeczywiście istnieje, kiedyś był tam kamień z tego co pamiętam koloru brązowego z datą i epitafium( miałem wtedy około 8-10 lat). Słyszałem też, że mieszkali w Stegience Francuzi, a na forum przeczytałem, że w okolicach była jakaś kolonia francuska, czy to rzeczywiście prawda?
2 W którym roku zostały wybudowane budynki, które fotografie umieściła użytkowniczka Ruda?
3 Czy wiadomo coś ciekawego na temat lotniska/ lądowiska w Stegience/ Izbiskach. Wiem-myślę, że dokładnie gdzie było, ale chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na temat ogólny . Z opowieści wiem, że niedaleko grobowca w latach około 1970 był jeszcze wrak samolotu.
Z góry dziękuje za odpowiedzi i Pozdrawiam.
PS wiem, że pewnie jest mało informacji, zdjęć itp. Ale interesuje mnie wszystko na temat Stegienki, Izbisk, Chorążówki i "Właścicieli ziemskich" posiadłości z tych miejscowości
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Nie Lis 25, 2012 11:59 pm   

tratshero napisał/a:
interesuje mnie wszystko na temat Stegienki, Izbisk,

O dość zagadkowym kamieniu z Izbisk było tu: http://forum.dawnygdansk....ghlight=izbiska
Ja mogę pokazać jak to miejsce wyglądało na starych mapach.

Stegienka1650.jpg
Plik ściągnięto 9798 raz(y) 118,03 KB

Stegienka1811.jpg
Plik ściągnięto 9798 raz(y) 87,12 KB

Stegienka.jpg
nie wiem z którego roku, ale szacuję na połowę XIX w.
Plik ściągnięto 9798 raz(y) 86,86 KB

 
 
tratshero 

Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 2
Wysłany: Nie Gru 02, 2012 5:41 pm   

Witam. Patrzyłem na zdjęcia kamienia w Izbiskach, ale to na pewno nie o ten kamień mi chodziło. Z tego co wiem kamień, o który mi chodzi został zniszczony, a mam go tylko w pamięci z dziecinnych lat niestety:) Trochę nie orientuje się na tych mapach- w szczególności na tej z 1650 roku. Mógłbyś mi opisać tą mapę z 1650r? Zaznaczyć, gdzie jest Stegienka, Szkarpawa, bo ja mam tylko domysły a nie chcę się pomylić. Czy te błękitne kreski na tejże mapie to kanały czy też co innego?
Czy ma ktoś cokolwiek odnośnie informacji na temat Stegienki i jej najbliższych okolic- będę bardzo wdzięczny za dostarczenia takiej wiedzy :zgooda:
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Nie Gru 02, 2012 11:48 pm   

tratshero napisał/a:
Trochę nie orientuje się

Pobawiłem się i wrysowałem na tą z 1650 r. aktualna sieć dróg, oraz wpisałem nazwy obecnych miejscowości w miejscach ich lokalizacji. Wtedy, jedna z ważniejszych odnóg delty, nad którą leży Stegienka, obecnie jest prawie zanikła. Nie znalazłem polskiej nazwy i wpisałem niemiecką "Schadelake". Wstawiam jeszcze wycinek dokładnej przedwojennej mapy.

Stegienka1650.k.jpg
Plik ściągnięto 9714 raz(y) 118,4 KB

Stegienka.m.jpg
Plik ściągnięto 9714 raz(y) 114,71 KB

 
 
Grażyna M.L 
Sapere aude


Dołączyła: 13 Sty 2010
Posty: 77
Wysłany: Pon Gru 03, 2012 8:55 pm   

Krzysztof napisał/a:
Nie znalazłem polskiej nazwy i wpisałem niemiecką "Schadelake".

Pospekulujmy:
Schade -(niem) szkoda
Lake zalewa - ( w znaczeniu obecnym do peklowania)
Lache - kałuza.
Lache i Lake - obydwa słowa maja znaczenie zwiazane z wodą (płynem); Szkoda+ zalewa, kałuża = Schadelake - może oznaczać tzw kanał ulgi - dodatkowy kanał wodny odprowadzajacy pewną ilość (nadmiar) wód wezbraniowych i zapobiegajacy powodzi
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Pon Gru 03, 2012 11:04 pm   

Na Żuławach mamy sporo nazw dawnych odnóg Wisły określanych jako Lache, Lake. Wtedy gdy je tak nazywano miały prawdopodobnie już niewielki przepływ wody.
Ten ciek na rekonstrukcji Bertrama ma inną nazwę: "Kabal".

Stegienka.B.jpg
Plik ściągnięto 9675 raz(y) 93,74 KB

 
 
Rympalek 

Dołączył: 20 Cze 2014
Posty: 10
Wysłany: Pią Cze 20, 2014 4:18 pm   

Witam, czy ktoś mógłby mi uprzejmie zaznaczyć gdzie w Izbiskach znajdował się ten pas startowy ? Za kilka dni będę w tamtych okolicach i chciałbym to zobaczyć :) !

Witam, to mój pierwszy post
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk