Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
nr 62 - Landratsamt?
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Gru 01, 2003 3:20 pm   nr 62 - Landratsamt?

Mikołaj, ew. Grün: skąd macie informację, że przy Krebsmarkt 7/8 było starostwo? zawsze wiedziałem, że ono było przy Sandgrube 24, mniej więcej tam, gdzie jest obecnie Gildia. Z waszych in formacji wynika że w ostatnich latach przedwojennych przeniosło się do nowego budynku, to bardzo ciekawe. Można gdzies przeczytac więcej na ten temat?
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Gru 01, 2003 6:58 pm   

ja to wiem z... mapy.
nie mam pojęcia jak się nazywa ta mapa (własciwie mapka) - znajduje sie na odwrocie dostępnego w Danziger Bowke reprintu "WALDKARTE VON OLIVA UND ZOPPOT" wydawnictwa Rosenberga. zaznaczone są na niej m.in. Polizei Revieren
oto fragment:


całość (prawie) umieściłem TUTAJ
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Gru 02, 2003 10:09 am   Starostwo

No to przecież jest zupełnie inne miejsce!!!! zaznaczyłeś to, o czym ja napisałem wyżej, Sandgrube 24 - zwróc uwagę że to jest naprzeciwko Polizeipräsidium, czyli dzisiejszej ABW czy jak to się tam nazywa! a budynek sfotgrafowany przez Grüna byłby na twoim planiku w miejscu, gdzie jest napis "Krebsmarkt"! Wysyłam ci mailem zdjęcie na którym zaznaczyłem, o co mi chodzi.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Gru 02, 2003 10:37 am   

Zapomniałem dopisać, że tam skąd ściągnąłem to zdjęcie
http://home.t-online.de/h...-H/panoram1.htm
jak również w paru innych miejscach, budynek przy Targu Rakowym 7/8 był stale określany jako budynek Raiffeisena (Raiffeisengebäude).
 
Mikołaj
Gość
Wysłany: Wto Gru 02, 2003 1:05 pm   

chylę czoła- oddaję połówkę punkta! zatem budynek Raiffeisena (Raiffeisengebäude)?

to pisałem ja, Mikołaj. tyle że z obcego komputera :lol:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Gru 08, 2003 12:12 pm   Raiffeisen

No właśnie mamy z prof. Grünem kontrowersję, czy aby Raiffeisen nie był w budynku obok, przy Krebsmarkt 5/6, tam gdzie teraz jest biblioteka. A swoją droga, ten budynek z nr 7/8 ma dość bogaty wystrój rzeźbiarski, zwłaszcza w części centralnej należałoby spróbować odczytać symbolikę płaskorzeźb... Ktoś mógłby się temu przyjrzeć i zinterpretować?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Mar 19, 2004 3:02 pm   Kreishaus = Landrtasamt?

Na stronie www.bildindex.de znalazłem zdjęcie opisane jako "Danzig, Kreishaus. Architekt C. Moritz". Jeżeli wierzyć opisowi - byłaby to siedziba powiatu, czyli to co nas wyżej interesuje, urząd starosty przy Sandgrube 24. Ale mam poważne wątpliwości: budynek starostwa powstał w 1878 r., a w tamtym czasie budowano w Gdańsku raczej budynki neogotyckie - ten, który widać na zdjęciu, okresliłbym raczej jako secesyjny. Poza tym na Sandgrube nie powinno być na jezdni torów tramwajowych, a na tym zdjęciu chyba są. W związku z tym pytanie do wszystkich: czy ktoś kojarzy budynek uwidoczniony na zdjęciu? widzę dwie mozliwości: albo jest to jakaś gdańska budowla rózniąca się od siedziby starostwa powiatowego przy Sandgrube 24, albo jest to siedziba urzedów powiatowych w jakimś zupełnie innym mieście, a "Danzig" wpisano przez pomyłkę. Co o tym sądzicie?

kreishaus.jpg
Plik ściągnięto 13245 raz(y) 14,34 KB

 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sob Mar 27, 2004 1:05 am   

Ja myślałem, że ta sprawa jest już wyjaśniona ostatecznie - pod adresem Krebsmarkt 7-8 z całą niewątpliwością był Danziger Reiffeisenbank GmbH. Teraz jest pytanie co było obok, przy 5-6?
Załączam wycinek z Panoramy Firm z 1929 r. :wink:

Image1.gif
Plik ściągnięto 13228 raz(y) 5,46 KB

 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Mar 27, 2004 3:01 pm   

Moim zdaniem budynki przy Krebsmarkt 7/8 i 5/6 budowane był razem (jest takie zdjęcie w piatej części wiadomego albumu) - 7/8 jest jakby frontem, a /6 skrzydłem, ale wydaje mi sę że prok\jekt jest wspólny, więc zasadniczo jest to chyba jeden budynek. Ten "frontowy" ma zresztą bardzo ciekawy wystrój rzeźbiarski.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sob Mar 27, 2004 11:01 pm   

Może i tak, chociaż architektonicznie to te budynki nic wspólnego poza rozmiarami ze sobą nie mają. Ja jednak stawiam na różne ich przeznaczenie...
 
 
Art1900 
art1900.info

Dołączył: 18 Kwi 2012
Posty: 2
Wysłany: Sob Paź 06, 2012 10:29 pm   

budynek ze zdjęcia znajduje się w Kolonii.




Zaprojektowany przez arch. Carl Moritz, 1907–1909. Na terenach dzisiejszej Polski najbardziej znany jego projekt to budynek Teatru Śląskiego w Katowicach (1906-1907), później przebudowany.


_________________
---
www.art1900.info
---
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Paź 06, 2012 10:42 pm   

Dzięki :== Wyjaśniłeś mi zagadkę sprzed 8 lat :huuurra:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk