Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tupadły
Autor Wiadomość
Colonel 

Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 184
Wysłany: Sob Kwi 14, 2012 9:57 am   

O różnych Tupadłach w Polsce etymologia ludowa mówi, że pochodzą od "tu padli"...
Tyle, że przywoływane bitwy (np. pod Mątwami) są późniejsze, niż same nazwy.
Myślę, że bez zajrzenia do jakiejś mądrej książki (Treder?) nie rozwikłamy zagadki.
_________________
Polemika z durniem albo chamem jest bezcelowa, najpierw ściągnie cię na swój poziom, a potem pokona doświadczeniem.
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
bachoo 

Dołączył: 23 Lip 2011
Posty: 11
Wysłany: Nie Kwi 15, 2012 4:43 am   

Mail wysłany ze strony wladyslawowo.pl@biuro promocji miasta:
"Witam,
w związku z pierwszym stopniem do piekła, oraz chęcią zaspokojenia/wyjaśnienia zagadki dotyczącej nazwy "Tupadły" ( http://forum.dawnygdansk....der=asc&start=0 ) zadanej na ogólnopolskim portalu forum.dawnygdansk.pl, zwracam się do Państwa z prośbą o podanie etymologii nazwy w/w wsi.
pozdrawiam
Sebastian XXX"
ok, wiem że forum internetowe jest zawsze ogólnopolskie, a nawet ogólnoświatowe, ale cel uświęca środki...
pozdr
Bachoo
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Nie Kwi 15, 2012 8:21 am   

bachoo napisał/a:
Mail wysłany ze strony wladyslawowo.pl@biuro promocji miasta: ...

Dobry pomysł. Ciekawe czy i co odpowiedzą. I kiedy.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
bachoo 

Dołączył: 23 Lip 2011
Posty: 11
Wysłany: Pon Kwi 16, 2012 12:47 pm   

Przed chwilą dostałem maila:
"Ciekawe czy i co odpowiedzą. I kiedy" - no widziałem już post na Waszym pasjonackim forum ;-)

Prawdę mówiąc nigdy nie zagłębiałem się w zagadnienie pochodzenia nazwy Tupadeł. Wersja, jaką znam to taka, że gdzieś w okolicy miała rozegrać się bitwa dawnymi czasy i niejako "na pamiątkę" poległych (czy też: tu padniętych ;-)) nadano osadzie taką a nie inną nazwę. Wydaje się jednak, że to raczej jakaś legedna raczej niż fakt historyczny, zresztą sami zdążyliście już to obalić. Przejrzę mój księgozbiór - nie obiecuję jednak że dziś - i zobaczę, może gdzieś, gdzie autor był bardziej dociekliwy, jest podana etymologia nazwy rzeczonej wsi. "
pozdr
Bachoo
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pon Kwi 16, 2012 4:30 pm   

Odpowiedź przyszła i to szybko, jestem mile zaskoczony . I oczywiście szanse na rozwiązanie etymologii nazwy są teraz większe.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
bachoo 

Dołączył: 23 Lip 2011
Posty: 11
Wysłany: Sro Kwi 18, 2012 7:53 pm   

Odpowiedź z dnia wczorajszego:
"...Panie Sebastianie,
"przerzuciłem" jednak wczoraj kilka swoich książek, w jednej z nich ("Ziemia Pucka" - przewodnik krajoznawczy, Franciszek Mamuszka, Warszawa 1989) znalazłem coś takiego:
„Etymologia ludowa wywodzi tę nazwę od „tu padli” (w bitwie Krzyżacy), językoznawcy od tępadła, miejsca tępania, tupania (…)”
I w zasadzie tyle. Jak wspominałem - mi znana jest ta ludowa wersja... ;-)
Z pozdrowieniami,
Robert Sokołowski
CKPiS Władysławowo.."
pozdr
Bachoo
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Czw Kwi 19, 2012 7:05 pm   

Tupanie może się wiązać z wyrabianiem gliny nogami przed wypalaniem (ale nie musi).
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Kwi 19, 2012 9:57 pm   

Dawno temu, wtedy starszy, Rosjanin widząc wibrowanie betonu na "mojej" budowie (wibratorami) skomentował to tak:
"U nas taki beton robotnicy nogami taptali"
 
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Czw Kwi 19, 2012 10:18 pm   

Może we wiosce Tupadły odbywała się jakaś większa produkcja wyrobów z gliny?
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Henio 

Dołączył: 24 Maj 2011
Posty: 149
Wysłany: Czw Kwi 19, 2012 10:30 pm   

No dobrze - my tu padli :wink:
Może teraz na "warsztat" Swornegacie ? :wink: :mrgreen:
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Kwi 19, 2012 10:57 pm   

Henio napisał/a:
Swornegacie

to akurat proste - swory + gacenie czyli umacnianie brzegu gałęziami
szczegóły u kogo jak nie u prof. Brezy
http://www.najigoche.kasz...si-swornegacie/
http://www.polonistyka.fi...rt=1203&lang=pl
 
robewa 

Dołączył: 14 Maj 2012
Posty: 7
Wysłany: Wto Maj 15, 2012 8:47 pm   

Prostując, a wracając do "tu padli" - podobno tu padli rycerze zakonu najświętszej Marii Panny powracający do zamku krzyżackiego w Pucku po przegranej bitwie pod Świecinem 17.09.1462 gdzie zostali otoczeni i prawie kompletnie rozbici przez zaciężne wojsko Dunina, a prpopo do niego dołączyli zaciężni z Gdańska sponsorowani przez Radę Miejską wszak to wojna XIII letnia. W bitwie zginęło 75% Krzyżaków, reszta uciekała lecz pogoń nie dał im żadnych szans. Zamek w Pucku zajmowali Krzyżacy do 1464r. później oddany przez Króla Polski w zastaw Gdańskowi ...ale to juz dłuższa historia i nie wiem czy dla wszystkich ciekawa
 
szapoklak 


Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 38
Wysłany: Pią Maj 18, 2012 4:14 pm   

Toć pewnie, że historia ciekawa!
Ja w każdym razie czekam na ciąg dalszy, ewentualnie inne 'dawno temu' :D :D
 
robewa 

Dołączył: 14 Maj 2012
Posty: 7
Wysłany: Nie Maj 20, 2012 8:12 pm   

oj ciężko będzie tą całą sytuację jasno wyklarować, jak wiecie Gdańsk zawsze na polu politycznej szachownicy potrafił dobrze przesuwać pionki i figury, począwszy już od dynastii Książąt Gdańsko-Pomorskich, a już wybitnym mistrzem w tym był Mściwój II, który wszystkim wszystko obiecywał choć sam niewiele miał i suma sumarum na swoje wyszedł, a po drodze ukarał Gdańszczan za wpuszczenie Brandenburczyków do miasta, karząc rozebrać fortyfikacje i mury obronne, ale okres oddania Pucka jest znacznie dalszy bo .... no właśnie jak to opowiedzieć... powiem w skrócie.... 1454r. Kazimierz Jagielończyk nadaje miastu przywileje, które pewnie dobrze znacie, nie mniej jednak jego finanse są na skraju rezerw a może i bankructwa, król musi spłacić zaciężnych biorących udział w wojnie, Gdańsk szybko widzi możliwość korzyści i proponuje królowi aby ten w zamian za 6500 grzywien zastawił Puck, trzech Gdańszczan wykłada kasę, lekką ręką dają 6500 i stają się właścicielami Pucka, są to rajcy: Oldefeld, Langebeke, Stargart, po czym panowie Ci oddają Puck Radzie Miasta, pewnie też nie za darmo :-) w między czasie na arenie europejskiej wiele się dzieje a efekt jest taki, że w Gdańszczanie pomagają królowi szwedzkiemu Karolowi Knutssonowi, wygnanemu ze swojego kraju, przekazując mu zastaw Pucka. Wojna XIII letnia trwa dalej i pomimo rozejmu w 1458 w 1459 dochodzi do ponownych starć polsko-krzyżackich, inicjatywa należy do tych drugich i w 1460r zajmują Puck a oprócz niego Lębork, Bytów, król szwedzki znajduje schronienie w Gdańsku, gdańska flota kaperska i zaciężni w 1464 odbijają miasto z rąk krzyżackich i biorą je jako swoje gdyż cały czas król nie oddał zastawu więc oni nie oddają mu miasta!!!! (jaka pewność swojej pozycji i roli w polityce królewskiej), wojna kończy się pokojem w Toruniu i Puck zostaje włączony do Prus Królewskich. Po Krzyżakach zostały w Pucku tylko mury zamku i tak jak w przypadku gdańskiego zamku nie wiadomo jak wyglądał, i jak był zbudowany pod względem obronnym, o ile w przypadku Gdańska na jedynym obrazie widać zamek krzyżacki (choć nie wiadomo czy jest to jego realny wizerunek czy tylko wyobrażenie artysty) o puckim nie wiemy nic. W 1491 Jagielończyk ponownie szuka kasy i idzie sprawdzoną drogą ponowie zastawiając Puck i ponownie u Gdańszczan, jak widać król lubił robić interesy z Gdańskiem a i samo miasto miało dzięki temu karty przetargowa, uff to na tyle choć to jest wielki skrót
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pią Cze 08, 2012 10:05 pm   

Dla przykładu co nieco o etymologii innej miejscowości o tej samej nazwie.
Cytat:
Skąd się wzięła nazwa wsi Tupadły?

Sławomir Łaniecki, Piątek, 18 Maja 2007; aktualizowano: 18.05.2007 00:00

Nazwa miejscowości wzmiankowana była po raz pierwszy w źródłach już w XIV wieku. Bliskość Kcyni powodowała, że niekiedy traktowana była jako jej przedmieście.

Skąd się wzięła nazwa wsi? Być może, Tupadły wywodzą się od nazwy topograficznej, choć niewykluczone, że można też zaliczyć je do nazw kulturowych. Nazwa miejscowości została utworzona za pomocą przyrostka „adła”, najprawdopodobniej od staropolskiego wyrazu tupać, tępać lub tąpać. Słowo to zaczerpnięte zostało z procesu przerobu lnu, profesji jakże popularnej w średniowieczu, również w regionie nadnoteckim. Podobne pochodzenie związane z wyrobem lnu mają nazwy takich miejscowości jak Mokradła, Moczadła czy Suszadła.

Źródło:
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk