Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Informowanie o sponsorach imprez
Autor Wiadomość
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pon Kwi 09, 2012 10:56 pm   

Mniej więcej o to chodzi. W dolnych partiach tego zdjęcia widać ślady po usuniętych wpisach reklamowych.

Tragedia kompozycyjna i chaos informacyjny to osobny temat. :II
_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Kwi 10, 2012 12:50 am   

W uzupełnieniu wklejam niżej ocenzurowaną reklamę sponsora Rajdu Autosana i wyjaśniam swoje stanowisko:
Sklejka powstała z połączenia ulotki reklamowej firmy prowadzącej kursy z kwadracikiem nagłówkowym informującym o rajdzie. Fragmentem dominującym jest reklama szkoły jazdy, nie zaś informacja o rajdzie czy sponsoringu. My mamy wiedzieć czego możemy się w tej firmie nauczyć, nie zaś tego , że sponsoruje cokolwiek.
Zatem jak to raczył był określić Zoppoter, uznałem to za ordynarną reklamę. I po części zgadzam się z Sabaothem - trzeba znać granice, po części nie zgadzam się z Nim - zostały one przekroczone.
Oceńcie sami. Pod białymi prostokątami były informacje o tym, co mam się oferuje i namiary. To co to jest jeżeli nie reklama? :???:

Kopia rajdautosana.jpg
Plik ściągnięto 19845 raz(y) 39,64 KB

_________________
Poldergeist
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Kwi 10, 2012 1:42 am   

Dostojny, nie róbmy z tego nie wiadomo jak poważnej sprawy... Niedługo będzie po imprezie, a my wciąż będziemy dyskutowali, jak prezentować jej sponsorów :hihi:

Ustaliliśmy już ogólne zasady (nazwa+www ew. inna podstawowa informacja) i tego się trzymajmy.
 
Colonel 

Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 184
Wysłany: Wto Kwi 10, 2012 8:04 am   

Nie uważam, żeby to było sztuczne "robienie sprawy". Ta dyskusja doprowadziła do uzgodnienia rozsądnej reguły, a TEN plakat jest idealnym przykładem wyjaśniajacym następnym pokoleniom o co chodzi.
Różnica między obu wersjami jest bardzo istotna, tolerowanie wersji pierwotnej wkrótce doprowadziłoby nasze forum do roli słupa billboardowego, natomiast wersja druga oddając sponsorowi co sponsorskie, nie powoduje komercjalizacji forum.
Jego Dostojność wyjaśnił swe intencje (i przyznaje MU rację), Zoppoter wykazał się czujnością nie pozwalając wylać dziecka z kapielą,a Mikołaj wyciągną z tego rozsądny kompromis. Zaś dla nas wszystkich wyszedł z tego klarowny przekaz, co wolno, a co byłoby niesmaczne.
_________________
Polemika z durniem albo chamem jest bezcelowa, najpierw ściągnie cię na swój poziom, a potem pokona doświadczeniem.
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Kwi 11, 2012 2:40 pm   

A tak przy okazji.

Dostojny zakomunikowac raczył, że tu nie powinno być ŻADNEJ formy reklamy i kryptoreklamy.

Co więc z postami, w którym ktoś pisze (na przykład), że jadąc SKM-ką widzi z okna nasyp przyszłej PKM-ki opodal Leroy-Merlina, patrząc w stronę stacji Orlena? Albo, że jadąc samochodem od Olivii trzeba minąć Media-Markt i Castoramę, żeby dotrzeć do nasypu przyszłej PKM za Orlenem...? Co z wątkami albo postami, gdzie czytamy o pocztówkach albo innych przedmiotach nabytych na Allegro albo na E-Bayu? Zdaje się, że nawet w tytule jednego wątku było wymienione Allegro, coś o bystrzakach... Bedzie to jakoś cenzurowane, wycinane?

Nie tak dawno ktos tu pisał, że z SKM-ki widac morze, co skomentowałem złośliwie (jak zwykle zresztą), ze z PR i IC też widac... Moja złośliwośc dotyczy akurat powszechnej maniery mówienia skrótowcami, ale to była przy okazji reklama. Ale tam nie było interwencji związanej z reklamą. A reklama była jak byk...

A co z wątkami dotyczącymi na przykład Szafy Gdańskiej, albo fundacji Retrotechn? Zawsze ktoś może zarzucić, że to reklama, kryptoreklama, robienie biznesu.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Kwi 11, 2012 6:20 pm   

Nie sprowadzajmy sprawy do absurdu. Chyba każdy jest w stanie zauważyć różnicę pomiędzy wspominaniem o SKM-ce czy Mediamarkcie od reklamy SKM-ki czy Mediamarktu.
Mogę podać przykład słowno-graficzny, jeśli znajdą się tacy, którzy nie widzą.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Kwi 11, 2012 6:40 pm   

Mikołaj napisał/a:
Nie sprowadzajmy sprawy do absurdu.

Obawiam się, że absurd nam rzeczywiście zagraża, ale nie upatrywałbym w sobie osoby do niego sprowadzającej. Różnice, o których wspominasz to kwestia dość subiektywnych ocen. Dla jednego to nie kryptoreklama, a dla innego owszem. Dla jednego forum dyskusyjne to miejsce towarzyskich dyskusji, dla innego to medium podobne do prasy albo radia.

Sama dyskusja i różnica zdań wśród administracji o czymś świadczy. Sam fakt, że ten cholerny plakat sponsora najpierw został zdjęty, a potem przywrócony ale poucinany - to dowód na subiektywność takich ocen. Ba, tych ocen może być więcej, na przykład ktoś może uznać podanie adresu internetowego sponsora za ordynarną reklamę. A ktoś inny może uznać pełne podanie oferty sponsora za zwykłą informację niebędącą reklamą. Dla jeszcze innej osoby samo podanie nazwy sponsora już jest ordynarną reklamą.

Co ciekawe, Dostojny, który twierdzi, że na forum nie powinno być ŻADNEJ reklamy, w tym samym wątku o Rajdzie Autosana usunął informację o sponsorze (później przywróconą po obcięciu informacji), ale nawet na chwilę nie usunął linka do firmy, gdzie planuje się rozrywkę porajdową w promocyjnej cenie - czyli też informacji o sponsorze. I dlaczego jedna informacja jest reklamą, a druga informacja już nią nie jest?

Za reklamę można uznać nawet... podanie źródła jakiegoś zdjęcia, co jest na forum wymagane. Zwłaszcza, jeśli właścicielem zdjęcia jest jakaś firma. O firmach, których działalność ma związek z tematyką forum już wspomniałem. Najlepszym przykładem jest "Szafa Gdańska", o której powstał nawet specjalny wątek. Jakiś nadgorliwiec zaraz się przyczepi, że to darmowa reklama firmy, która wykorzystuje forum do prowadzenia biznesu...

Niestety, ale uważam moje obawy za całkiem uzasadnione. I to nie ja sprowadzam ten problem do absurdu. Ja tylko przed nim ostrzegam. Ktoś tu wspominał o zagrożenie, że forum stanie się słupem ogłoszeniowym. Ile było takich prób? Ktoś mówi, że tu nie może być kryptoreklamy - otóż każde wymienienie nazwy jakiejkolwiek firmy może być za takową uznane. Nawet wymienianie marek samochodów w wątku o "DA-elkach".
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Kwi 11, 2012 7:05 pm   

Zoppoter napisał/a:
Nawet wymienianie marek samochodów w wątku o "DA-elkach"

Muszę jak najszybciej zmienić samochód, jeszcze ktoś uzna moją starą Zafirę za reklamę i przywali mi za nią podatek.

P.S. Czy samo "Zafira" to już reklama czy trzeba napisać "Opel Zafira" żeby podpaść pod cenzorskie nożyce?

A wracając do jeszcze do absurdu, przepraszam reklamy, czy link w podpisie do moich postów można uzanać za reklamę mojej strony? A jeśli tak, to czy mam go usunąć, czy może usunąć całą moją stronę?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Kwi 11, 2012 7:14 pm   

Sabaoth napisał/a:
P.S. Czy samo "Zafira" to już reklama czy trzeba napisać "Opel Zafira" żeby podpaść pod cenzorskie nożyce?

Może powinieneś pisać "minivan niemieckiej marki z błyskawicą w okręgu na znaczku, należącej do amerykańskiego koncernu". :???:

A co do strony w podpisie to już dla mnie za trudne. Na szczęście nie jestem tu administratorem. :hihi:

PS.: zdaje się, że Dostojny też wymieniał jakieś typy pojazdów w wątku o naklejkach DA. To może nomen-omen.... autocenzura? :skolowany:
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Kwi 11, 2012 8:28 pm   

No widzę, że namieszałem w jakimś fajnym pomyśle, przy okazji urażając kolegę kolegi i kolegi kolegę. :) Obaj jesteście na tyle długo na Forum, że wiecie, że ostateczne decyzje podejmuje zawsze Mikołaj. Mikołaj może też zmienić każdą decyzję moderatora czy młodszego admina. Zostało popracować nad Pierwszym a wszystko może jeszcze wrócić do punktu wyjścia. :P
_________________
Poldergeist
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Czw Kwi 12, 2012 8:09 am   

Ulala kolega Zopp coś po świętach drażliwy widzę :blabla: :mrgreen:
_________________

 
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Czw Kwi 12, 2012 8:58 pm   

Znowu spisek :dziadek:
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Kwi 12, 2012 11:28 pm   

renekk napisał/a:
Znowu spisek :dziadek:
Przyrody. To tylko wiosna panie. :mrgreen:
_________________
Poldergeist
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Pią Kwi 13, 2012 7:00 pm   

Rozumiem. Przyroda budzi się z zimowego snu, jest głodna i zła.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Kwi 13, 2012 7:44 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
To tylko wiosna panie. :mrgreen:

Aaa, to przez wiosnę ta nadgorliwość waszej Dostojności. Czyli jest nadzieja, że latem odpuścisz sponsorom wycinanie fragmentów ich plakatów i zaprzestaniesz utrudniania działań osobom coś organizującym.

A to wycinanie, to nie jest przypadkiem kryptoreklama jakiegoś komputerowego programu graficznego? Bo plakat, nawet po tych "korektach" nadal jest reklamą i będzie nią tak długo, jak długo widoczna będzie nazwa sponsora lub jego logo lub adres strony internetowej. Już nie mówiąc o tym, że wycinasz jedynie listę kategorii prawa jazdy, ale zostawiasz słowa "ośrodek szkolenia kierowców"...

I bardzo słusznie. To właśnie jest cel informacji o sponsorach: ich reklama. Oni po to coś sponsorują, żeby sponsorowany ich reklamował. To zupełnie oczywiste i naturalne. Całe to wycinanie kawałków o produkcie, decydowanie że po wycięciu czegoś tam plakat przestaje być reklamą - to zwykła dziecinada, udawanie poprawności, albo niezbyt przemyślana zabawa w profesjonalne media publiczne.

Jeśli już chcecie udawać publiczne media i unikać kryptoreklamy, to cenzurujcie też każdą wzmiankę o SKM-ce albo MediaMarkcie, albo o Allegro. Zastępujcie te słowa niekomercyjnymi "pociągami miejskimi", "sklepem z elektroniką użytkową i sprzętem gospodarstwa domowego" i "znanym serwisem aukcyjnym". A kiedy ogłaszasz, że widziałeś Octavię z naklejką DA, to zastąp ją "popularnym sedanem czeskiej marki należącej do niemieckiego koncernu". Tak jak to rzeczywiście robią dziennikarze zawodowi w zawodowych mediach publicznych.

To co zaprezentował nam Dostojny, te "ustalenia" co na temat sponsora wolno pokazać a czego nie - to jakieś sztuczne tworzenie wyimaginowanych norm, na podstawie nadzwyczaj subiektywnych kryteriów. To bohaterskie radzenie sobie z problemem, który się samemu przedtem stworzyło. Albo - najkrócej mówiąc - to po prostu absurd.

Ale rozumiem, że to tylko z powodu wiosny i wkrótce ta dziecinada się skończy. Szkoda tylko, że Raid Kowala też odbędzie się wiosną.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk