Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Transatlantyki w Manhattanie z Muzeum Emigracji w Gdyni
Autor Wiadomość
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Wto Lut 21, 2012 10:35 am   Transatlantyki w Manhattanie z Muzeum Emigracji w Gdyni

Zupełnie przypadkowo trafiłam wczoraj na ciekawą ekspozycję w CH Manhattan.
Dotyczy polskich transatlantyków, a mieliśmy ich osiem. Mnie najbardziej zaciekawiły daty, a szczególnie fakt podniesienia bander na dwóch statkach, "Sobieskim" i "Chrobrym", latem 1939 roku. Nawiasem mówiąc, ten drugi po roku został zatopiony.
Nie mogłam się powstrzymać i zrobiłam sobie na karteczce dane porównawcze, ale to chyba skrzywienie zawodowe.
Warto zajrzeć na tę wystawę, czynna do 2 lutego, poziom 0, po przekątnej od wejścia głównego :D
Ostatnio zmieniony przez Mikołaj Pon Kwi 30, 2012 8:09 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lut 21, 2012 10:40 am   

A to nie jest czasem wystawa z powstającego w Gdyni Muzeum Emigracji..?
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Wto Lut 21, 2012 10:56 am   

Mikołaj napisał/a:
A to nie jest czasem wystawa z powstającego w Gdyni Muzeum Emigracji..?

Tego akurat się nie doczytałam, ale też i nie wszystko czytałam od dechy do dechy :???: Wśród patronów wystawy na pewno jest Hartwig.

Dodam jeszcze, że wystawa ma zakres encyklopedyczny, fajne duże plansze, teksty dobrze podane, taki ciekawy przerywnik w lataniu po sklepach :wink:
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Wto Lut 21, 2012 11:53 am   

Chyba do 2 marca?
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Wto Lut 21, 2012 12:02 pm   

Spisałam dzisiaj bezmyślnie stąd, od 20 stycznia do 2 lutego :oops:
http://www.gchmanhattan.p...=5&ndo=&jmenu=2
Ale wczoraj po południu jeszcze była 8O
 
Colonel 

Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 184
Wysłany: Wto Lut 21, 2012 12:37 pm   

Jest to wystawa promująca przyszłe Muzeum Emigracji, ma wędrować po Polsce.
A jakie dane porównawcze spisywałaś???
_________________
Polemika z durniem albo chamem jest bezcelowa, najpierw ściągnie cię na swój poziom, a potem pokona doświadczeniem.
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Lut 22, 2012 12:32 am   

Colonel napisał/a:
A jakie dane porównawcze spisywałaś???

Danych jest znacznie mniej niż to jest praktykowane na planach ogólnych statków, nie ma też planów, tylko zdjęcia. To zrozumiałe ze względu na miejsce ekspozycji i na przypadkowych oglądających, których wystawa ma przyciągnąć.
Skupiłam się na siedmiu statkach przedwojennych, pozyskanych dla polskiej bandery w przeciągu 9-ciu lat (1930-trzy, 1935 i 1936-po jednym, 1939-dwa) i na ich możliwościach przewozowych.
W zestawieniu z książką Małgorzaty Szejnert "Wyspa klucz", o masowej emigracji do Stanów w I połowie XX wieku, oczywiście nie tylko z Polski, to daje jakiś obraz.

Że nie wspomnę o refleksji nt. skutecznego rozmachu inwestycyjnego w branży przewozów pasażerskich drogą morską w tamtym okresie. Zważywszy że koleje też kwitły, od razu sobie myślę o naszych kalekich drogach, które też są przecież inwestycją ogólnokrajową i które długo jeszcze nie będą nadążały za rozwojem motoryzacji. Nawet mimo dużego skoku ostatnich lat. Ale to już jest :offtopic:
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Sro Lut 22, 2012 10:57 am   

A w jakim celu powstaje muzeum emigracji?
Przeciez emigracja to zjawisko miedzynarodowe i dlaczego Gdynia a nie Gdansk, chyba z Gdanska wyplywalo sie w te role?
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Lut 22, 2012 11:04 am   

Nie, właśnie z Gdyni się wypływało.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Lut 22, 2012 12:12 pm   

princessita napisał/a:
A w jakim celu powstaje muzeum emigracji?

na stronie http://muzeumemigracji.pl/ opisują to całkiem obszernie:

Cytat:
Muzeum Emigracji to pionierskie przedsięwzięcie, o wielkim znaczeniu dla milionów Polaków w Polsce i na całym świecie. Historia polskiej emigracji – procesu niezwykle istotnego dla naszej kultury, narodowej tożsamości, znajdzie tu godne swej rangi miejsce.

Gdynia stała się w czasach II Rzeczypospolitej prawdziwym centrum polskiego wychodźstwa, Dworzec Morski pół wieku służył obsłudze morskiego ruchu pasażerskiego i dzięki Muzeum ponownie odzyska blask.

Adres i miejsce przyszłego muzeum zostało utrwalone w pamięci wielu tysięcy polskich emigrantów oraz ich krewnych.



Muzeum Emigracji - idea

Cytat:
Emigracja jest nieodłącznym składnikiem naszej pamięci, dlatego powstanie Muzeum Emigracji to wypełnienie istotnej luki w polskiej polityce historycznej. Trud zgromadzenia pod jednym dachem wszystkich wątków emigracyjnej historii jest zadaniem ambitnym, ale wartym podjęcia. Bo historia emigracji to historia burzliwa i fascynująca.

Muzeum Emigracji stawia sobie za cel odpowiedź na pytania, jak, kiedy, dlaczego, dokąd i z jakim skutkiem ruszali mieszkańcy ziem polskich. Poddani cesarzy Austro-Węgier, Prus i Rosji. Później mieszkańcy najjaśniejszej Rzeczypospolitej, wojenni tułacze i obywatele PRL-u.

Istotna będzie też muzealna opowieść o kulisach emigracyjnego biznesu. Punkty zborne, szlaki transportowe, instytucje zajmujące się emigracyjną logistyką, ludzie żyjący z organizacji przerzutu emigracyjnych mas. Wreszcie porty jako węzły tego systemu transportowego oraz warunki, w jakich do lepszego świata podróżowali rodacy.

Port w oczywisty sposób kojarzy się z historią emigracji. Polacy – obywatele imperiów carskiego, habsburskiego i pruskiego ruszali w świat właśnie poprzez porty – niemieckie, włoskie, francuskie…, także Danzig, wreszcie od 1923 roku przez Gdynię.

Fenomen emigracji dotyczy niemal każdej polskiej rodziny. Każdy miał lub ma swoich „krewnych za granicą”. Dlatego Muzeum Emigracji powinno i może być miejscem historii każdego z nas.
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pią Lut 24, 2012 10:25 am   

Pamiątka z czasów gdy przyszłe polskie transatlantyki pływały do Gdańska:


ze zbiorów Fritzek
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pią Lut 24, 2012 3:16 pm   

Przepraszam bardzo ale emigracja to nie Gdynia, niestety, to Gdansk byl portem emigracji a Gdynia od czasow jej stworzenia czyli jak ktos juz wpisal 1923. Emigracja nie zaczela sie w tym czasie. I jest to zjawisko nie tylko dotyczace Polski ale tez i innych krajow.
Jak dla mnie jest to na sile tworzenie nowej isntytucji. Taka moda na tworzenie muzeuow gdzie te pieniadze mozna przeznaczyc na te ktore juz sa.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Lut 24, 2012 4:22 pm   

Nikt nie twierdzi, że emigracja rozpoczęła się dopiero, kiedy powstał port w Gdyni...
Miejsce (i adres) jest symboliczne, a przedmiotem zainteresowania są wszystkie kraje, do których Polacy emigrowali. Jeden z wyjazdów badawczych dotyczył Węgier, Czech, Bukowiny, a jak wiadomo trudno tam dopłynąć transatlantykiem.
Ja się przede wszystkim cieszę, że z pięknego budynku dworca morskiego znikną hurtownie skarpet i odzyska on dawny blask.
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pią Kwi 06, 2012 11:32 pm   

Wystawa, dla której otworzyłam ten wątek, jest teraz w Szczecinie, ale Wirtualna Polska zamieściła zdjęcia plansz. Myślę, że jeżeli uda się je powiększyć, to można także przeczytać teksty. Oto link:
http://kultura.wp.pl/gid,....html?T[page]=1
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk