Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdańskie inwestycje
Autor Wiadomość
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Sob Lip 20, 2013 7:35 pm   

Trudno by było znaleźć takie miejsce budowy, które nie miałoby historii w tle. Chyba tylko ewentualna rozbudowa Portu Północnego w głąb zatoki ten warunek by spełniała. Ze swej strony staram się, aby to tło było widoczne, a nie tylko sama budowa. Fotografie samej budowy nie miałyby sensu także i z mojego punktu widzenia. Miejsce dokonywania się zmiany musi być na zdjęciu rozpoznawalne, a do tego musi być jakieś otoczenie.
TOMB napisał/a:
Źle zrozumiałeś intencje tego który kiedyś zrzucił mi odbieganie od nurtu Forum poprzez publikacje zdjęć z gdańskich budów. Nie chodziło mu o same rusztowania i dźwigi tylko o fakt że jest to Forum o dawnym Gdańsku a nie o współczesnych inwestycjach.

Jesteś na tym Forum od dawna. Może wtedy jeszcze nie było działu Gdańsk - Sopot - Gdynia z podtytułem: Wątki współczesne z historią w tle.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Nie Wrz 15, 2013 5:21 pm   Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitarnej

Aktualny stan budowy PKM (z 10 IX 2013) można zobaczyć na filmie lotniczym.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Nie Wrz 15, 2013 8:27 pm   

Wow! Robi wrażenie!
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Wto Wrz 24, 2013 10:08 pm   

Ta inwestycja co prawda jest już wybudowana, ale teraz będzie miała prawdopodobnie również Swoją nazwę.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Wrz 25, 2013 8:18 pm   

Pomysł uczczenia Żołnierzy Wyklętych bardzo dobry, można by poświęcić im ulicę, czy plac - troszkę tego powstaje i będzie powstawać - nie tylko na peryferiach, ale i w bardziej reprezentacyjnych miejscach, jak Młode Miasto chociażby.
Natomiast mam pewne wątpliwości co do nadawania nazw obiektom takim jak estakada, czy wiadukt w ogóle. Jeszcze mosty, to owszem - nadaje się im imiona, ale chyba nie ma zwyczaju nazywania innych obiektów drogowych? Wydaje mi się, że nie jest to u nas przyjęte, choć może się mylę?
_________________
da, da, da...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Wrz 25, 2013 8:20 pm   

Bo ja wiem? a np. taki Błędnik... czymże jest, jeśli nie wiaduktem?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Wrz 26, 2013 12:48 am   

Ale "Błędnik" oficjalnie jest chyba nazwą ulicy, a nie wiaduktu jako takiego? (Rzecz jasna zwyczajowo odnosi się ona do wiaduktu, ale zdaje mi się, że tylko potocznie). No a w każdym razie nie jest to "Wiadukt imienia....."
_________________
da, da, da...
 
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Sro Lis 13, 2013 6:33 pm   

pumeks napisał/a:
Bo ja wiem? a np. taki Błędnik... czymże jest, jeśli nie wiaduktem?
danziger napisał/a:
Ale "Błędnik" oficjalnie jest chyba nazwą ulicy, a nie wiaduktu jako takiego?

Nazwa Błędnik jest kalką niemieckiej nazwy Irrgarten, która dotyczyła parku znajdującego się w tym miejscu i jest starsza od wiaduktu. Obecnie jest nazwą miejsca niekonsekwentnie kojarzoną z wiaduktem lub odcinkiem ulicy. Na interaktywnym planie Gdańska na stronie miasta nie ma tej nazwy w ogóle, a aleja Zwycięstwa dochodzi do Wałów Piastowskich, więc tu przynajmniej nie jest nazwą ulicy, na podstronach miejskiego serwisu z komunikatami drogowymi jest używana dla wiaduktu przy okazji jego remontu, a przy podawaniu tras komunikacji miejskiej jest podawana jak ulica. ZTM przy podawaniu tras traktuje tę nazwę tak samo jak serwis miejski. Na mapach Geoportalu ta nazwa dotyczy ulicy. Potocznie jest kojarzona z wiaduktem. Najprościej jest chyba kojarzyć ją z miejscem po dawnym parku razem ze znajdującym się nad nim wiaduktem i ulicą jako całość.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
utak 

Dołączył: 18 Lis 2013
Posty: 2
Wysłany: Pon Lis 18, 2013 1:30 am   

Czy ktoś z Państwa posiada w swoich archiwach jakieś stare zdjęcia inwestycji, które stoją do dziś? Np. budowy mostów i innych wieżowców z lat 80 tych chociażby.
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Czw Lis 28, 2013 1:35 pm   

Inicjatywa została zrealizowana - Żołnierze Wyklęci zyskali aleję we Wrzeszczu.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Lis 28, 2013 2:29 pm   

Irytuje mnie ta maniera że "duża ulica" = "aleja". Byłbym jednak za powrotem do pierwotnego znaczenia, "aleja" = "ulica obsadzona szpalerami drzew". Czyli Aleja Zwycięstwa OK, ale już Grunwaldzka, Havla, a zwłaszcza Armii Krajowej to powinny być ulice, nie aleje. :II
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Czw Lis 28, 2013 8:05 pm   

Irytację można przenieść na płaszczyznę - konsultacji - niestety następnym razem, mają już projekt :wink:
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pią Lis 29, 2013 12:00 am   

pumeks napisał/a:
Byłbym jednak za powrotem do pierwotnego znaczenia, "aleja" = "ulica obsadzona szpalerami drzew".
Ja również. Jednak większe wątpliwości budzi we mnie samo określenie "żołnierze wyklęci". Słowo "wyklęty" nie kojarzy się z czymś pozytywnym i obawiam się, że nazwa alei (czyt. ulicy) nie przez wszystkich będzie odbierana tak, jak to sobie radni wyobrażają.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Lis 29, 2013 6:22 pm   

Zbych napisał/a:
Jednak większe wątpliwości budzi we mnie samo określenie "żołnierze wyklęci". Słowo "wyklęty" nie kojarzy się z czymś pozytywnym

Masz rację, jednak ta nazwa się już przyjęła na tyle mocno, że chyba nie ma możliwości zastąpienia jej jakąś inną (niektórzy próbują lansować np. określenie "żołnierze niezłomni"). Z drugiej strony problemu z rozumieniem nazwy być nie powinno - każdy chyba kojarzy "żołnierzy wykletych" prawidłowo czyli właśnie z żołnierzami niepodległościowego podziemia po 1945 r. Oczywiście każdy, kto choć trochę interesuje się historią, bo zawsze będą tacy, którym i "Bohaterowie Monte Cassino" (o "Obrońcach Wybrzeża" nawet nie wspomnę) niewiele będzie mówiło.
pumeks napisał/a:
Irytuje mnie ta maniera że "duża ulica" = "aleja".

To jeszcze pół biedy. Gorzej, że niektórzy określenie aleja Zwycięstwa traktują jak nazwę własną ("Aleja Zwycięstwa"). Powstają przez to takie kwiatki jak "ul. Al. Zwycięstwa", "ul. Trakt Św. Wojciecha" (tu to co gorsza chyba nawet tak wygląda nazwa oficjlna), albo "ul. Pl. Wybickiego" (sic! - sam się spotkałem z czymś takim).

A poza tym dobrze, że nazwę nadali ulicy, a nie wiaduktowi.
_________________
da, da, da...
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Sob Lis 30, 2013 9:02 am   

danziger napisał/a:
problemu z rozumieniem nazwy być nie powinno - każdy chyba kojarzy "żołnierzy wykletych" prawidłowo czyli właśnie z żołnierzami niepodległościowego podziemia po 1945 r.

Ja mam problem z rozróżnieniem tych "żołnierzy wyklętych" z innymi, żołnierzami wyklętymi (niegodnymi) :II
Według mnie - nieszczęśliwa nazwa :w_mur:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk