Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Szkarpawa
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Cze 11, 2009 4:20 pm   Szkarpawa

zdenka napisał/a:
mam taką małą teoryjkę na ten temat... związaną z legendą
na jednej z map w miejscu, gdzie tu jest zaznaczony ten zniszczony zamek Krakau (nota bene miejscowość Krakau - Krakowiec znajdowała się w Gdańsku w okolicach dzisiejszej rafinerii)
na innej z map http://www.kartenmeister....s/Elbing_16.jpg istnieje nazwa Susewald, która łączona jest z miejscowością Szkarpawa, a stara legenda powiada, że około roku 1400 miał tam swój dwór mistrz rybacki (legenda ta w oryginale jest dostępna w necie, niestety po niemiecku), więc może miał właśnie ten swój dwór po tej stronie Linawy...

To nie legenda, to fakty :dziadek:
W KRONICE OLIWSKIEJ w tłumaczeniu Dominiki Pietkiewicz jest:
Cytat:
Należy także wiedzieć, że w tym samym roku, za czasów wspomnianego mistrza Karola z Trewiru, został zbudowany zamek Christmemel. Gdy do jego budowania wyruszyli z flotą Żuławianie, brat Reinko, rybicki ze Szkarpawy, mąż pobożny i dobry, ze swoim statkiem i wszystkimi, którzy na nim byli, a także innymi licznymi statkami z ludźmi, zginęli, gdy na morzu zerwał się silny sztorm. Ów mistrz był pobożny i dobry dla wszystkich, a szczególnie łaskawy dla klasztoru oliwskiego. On bowiem potwierdził wszystkie przywileje, wolności, prawa i posiadłości, które klasztor posiadał z nadania dawnych królów i książąt, i łaskawie potwierdził...

W przypisach jest, że Christmemel to;
Cytat:
Skirstymiń na prawym brzegu Niemna, zamek zbudowany w kwietniu 1313 r.

i, że:
Cytat:
Urząd rybickiego, zaopatrujący Krzyżaków w najważniejszą potrawę postną, ryby, należał do najważniejszych w Zakonie. Urząd rybiciego, ulokowany w Szkarpawie [...], a obejmujący połowy w delcie rzeki Szkarpawy (Wisły Elbląskiej), Wisły Leniwki i zachodniej części Zalewu Wiślanego, zaopatrywał stolicę państwa, Malbork, leżał też na terenie komturii Malborskiej.

Jest możliwe, że siedzibą tego urzędu był północny fragment kępy Süsswald w widłach Linawy i Suselake. Kiedyś, później, odcięty kanałem Land Gr. Na mapie z 1803 r. teren tej kępy należy, jeszcze, do Scharpausehe Gebiet, czyli jest częścią Dóbr Szkarpawa.

Post edytowany. Wątek wydzielony z tematu - Stare mapy Żuław :arrow: Naduś

Susewald.1803.jpg
Plik ściągnięto 30529 raz(y) 78,51 KB

Susewald.1935.jpg
Plik ściągnięto 30529 raz(y) 78,47 KB

Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Nie Sty 22, 2012 3:10 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Cze 17, 2009 9:31 pm   

zdenka napisał/a:
stara legenda powiada, że około roku 1400 miał tam swój dwór mistrz rybacki (legenda ta w oryginale jest dostępna w necie, niestety po niemiecku)

Pomimo, że po niemiecku, nabrałem chęci zapoznania się z nią. Czy mogłabyś dać link do niej?
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Lip 01, 2009 9:20 pm   

"Prywatnie" dostałem ten link od Zdenki. Dodała "surowe" tłumaczenie. Wydaje mi się, że tekst ten wart jest ładnego tłumaczenia. Może ktoś się pokusi. Nie jest duży. http://www.zeno.org/Liter...ter+zu+Scharpau
A może dwór Wielkiego Rybnego był tam, gdzie do 45 r. był "Altes Schloss" :hmm:

Altes Schloss.jpg
Plik ściągnięto 30416 raz(y) 77,93 KB

 
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 10:40 pm   

chcialem przetlumaczyc, ale nie moglem link otworzyc... :II
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Sob Lip 18, 2009 10:14 pm   

To chyba poprawny link (w poście Krzysztofa wycięło środek): KLIK!
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Sty 18, 2012 6:11 pm   

Tłumaczenie tej "legendy":
W Szkarpawie, części Żuław w okolicy Gdańska, która zaliczana była do terytorium Mierzei, znajdował się stały dwór, zbudowany w 1400, gdzie rezydował Mistrz Rybacki (inaczej - Wielki Pasterz Malborski). Tam swego czasu mieszkał niejaki Willm von Tossenfeld - Mistrz Rybacki, który dożył 113 lat. Ów, ponieważ połów jesiotra był mały, zakazał swoim rybakom pod karą szubienicy brania sobie należnej im części połowu, ale chciał im to później wynagrodzić. Rybacy mianowicie mieli pozwolenie średnią rybę rozdzielać na kawałki ażeby tym, którzy przynieśli im jedną lub więcej beczułek piwa dać dobry kawałek do upieczenia; albo też ją im przygotować (upiec). Kiedy któregoś dnia zorientowali się, że przybędzie dużo klientów, między innymi, kucharz poradził im, żeby wziąć dużą rybę i upiec dla tych , którzy przyniosą piwo. Tak też wziął kucharz dużą na pięć łokci rybę, podzielił ją i oddał znaczną jej część za piwo. Później, kiedy wszystkie ryby dostarczył Mistrzowi Rybackiemu, skarżył się na nieposłuszeństwo rybaków i użalał się, że ostatnio zmusili go do przygotowania ryby. Mistrz o tym nieposłuszeństwie wiedział, ale przez pewien czas przymykał na nie oczy, gdyż potrzebował tych ludzi. Ale kiedy połowy się kończyły i chciał zapłacić rybakom, zapytał ich, czy respektowali zakaz. Odpowiedzieli, że od czasu do czasu jedli ze swojej części, i też dawali innym ludziom, którzy przynosili im piwo. Przy tym powiedzieli mu, że jego zakaz był przeciwko Bogu i prawu, i dla tego nie mogli go takim uszanować. Nie byłoby też słusznym, żeby sprzedawali (odstępowali) swoje prawo, tym bardziej, że Bóg gwarantował im ich trzecią część. Ponieważ się sami przyznali, zapytał się kucharza, kto rozdzielił rybę. A gdy ten odpowiedział, że on to zrobił, mistrz zapytał, czy też ją jadł. Kucharz odpowiedział, że w prawdzie niechętnie brał udział w kradzieży przeciwko swemu panu, ale nie mógł jednak dać tego po sobie poznać rybakom i zjadł zupę, ale nie ruszył ryby. Wówczas mistrz zarzucił mu, że powiedział, że to rybacy zmusili go do podzielenia ryby. Kiedy rybacy to usłyszeli, stali się niechętni i powiedzieli, że bardziej ich do tego zachęcał niż zniechęcał. Wówczas mistrz wydał wyrok. Jeżeli chcą powiesić smakosza zupy, mają na to jego pozwolenie, jeżeli nie, kucharz powinien powiesić ich. Rybacy nie zastanawiali się długo, poprowadzili kucharza przed umocnienia i powiesili go na topoli. Stąd też pochodzi przysłowie: Kto zupę zjadł został powieszony, ci co jedli rybę uszli z życiem.
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 2:38 am   

Dwór Mistrza Rybackiego (Rybickiego) stał w Szkarpawie. I nie jest to żadna
legenda. Przez fakt tej lokalizacji, miejscowość Szkarpawa (dzisiaj mała wioska) pełniła przez kilka stuleci dość ważną rolę w okolicy. Przed 1945 rokiem podejmowano próby zlokalizowania dworu Mistrza Rybackiego. Nie powiodły się one, podobnie zresztą jak próby zlokalizowania Czerwonego Dworu. - Dworu z przyległościami, późniejszego Stutthof, dzisiejszego Sztutowa. Legend czy nawet faktów historycznych podobnych do tego co wyżej jest kilka, czy kilkanaście. Podaje się chyba nawet konkretne nazwiska, słabo pamiętam, ale chyba i daty. Pomijając oczywiście sygnowane przez Mistrzów Rybackich dokumenty, istniejące przed 1945 rokiem. Czy i gdzie mogą być teraz, pojęcia nie mam. :II
_________________
Poldergeist
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 5:52 pm   

Krzysztof napisał/a:
Mistrz Rybacki (inaczej - Wielki Pasterz Malborski)

W polskiej literaturze to raczej Mistrz Rybicki - Wielki Szafarz Malborski.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
TomashWG 


Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 20
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 6:43 pm   

Do "obecnej, małej wioski" Szkarpawy mam od swojej wioski półtora kilometra :) Przejdę się ładniejszego dnia i porobię trochę fotek jakbyście chcieli ;)
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 12:28 pm   

Z tymi stuleciami wyżej zapędziłem się nieco. :oops: Znane są nazwiska Mistrzów Rybickich ze Szkarpawy od 1313 do 1454 roku. Później ich rolę przejęli amtmanni sztutowscy. Ale to wątek o mapach, więc robi się trochę nie na temat.
_________________
Poldergeist
 
Aartin 

Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 107
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 5:28 pm   

Obecna "mała wioska Szkarpawa" to parę budynków dawnego pgr-u, jeden blaszak gsu i parę klockowatych domków także z tego okresu. Z ciekawych rzeczy jest tam bruk, resztki śluzy, albo jakiejś przepompowni, biedne i zarośnięte. Na okolicznych polach trochę spalonek, często trafiają się "urwiłapki". To tyle, też mam tam niedaleko. :szabelka:
_________________
PFE
 
TomashWG 


Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 20
Wysłany: Sob Sty 21, 2012 4:55 pm   

Aartin wyczerpał temat obecnej Szkarpawy :D Zdjęcia są zbędne, heh.

P.S.1 Tak z ciekawości - gdzie więc mieszkasz skoro masz niedaleko? ;)

P.S.2 To nie bruk - to uosobienie najgorszych drogowych koszmarów :P Tak samo jak w położonym 4 km dalej Bronowie zresztą.
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Sty 21, 2012 7:10 pm   

Nie wyczerpał.
Aartin napisał/a:
resztki śluzy

To mnie interesuje. Możesz coś więcej o nich napisać, albo nawet sfotografować?
 
 
Aartin 

Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 107
Wysłany: Pon Sty 23, 2012 12:59 pm   

Teraz zimno, wątpię żebym wybrał się na jakąś wycieczkę w tamte strony.

A skąd jestem - przecież jest napisane na moim profilu.
_________________
PFE
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Sty 15, 2017 11:43 am   

Z wypiekami na twarzy czytam "DZIEJE SZTUTOWA DO ROKU 1920" Johna Adolfa Muhla.
Wydana przez Muzeum Stutthof w Sztutowie - przekład i redakcja naukowa Radosław Biskup.
Dużo informacji o "urzędzie rybickiego w Szkarpawie" (rozdział 2) i krzyżackim "Czerwonym Dworze" w Sztutowie (rozdział 3).

scharpau-szkarpawa m.jpg
Plik ściągnięto 23491 raz(y) 92,59 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk