Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Jaśkowa Dolina 82 - stara resturacja?
Autor Wiadomość
StaryWrzeszcz 


Dołączył: 28 Gru 2011
Posty: 3
Wysłany: Sob Sty 07, 2012 5:43 pm   Jaśkowa Dolina 82 - stara resturacja?

Intryguje mnie to ogrodzone i chyba opuszczone miejsce tuż przy Lesie Jaśkowym, w rejonie byłej "Festynowej łąki:. Ktoś wie co to było? Trochę wygląda mi na jakiś obiekt gastronomiczny, restauracje, kawiarnie. Z drugiej strony bardzo mały (bez powojennej "dupki" z tyłu), chyba za mały na restauracje. Podobno te okolice, festynowej łąki, słynne były z restauracji. Teraz teren posiada przemysłową dobudówkę, hale, garaże itp. W środku jest pusto, po remoncie, czysto. Oprócz tego, wydaje mi się że teren jest we własności miasta i jest na sprzedaż, lub był. Ktoś rzuci na to nowe światło?

(na forum szukałem, nie znalazłem).





Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
_________________
Zobacz www.starywrzeszcz.pl
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 9:32 am   

Nie mam pewności, co było tam przed wojną, ale wiem, co od 45 roku.
Wtedy mały budyneczek, bez przybudówek, był administracyjnie przynależny do Zarządu Lasów Komunalnych i wykorzystywany jako składzik. Biuro i mieszkanie służbowe Kierownika Z. L. K. (mojego ojca) mieściło się po drugiej stronie ulicy, pod obecnym numerem 39. O tym budynku było już: http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=4341
Bardzo możliwe, że przynależność do "Parku Leśnego" jest starsza (przedwojenna). Ponieważ budynek J. D. 39 jest stosunkowo młodu (lata 30), możliwe, że wcześniej właśnie w tym małym budyneczku było jakieś zaplecze tego parku.
 
 
roko 


Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 132
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 3:59 pm   

Krzysztof napisał/a:
Nie mam pewności, co było tam przed wojną, ale wiem, co od 45 roku.
Wtedy mały budyneczek, bez przybudówek, był administracyjnie przynależny do Zarządu Lasów Komunalnych i wykorzystywany jako składzik. Biuro i mieszkanie służbowe Kierownika Z. L. K. (mojego ojca) mieściło się po drugiej stronie ulicy, pod obecnym numerem 39. O tym budynku było już: http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=4341
Bardzo możliwe, że przynależność do "Parku Leśnego" jest starsza (przedwojenna). Ponieważ budynek J. D. 39 jest stosunkowo młodu (lata 30), możliwe, że wcześniej właśnie w tym małym budyneczku było jakieś zaplecze tego parku.


W latach 90-tych z części Lasów Komunalnych wydzieliła się spółka "Prolas" i tam właśnie się mieściła. Co do samej budowli to sprawa jest o tyle skomplikowana że jest niepodpiwniczony, drewniany i nie był (chyba) budowany z myślą o długotrwałym użytkowaniu zaś obecnie znajduje się w stanie agonalnym. Przebudowa czy remont nie wchodziły w grę, bo tu z kolei stało na przeszkodzie usytuowanie budynku znajdującego się w otulinie lasu a także brak możliwości wydzielenia (wyodrębnienia) działki na której stoi. Z tego tez m.in. powodu f-ma Prolas wybudowała nową siedzibę i w kwietniu ub. roku ostatecznie się z tej posesji na Jaśkówce wyprowadziła. A budowla zapewne sobie zwyczajnie w świecie zgnije w myśl zasady - Nie będzie Nas będzie las.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Wto Sty 24, 2012 10:45 pm   

W BSG - Wrzeszcz jest zdjęcie tego domku z 1912 r.
Z nie precyzyjności podpisu pod zdjęciem "Na jednej z łąk...", "(okolice numeru 78)" wnioskuję, że wydawca nie do końca był pewien lokalizacji. Ogólnie znany jest słup wspinaczkowy Festynowej Łąki, ale reszta może być trudna do identyfikacji. Ja na tym korcie spędziłam 8 lat mojego dzieciństwa tak, że mogę objaśnić :dziadek:
Ulica przebiega pomiędzy dwoma żywopłotami (na zdjęciu zlewają się w jeden). Żywopłoty, strzyżone buczki, w latach 50 były wysokie na ok. 2 m i o podobnej szerokości. Od strony Łąki żywopłot dochodził do samego krawężnika, od strony mojego ogrodu (kortów) był tylko wąski chodnik. Na zdjęciu nie ma jeszcze "mojego" domu 39 (dawniej 18a). Po lewej stronie widać fragment ściany domu poprzedniego, dawnego numeru 18.

Jaśkowa .jpg
Plik ściągnięto 5596 raz(y) 82,15 KB

DSC_3072min.jpg
Dawne 18a i 18
Plik ściągnięto 5596 raz(y) 67,82 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk