Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Analiza pewnego planu Gdańska
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Gru 18, 2011 11:37 pm   

pumeks napisał/a:
Datowania planu bardziej niż "około 1640" chyba nie uściślimy.

Ja jednak popróbuję :hmmm:
Oczywiście Dahlberg wykonywał go później, ale ten plan, który "przerysowywał" ja datuję jeszcze jakieś 20 lat wcześniej. Pewne elementy tego planu wyglądają na projekt, a nie na plan "powykonawczy".
Najważniejsze wydaje mi się to, że rysunek przedstawia co innego niż zostało wykonane. Pomimo wizualnej sporej zbieżności tu przedstawione jest radykalnie inne rozwiązanie spiętrzenia Motławy dla potrzeb młyna przy Kamiennej Śluzie. Młyn ten był najprawdopodobniej jednym z ważniejszych elementów przygotowujących Gdańsk na dłuższe oblężenie. Przecież wróg mógł bardzo łatwo pozbawić miasto wody z Kanału Raduni. We wszystkich znanych projektach pojawia się młyn napędzany niższą, ale pewniejszą wodą z Motławy. Z praw fizyki wiadomo, że dla obracania koła młyńskiego oprócz wody potrzebna jest różnica jej poziomów przed i za kołem. Z tego względu obok młyna potrzebna była i śluza. Projektant oprócz już istniejących wałów wzdłuż koryta Motławy przewidział dwie grodzie "Cataracty" doprowadzające wysoką (pytanie - jak wysoką?) wodę do młyna. Te zapory (grodzie) miały zapobiec wlaniu się wody Motławy do fosy.
Tej koncepcji nie wykonano. To co widzimy na wszystkich planach rysowanych po wykonaniu fortyfikacji to zupełnie inne rozwiązanie.
Fosy wypełniono wysoką wodą i stały się one częścią zbiornika retencyjnego młyna. Zapory (grodzie) uniemożliwiające wylanie się tych wód do Motławy wykonano przy wyjściu Motławy z Gdańska. Na mapie z 1711 r. opisane skrótem "Bär.". To nieporównywalnie lepsze rozwiązanie. Zniszczenie przez wroga akweduktu Kanału Raduni kierowało jego wody na ten nowy młyn, a nie bezpośrednio do Wisły, tak jakby to nastąpiło, gdyby wykonano wariant przedstawiony na planie Dahlberga.
Mocno nieprecyzyjny sposób, w jaki na tym planie narysowane jest wyjście Motławy z Gdańska interpretuję tak, że i kopiowany projekt nie rozwiązywał precyzyjnie tego "skrzyżowania".
Na poniższych planach na niebiesko podkolorowałem zbiornik retencyjny (wysoką wodę)powyżej Kamiennej Śluzy.

Dahlberg1.jpg
Plik ściągnięto 3044 raz(y) 117,63 KB

1772 wody APG 300 MP_386.k2m.jpg
Plik ściągnięto 3044 raz(y) 119,4 KB

Dahlberg1.f.jpg
Plik ściągnięto 3044 raz(y) 32,05 KB

1772 wody APG 300 MP_386.k2.f.jpg
Plik ściągnięto 3044 raz(y) 75,13 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Mar 06, 2023 2:31 pm   

Tu: https://www.facebook.com/...100076639221977
Cytat:
Plan Gdańska, wykonany na podstawie rysunku Eryka Jónsena hr. Dahlbergh, kwatermistrza generalnego króla szwedzkiego Karola X Gustawa. Orginalny szkic został wykonany podczas Potopu Szwedzkiego, na polecenie Karola Gustawa. Zaś widoczny miedzioryt został wydany w "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae Rege gestis", czyli historii panowania Karola X Gustawa, napisanej przez Samuela von Pufendorfa i opublikowanej w 1696 roku.

Dla przypomnienia: Potop szwedzki, wojna polsko-szwedzka (1655–1660).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk