Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Am Holzraum
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sob Lis 26, 2011 10:32 pm   

up, no oczywiście, że to nie jest budynek, który był na planie Buhsego - z pewnością zachowany obecnie budynek nie jest taki stary - ale myślałem o obiekcie, który widać w tej okolicy na planie z 1933 r.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Nie Lis 27, 2011 8:09 pm   

EwkaW napisał/a:
Rzeczywiście, na zdjęciach budynku "Wyspy" (strona Instytutu) na drugim planie widoczne są kamienice na ul. Jaracza.

Gdzie to można zobaczyć :???:
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Nie Lis 27, 2011 8:31 pm   

Krzysztof napisał/a:
Gdzie to można zobaczyć :???:

Pewnie na http://www.wyspa.art.pl/ :wink:

Przyglądałem się trochę ujęciom lotniczym. Na początek pocztówka, która już była w miniaturce. Widać na niej odcinek Am Holzraum dochodzący do Schichaugasse, z tym, że z budynków przy Am Holzraum widać jedynie, w dużym skrócie perspektywicznym, kamienice nr nr 19-21

Hansaplatz und Danziger Werft.jpg
Plik ściągnięto 23778 raz(y) 112,47 KB

Am Holzraum 19-21.jpg
Plik ściągnięto 23778 raz(y) 68,21 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Nie Lis 27, 2011 11:37 pm   

Krzysztof napisał/a:
EwkaW napisał/a:
Rzeczywiście, na zdjęciach budynku "Wyspy" (strona Instytutu) na drugim planie widoczne są kamienice na ul. Jaracza.

Gdzie to można zobaczyć :???:

Przepraszam, że nie podałam linku, Pumeks jak zwykle niezawodny, mnie zastąpił.
Na stronie głównej trzeba w tytule kliknąć na "wyspa", otworzy się kolejna, w niej, w podtytule jest "budynek", to tam.

Te kamienice na Am Holzraum, 19-21, widoczne na pocztówce, zostały spalone w marcu 1945.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pon Lis 28, 2011 12:05 am   

Więcej widać na zdjęciu - zapewne z 1929 r. - z albumu "Gdańsk na fotografii lotniczej
z okresu międzywojennego"

Am Holzraum Herder2.jpg
Plik ściągnięto 23753 raz(y) 93 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Lis 28, 2011 12:52 am   

Tu wydaje mi się widoczny odcinek Am Holzraum którego kawałek się zachował jako Jaracza i za skrzyżowaniem z Robotniczą, nieistniejący odcinek w kierunku dawnego Placu Hanzy, aż do dolnej krawędzi zdjęcia.
 
Alwen 

Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 73
Wysłany: Pon Lis 28, 2011 10:44 pm   

Krzysztof napisał/a:
Po tych budynkach 16, 17 nie ma raczej śladu. Przynajmniej tak mi wynika z nałożenia Buhse'a na Google Mapy :|
Jaracza zaznaczyłem na zielono, na niebiesko dawne kanały.


Budynek Wyspy pochodzi z końca lat trzydziestych, powstał już za czasów opieki nad miastem NSDAP (co zresztą widać po architekturze). Poza tym, dla uzupełnienia, obecny budynek to tylko część kompleksu, na który składał się jeszcze jeden, bliźniaczy obiekt, skierowany bardziej w stronę obecnego (tymczasowego) wyjazdu Robotniczą i rurowej "bramy". Bliźnięta komunikował ze sobą długi łącznik. Budynek wyleciał w powietrze za Gomułki (awaria instalacji gazowej dawnej szkole ZSBO -> dzisiejszej Wyspie).

Ps. Ostatni budynek Jarcza (z zespołu vis a vis Wyspy) został zburzony już za PRLu, przy poszerzaniu drogi. Info od mieszkanki kompleksu.
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Gru 28, 2011 8:00 pm   

Ponad miesiąc temu pytaniem o Am Holzraum uruchomiłam dyskusję, która przeszła wszelkie moje oczekiwania.
Te wszystkie zdjęcia, plany i analizy spowodowały, że mogłam komuś wiekowemu i zacnemu zrobić pod choinkę upominek w postaci "krajobrazów z dzieciństwa", z czasu przed dramatycznymi przeżyciami z okresu końca wojny. To Wy mnie zainspirowaliście i za to bardzo Wam dziękuję :lol:
A przy okazji wciągnęłam się w to forum i nie ma dnia... może i ja będę mogła komuś podrzucić coś z mojej wiedzy :)
 
Colonel 

Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 184
Wysłany: Czw Gru 29, 2011 8:32 am   

EwkaW napisał/a:
Dzieje tego kogoś mogłyby stanowić materiał na książkę


Jeśli mogłabyś choć krótko opisać na forum... (tak piszę jak okrętowiec do okrętowca ;) )
_________________
Polemika z durniem albo chamem jest bezcelowa, najpierw ściągnie cię na swój poziom, a potem pokona doświadczeniem.
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Kwi 23, 2012 12:13 pm   

Ja sobie jeszcze od czasu do czasu wracam do Am Holzraum.
Czy ktoś z Was wie, do jakiej niemieckiej szkoły podstawowej mogły chodzić w czasie okupacji dzieci z tej ulicy? Gdzie się ta szkoła mieściła?
Próbowałam znaleźć w księgach adresowych, ale przy braku znajomości języka niemieckiego to niełatwe najwidoczniej, bo nie znalazłam :II
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pon Kwi 23, 2012 7:06 pm   

Ciekawe, bo wygląda na to, że do najbliższych Volksschulen było stamtąd dość daleko - jedna była przy Baumgartsche Gasse 2 (dzisiejsza ul. Heweliusza, w przybliżeniu między sklepem z instrumentami muzycznymi a (obecną) ul. Rajską), druga na Osieku, tam gdzie teraz jest Gdańskie Liceum Autonomiczne.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Kwi 23, 2012 9:58 pm   

Tak właśnie myślałam, że to Ty mi pomożesz, Pumeksie, ale nie wypadało mi tak prosto z mostu... Dziękuję :D
A wracając ad rem, to skoro ówczesna uczennica pamięta, że chodziła do szkoły przez mostek, to musiał to być Osiek.
Nawiasem mówiąc, ja chodziłam do szkoły podstawowej nr 2 TPD na Osieku do klas I i II, od roku 1952 do 1954, kiedy to oddano do użytku pierwszą nowo zbudowaną szkołę w Gdańsku, nr 37 przy ulicy Ogarnej.
A ponieważ chodziłam z ulicy Długiej (mama odprowadzała), to też było daleko, może dalej niż z Am Holzraum. Nie było lekko :hihi:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pon Kwi 23, 2012 10:00 pm   

Sprawdzałem dla okresu wojny; co ciekawe, przed 1939 bliżej ulicy Am Holzraum byłaby np. polska szkoła przy Wałowej (tam gdzie teraz jest schronisko młodzieżowe).
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Kwi 23, 2012 10:07 pm   

I właśnie o okres wojny chodzi, ale też o szkołę niemiecką. Osiek pasuje jak ulał, choć oczywiście Wałowa była bliżej.
A swoją drogą ciekawe, co się w czasie okupacji mieściło w polskich szkołach? Zajrzę w moje materiały o Gimnazjum Polskim, może tam coś znajdę.
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2096
Wysłany: Sro Gru 18, 2013 2:08 pm   

An Holzraum 3, 4a, 4b, 4c, zdjęcie chyba nieznane.
I dodatkowo orginalny Zeppelin.

Miro

an holzraum_final.JPG
Plik ściągnięto 21692 raz(y) 17,82 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
Ostatnio zmieniony przez Miro Sro Gru 18, 2013 6:02 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk