Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Am Holzraum
Autor Wiadomość
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 9:44 am   

dandola napisał/a:
EwkaW napisał/a:
Witam,
ostatnio poszukuję wszelkich śladów nieistniejącej ulicy Am Holzraum, to rejon obecnego Placu Solidarności, a dokładnie ulicy Stefana Jaracza.
Znalazłam na forum danzig.de kilka zdjęć z tej ulicy, których nie mogę obejrzeć, bo musiałabym się zarejestrować. Rejestracja jest niewykonalna, prosiłam o pomoc kolegę z Niemiec, jemu też się nie udało tam zarejestrować.
Forum cały czas działa, pojawiają się nowe posty.
Być może ktoś z Was jest zarejestrowanym uczestnikiem tego forum i mógłby mi pomóc w dotarciu do tych fotografii.
To link do wątku

http://forum.danzig.de/sh...685-Am-Holzraum

zdjęcia są w postach nr 3 i 11.


Będę wdzięczna za pomoc :)


Jako tamtejszy forumowicz chętnie bym pomógł. Zdjęcia rzeczywiście są ciekawe, ale niestety "Wszelkie prawa zastrzeżone". Wolfgang i właściciele restrykcyjnie pilnują swej własności.



Całkiem spokojnie.
Na Forum Danzig.de nie ma żadnych rewelacji.
Są to gólnie znane zdjęcia prezentowane już na FDG ( dwa w tym temacie).

To co napisał Dandola :

" Jako tamtejszy forumowicz chętnie bym pomógł. Zdjęcia rzeczywiście są ciekawe, ale niestety "Wszelkie prawa zastrzeżone". Wolfgang i właściciele restrykcyjnie pilnują swej własności."
to jakieś bzdury.


Na forum uczestnicy są bardzo życzliwi i chętnie pomagają i jeśli trzeba to udzielają potrzebnych informacji.

W załączeniu miniaturki zdjęć, których "Wolfgang i właściciele restrykcyjnie pilnują . "

f.de2.JPG
Plik ściągnięto 17479 raz(y) 13,46 KB

f.de1.jpg
Plik ściągnięto 17479 raz(y) 16,52 KB

f.de.JPG
Plik ściągnięto 17479 raz(y) 13,45 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 9:55 am   

Dzięki, Miro. Czyli okazałem się dobrym prorokiem, bo wszystkie trzy zaprezentowane przez ciebie zdjęcia można obejrzeć w pierwszym albumie Tuska z 1996 roku :hihi:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 263
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 10:11 am   

Jak tak patrzę na zdjęcia z mostkami to dedukuję :haha: , że to z murowanym mostkiem przedstawia sam początek Am Holzraum. Przemawia za tym "reprezentacyjność" kamienic leżących najbliżej Hanzaplatz. Na Danzig-online na planach np >Kafemann - 1920< i na >Danzig und Vororte - 1935< jest ten mostek zaznaczony. Zdjęcie z drewnianym mostkiem przedstawia następne w ciągu kamienice i wylot po prawej Jungstädtischegasse i następne kamienice w ciągu do niewidoczjej Stiftswinkel . I tu dopiero zaczynają się budynki zachowane do dziś na Jaracza.
Ale to oczywiście tylko moja zabawa.
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 8:47 pm   

pumeks napisał/a:
Dzięki, Miro. Czyli okazałem się dobrym prorokiem, bo wszystkie trzy zaprezentowane przez ciebie zdjęcia można obejrzeć w pierwszym albumie Tuska z 1996 roku :hihi:

Chylę czoło :roll:

A w kwestii zasadniczej to okazuje się, że nie umiem tutaj wstawić zdjęć. Umieściłam je na "wrzucie", czyli ogólnodostępnym serwerze, są to pliki jpg, ale co dalej? Instrukcja nt. wstawiania obrazków w FAQ-u jest dla mnie niejasna. Czy mógłby mi ktoś ciut pomóc?
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 9:00 pm   

EwkaW napisał/a:
Instrukcja nt. wstawiania obrazków w FAQ-u jest dla mnie niejasna

zajrzyj tu: http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=330


Nie musisz ich umieszczać na wrzucie, wystarczy dodać załącznik, ale jak już masz na wrzucie, to skopiuj adres zdjęcia i wstaw między znaczniki [img][/img] tak jak poniżej:
[img]TUTAJ WSTAW LINK KOŃCZĄCY SIĘ . JPG[/img]
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 9:36 pm   

Dziękuję za instrukcję, proste to niesłychanie, ale ja tu raczkuję póki co no i z tego powodu trochę gapowata jestem :oops:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 10:13 pm   

W nawiązaniu do wcześniej przeze mnie podawanej informacji - fragment z katalogu "Fotografie dawnego Gdańska" z wykazem fotografii i ich sygnaturami w kolekcji Biblioteki Gdańskiej PAN

Jaracza.jpg
Plik ściągnięto 17537 raz(y) 15,59 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 11:05 pm   

Obejrzę oczywiście te zdjęcia w PAN-ie jak najszybciej, podane sygnatury znacznie mi to ułatwią, dziękuję :D
Natomiast w kontekście tego, co napisała Dana, zaczęłam się dokładnie przyglądać tym dwóm zdjęciom z mostkiem z albumu Tuska. Wydaje mi się, że to z wozem jest sporo wcześniejsze.
Umiejscowienie mostu jest takie samo, zdjęcia są zrobione z dwóch jego stron, ale przepust pod mostem na późniejszym zdjęciu jest solidnie obmurowany.
Ciekawe rzeczy dzieją się też z elewacjami kamienic.
Na zdjęciu wcześniejszym z lewej strony, tuż za drzewem, widać bramę, której na zdjęciu późniejszym już nie ma, w tym miejscu są okna.
Kamienica szeroka na 4 okna jest podzielona na dwie po 2 okna, pojawia się miedzy nimi rynna. W rejonie "byłej" bramy gzyms nad parterem jest nieco wyżej (poprzednio był w jednej linii) i okna na całej wysokości kamienicy są jakby podwyższone. Czyli jakaś większa przebudowa.
No i drzewo, które jest na późniejszym zdjęciu na moście na pierwszym planie jest sporo wyższe niż na zdjęciu z wozem, gdzie jest widoczne za mostem.
Ile lat może różnić te zdjęcia? Chyba najłatwiej ocenić po drzewie... :hmm:
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 11:09 pm   

No i jeszcze kolejna zagadka, bo z wykazu PAN-u wynika, że te fotki są z 1928 roku 8O
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 11:14 pm   

Datami w katalogu PAN się nie sugeruj - często są błędne.
Myślę jednak, że oba zdjęcia wykonał jeden fotograf i tego samego dnia. Co do elewacji kamienicy, to po prostu nie ma punktów wspólnych - na jednym zdjęciu jest część na lewo od bramy, na drugim część środkowa z bramą i prawa. Drzewo jest prawdopodobnie to samo, a pozorna różnica wysokości została spowodowana tym, że drugie (w albumie) zdjęcie zostało wykonane z miejsca niżej i dalej położonego.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 11:29 pm   

No tak, chyba się poddaję. Zrobiłam błędne założenie, że wspólnym punktem są dość ozdobne drzwi, na zdjęciu z wozem między stojącymi robotnikami, a na drugim w linii pierwszej stójki płotu od prawej na pierwszym planie. Umknęła mojej uwadze powtarzalność fragmentów elewacji, o czym świadczy prześwitujący przez koronę drzewa szczyt kamienicy, którego wcześniej nie dostrzegłam. Marny ze mnie śledczy jak widać :oops:
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 11:40 pm   

Jest to jednak dla mnie bardzo dobra wiadomość, bo zależy mi na jak najdłuższym odcinku Am Holzraum. Powody dla których się tym interesuję są dosyć szczególne, chcę komuś mocno starszemu zrobić niespodziankę i przypomnieć krajobrazy dzieciństwa. Dzieje tego kogoś mogłyby stanowić materiał na książkę.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Lis 23, 2011 11:45 pm   

W takim razie - na dwóch zdjęciach w albumie "Był sobie Gdańsk" widoczny jest wykusz kamienicy, która stała na rogu Schichaugasse ale miała prawdopodobnie adres Am Holzraum 1.

wykusz Holzraum 1 wypadek.JPG
Plik ściągnięto 17509 raz(y) 74,89 KB

schichaugasse perspektywa.jpg
Plik ściągnięto 17509 raz(y) 74,51 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Czw Lis 24, 2011 12:07 am   

Wszystko na to wskazuje :D
No i widać moje liceum przy okazji.
 
Anker 

Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 274
Wysłany: Czw Lis 24, 2011 1:35 am   

Jeszcze takie zdjęcie znalazłem, było już zamieszczone na FDG ale gdzie nie mogę znależć.

Pomnik.jpg
Plik ściągnięto 17490 raz(y) 22,74 KB

Hansaplatz.jpg
Plik ściągnięto 17490 raz(y) 20,4 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk