Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Strój gdański
Autor Wiadomość
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Sro Cze 21, 2017 4:09 pm   

Ja nie wiem czy w strojach gdańskich patrycjuszek i polskich arystokratek były aż tak wielkie różnice. Pumeks wie więc widocznie tak było.

Miro
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Sro Cze 28, 2017 4:45 pm   

Róznice pomiędzy XVII a XVIII wiekiem były spore - to wynika z historii ubiorów.
Chodowiecki rysował to co widział a w 1773 roku ulica gdańska tak własnie wyglądała, kobieta w stroju francuskim a mężczyzna w stroju polskim. Ważne jest też, kto nosi taki strój Ledóchowski był patriotą i na znak rozbiorów zamieszkał w Gdańsku. Stroje kobiece nie miały ewidentnych elementów, które mogą sugerowac akcenty polskie. Badacze piszą o rodzajach salopek, salop, kontusików itp. ale żadne się nie zachowały nie licząc misnienskich figurek porcelanowych. Co do stroju "gdańskiego" taki nie istniał. Ubiór w mieście był kwintesencją fascynacji, mody i praw antyzbytkowych tak było w okresie, którą ja przebadałam od końca XVI do końca XVIIII wieku. Wcześniej też chyba była fascynacja modą burgundzką i landknechtami przeplatana modą polską.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Cze 29, 2017 7:50 am   

Ubiór gdańskiej panny, drzeworyt kolorowany Josta Ammana, odbijany w 1577 r. w Norymberdze (w innej publikacji mam reprodukcję tej samej ryciny zupełnie inaczej kolorowanej)

Virgo.jpg
Plik ściągnięto 17634 raz(y) 73,76 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Cze 30, 2017 1:04 am   

Pokazany strój jest tylko częścią miniatury i zarazem dalej nie kontynuowanym projektem jaki miał przedstawiać zmiany mody światowej na przełomie 50 lat.

Ten wizerunek był zrobiony do ostatniej akwaforty wykonanej przez Daniela Chodowieckiego w roku 1800. Nie koniecznie jest to strój gdański ale wydaje mi się że artysta mógł wzorować się w swoim projekcie właśnie na jakimś arystokratycznym stroju gdańskim.

Stroj z 1750 roku rytowal Daniel Chodowiecki.jpg
Plik ściągnięto 17581 raz(y) 116,94 KB

Ostatnio zmieniony przez Adamdownunder Pią Cze 30, 2017 4:29 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Cze 30, 2017 1:57 am   

Prawa część ostatniej miniatury artysty z 1800 roku wygląda jak na poniżej załączonym obrazku.

Tym razem ten wizerunek jest przedstawiony z kopi orginału akwaforty Daniela Chodowieckiego.

cd kopia akwaforty i stroj z 1800 roku.jpg
Plik ściągnięto 17573 raz(y) 76,99 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Cze 30, 2017 9:01 am   

Adamdownunder napisał/a:
Nie koniecznie jest to strój gdański ale wydaje mi się że artysta mógł wzorować się w swoim projekcie właśnie na jakimś arystokratycznym stroju gdańskim.

Nie bardzo widzę, dlaczego miałoby tak być - Chodowiecki większość życia spędził w Berlinie, a w Gdańsku jako dojrzały artysta był zaledwie przez kilka tygodni w 1773 r. i na tym się chyba jego kontakt z rodzinnym miastem zakończył.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pią Cze 30, 2017 2:42 pm   

Obrazek pierwszy Chodowieckiego, 1750. Suknia francuska (robe a la francaise) nie "gdańska" noszona w Gdańsku od kiedy stała sie modna.

W podobnej ukazana została Agatha Constantia Groddeck z domu Schumann, M. Deisch, 1761 ( portret pośmiertny) oraz Johanna Florentina Muhl, 1766 na pasteli J. Wessla.
Załączam jeszcze zdjęcie zachowanego ubioru - suknia francuska, chyba nawet ozodoby ma pdobne. Museum w Berlinie. Nie pamietam teraz nazwy jak znajdę dopiszę.

male2.jpg
Plik ściągnięto 17523 raz(y) 20,97 KB

male1.jpg
Plik ściągnięto 17523 raz(y) 104,25 KB

male.jpg
Plik ściągnięto 17523 raz(y) 89,69 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sob Lip 01, 2017 10:04 am   

pumeks napisał/a:
Chodowiecki większość życia spędził w Berlinie, a w Gdańsku jako dojrzały artysta był zaledwie przez kilka tygodni w 1773 r.
princessita napisał/a:
Suknia francuska (robe a la francaise) nie "gdańska" noszona w Gdańsku od kiedy stała sie modna.

:okulary:
Cytat:
Chodowiecki, opromieniony już wówczas sławą uznanego artysty i członka Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, stał się wkrótce towarzyską atrakcją, poprzez koneksje kupca Carla Gottfrieda Grischowa zaczął bywać w domach szlachty polskiej, nawiązał kontakt z zamożnymi kupieckimi rodzinami. Wiele znanych osób pragnęło zamówić u niego portret, zaszczyt ten spotkał jednak jedynie nielicznych. A kwoty jakich artysta żądał zdumiewają – cenił widać niezwykle swój czas i talent.

Wynika na to że Chodowiecki zapewne widział podobne ubiory francuskie w Gdańsku jak tam był w roku 1773 odwiedzając okoliczną szlachtę gdy ona chciała mu zaimponować i zamawiać sobie u niego portrety. Nie ma też wątpliwości że moda była też taka sama w Berlinie w latach 1750-tych, więc tak czy inaczej to jest tylko prawdopodobieństwo gdzie tą suknię widział i zapamietał jak ją rozpoczął rytować prawdopodioobnie z pamięci w 1798 roku.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Lip 01, 2017 10:15 am   

Tylko, że znacznie więcej kontaktów z Francuzami miał Chodowiecki w Berlinie, gdzie notabene przez prawie pół wieku należał do gminy francuskiej (jego matka wywodziła się z francuskich hugenotów) :lol:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sob Lip 01, 2017 10:28 am   

Zgadza się, jak by nie było to tak jak pisze princessita - jest to modny w latach 1750-tych strój francuski.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Sie 23, 2017 10:36 pm   

Obrazek z internetu - ma daty

IMG_2949.JPG
Plik ściągnięto 17001 raz(y) 77,64 KB

 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sro Sie 23, 2017 10:58 pm   

Dawniej kobity wode nosily, a dzisiaj torby z Lidla...
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Czw Sie 24, 2017 8:46 pm   

Nie każda kobieta nosiła wodę, tylko ta, która musiała pracowac, sfery wyższe takich prac nie wykonywały chociaż dobre rządzenie na gospodarce charakteryzowało także arystokratki.
Dzisiaj nawet arystokratki ( jeśli się zachowały) noszą siatki ale z logo Chanel.
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pią Gru 21, 2018 9:05 am   Podziękowania.

W zeszłym tygodniu obroniłam rozprawę doktorska poświęcona historii ubiorów w Gdansku i tym samym zostałam doktorem historii sztuki ze specjalizacją historyka ubioru. Tej to racji chciałam oficjalnie podziękować wszystkim udzielającym mi wskazówek i informacji na ważne dla mnie tematy w tej dziedzinie a trochę tego było, szczególnie Dostojnemu Wieśniakowi i pumeksowi. :wena: :k9: :party:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Gru 21, 2018 9:09 am   

Gratulacje :==
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk