Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: pumeks
Pon Paź 23, 2017 11:59 am
Gdański cech kuśnierzy w XVIII wieku
Autor Wiadomość
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Nie Paź 08, 2017 8:56 pm   Gdański cech kuśnierzy w XVIII wieku

Z uwagi na swoje zainteresowania rodziną kuśnierzy gdańskich o skądinąd znanym nazwisku Tolkien szukam wszelkich informacji o cechu kuśnierzy, jego starszych, mistrzach i czeladnikach w XVIII wieku.

Na początek pytanie o dom cechowy. Czy w czasie swoich badań natrafiliście na informację, gdzie znajdował się gdański "Kürschner Gewerkhaus"?

Może też natrafiliście gdzieś na spis wszystkich mistrzów cechu?
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pon Paź 09, 2017 4:12 pm   

Ha, ja mogę tylko poinformowac, że cech kuśnierzy wystawiał moreski i tańce cechowe.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Nie Gru 31, 2017 12:47 pm   

Udało mi się wykonać spis wszystkich kuśnierzy gdańskich z lat 1710-1766 i wykazać ich związki z rodziną Tolkienów w Gdańsku.

Ciekawej lektury: https://tolkniety.blogspot.com/2017/12/wszyscy-kusnierze-gdanscy-z-czasow.html
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pon Kwi 09, 2018 9:09 am   

Czy macie może informacje, co się mogło stać z omawianym tutaj:

http://tolkniety.blogspot...olkienow-z.html

obrazem z Kaplicy Kuśnierzy u św. Katarzyny? Czy jest szansa, że ten obraz znajduje się w jakiejś galerii, muzeum? A może umielibyście znaleźć lepszy skan tego obrazu?



Chodzi o wyodrębnienie na obrazie herbu, który znajduje się w centrum, pod opaską z datą 1761. Tak opisuje to Willi Drost (moje tłumaczenie):

Cytat:
Wnętrze kaplicy (...). Dolna część wschodniej niszy zawiera obraz na płótnie, w szarych kolorach, pochodzący z 1761 roku. Na jego lewej połowie widać warsztat jakiegoś kuśnierza, w którym czeladnicy są zajęci skrobaniem skór. Na drabinie pojawiają się nowe skóry, a w górnym pokoju starszy mężczyzna klęczy przed skrzynią [z modlitewnikiem? nad skrzynią chrześcijański obraz?]. Na prawej połowie obrazu widzimy tego samego starszego mężczyznę, który śpi, a otaczają go kobiety zajmujące się pracami domowymi. Na niebie pojawia się płótno, które jest wypełnione różnymi zwierzętami: wołem, jeleniem, jagnięciem, kozą i zającem. Pośrodku obrazu znajdują się dwie małe tarcze: na jednej widzimy nożyczki na czerwonym tle, a drugiej najwyraźniej mamy parę zżynaków [wygiętych łukowato noży kuśnierskich], a nad tym szarfa z napisem "Anno 1761". Obraz jest dobrze zachowany, projekt jest prosty (...).
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk