Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Mikołaj
Wto Sie 02, 2011 1:07 am
Witam i cieszę się, że trafiłem między swoich.
Autor Wiadomość
Colonel 

Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 184
Wysłany: Pią Mar 23, 2012 9:52 am   

Krystyna napisał/a:
Dużo można na ten temat napisać,ale czy ktoś to będzie czytać ?

Ja bęe bardzo chetnie!
(ale mam prosbę: po co taki długasny cytat?)
_________________
Polemika z durniem albo chamem jest bezcelowa, najpierw ściągnie cię na swój poziom, a potem pokona doświadczeniem.
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Mar 23, 2012 6:57 pm   Re: Wracają wspomnienia

Krystyna napisał/a:
Jako 8-letnie niemieckiego pochodzenia dziecko przeżyłam w 1945 r.koniec wojny i wkroczenie Rosjan do Gdańska.
Dużo można na ten temat napisać,ale czy ktoś to będzie czytać ?

pisz, Krystyno. to bardzo ważne...
 
Voit 

Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 138
Wysłany: Pią Mar 23, 2012 8:27 pm   

...Obiecuję, że będę czytał.
 
zenek 
Kosztorysant


Dołączył: 18 Sie 2011
Posty: 19
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 10:28 am   Re: Wracają wspomnienia

Krystyna napisał/a:
Jako 8-letnie niemieckiego pochodzenia dziecko przeżyłam w 1945 r.koniec wojny i wkroczenie Rosjan do Gdańska.
Dużo można na ten temat napisać,ale czy ktoś to będzie czytać ?


Czekam z niecierpliwością na Pani wspomnienia!

Pozdrawiam
_________________
Zenek

"Ja pochodzę z tych gorszych, co to mają zwyczajną, czerwoną krew. A w ogóle to mnie ciotka z litości urodziła, bo matka tego dnia robiła duże pranie i nie miała czasu na rodzenie" - Stanisław Grzesiuk "Boso ale w ostrogach"
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 264
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 10:55 am   

Szanowna Administracjo - zostawmy ten temat Antkowi, na pewno jeszcze będzie pisał.
Proszę załóżcie nowy temat dla Krystyny (przenosząc powyższe posty do niej) - własny temat powinien :dziadek: ją zdpopingować :co_jest: .
Krystyna nie myśl o stylu i ortografii :wena: . Pisz od serca, czekamy :k7:
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 12:47 pm   

Dana napisał/a:
Szanowna Administracjo - zostawmy ten temat Antkowi, na pewno jeszcze będzie pisał.
:== :== :==
 
zenek 
Kosztorysant


Dołączył: 18 Sie 2011
Posty: 19
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 1:14 pm   

Dana napisał/a:
Szanowna Administracjo - zostawmy ten temat Antkowi, na pewno jeszcze będzie pisał.


Jestem ZA, a nawet... ZA!
Pani Krystyno! Panie Antku! Klawiaturę pod palce i proszę pisać, pisać, pisać....

Pozdrawiam
_________________
Zenek

"Ja pochodzę z tych gorszych, co to mają zwyczajną, czerwoną krew. A w ogóle to mnie ciotka z litości urodziła, bo matka tego dnia robiła duże pranie i nie miała czasu na rodzenie" - Stanisław Grzesiuk "Boso ale w ostrogach"
 
szapoklak 


Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 38
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 11:13 pm   

Wíem, że to nieelegancko wtykać swoje trzy grosze, ale...
JA TEŻ CZYTAM I CZYTAĆ BĘDĘ
Swoich bliskich już nie popytam, ale z tego, co pamiętam, to i moi dziadkowie chronili swoich dziewięć córek przed żołdactwem. Mieszkali w Łubianie k. Kościerzyny
Piszcie Państwo a Administrację prosimy o wątek dla pani Krystyny
 
Voit 

Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 138
Wysłany: Wto Mar 27, 2012 12:41 am   

Piszcie swoje wspomnienia, każde z Was w swoim własnym wątku.
Internet jest wielki, zmieści to wszystko, bez obaw.

...Własnie takie wątki, zawierające osobiste wspomnienia, oraz ich autorzy - opowiadacze historii wielkiej i tej małej, własnej, są solą ziemi tego Forum.
Piszcie, proszę...
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Wto Mar 27, 2012 12:58 am   

Po takiej reakcji, zostało tylko skupić myśli i pisać. :)
Jednak pozostawmy w gestii Krystyny tytuł wątku i takie tam. Jeżeli będą jakieś problemy techniczne, służę oczywiście pomocą. A tak w ogóle, nic na siłę. Kiedy Krystyna będzie gotowa do podzielenia się z nami swoimi wspomnieniami, z całą pewnością będzie co czytać. :ok:
_________________
Poldergeist
 
szapoklak 


Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 38
Wysłany: Wto Mar 27, 2012 12:24 pm   

Dzięki, o Dostojny!
Żółty skuter niech Ci lekko chodzi, uśmiech niech nie gaśnie a w ogóle to sto lat.
Cy cuś:D
 
Antek 

Dołączył: 08 Lip 2011
Posty: 43
Wysłany: Wto Mar 27, 2012 1:41 pm   

Życzę Ci, Dostojny, dalszej wytrwałej i rzeczowej aktywności na FDG
i wszelkiej pomyślności!

:dziadek:
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Sro Mar 28, 2012 2:00 am   

No dzięki za dobre słowo
szapoklak napisał/a:
Cy cuś :D
:wink:
A wracając do tematu, dajmy Krystynie trochę czasu na zebranie myśli. To nie jest chyba łatwy temat do publicznej prezentacji. Tym niemniej czekamy. :szept:
_________________
Poldergeist
 
Antek 

Dołączył: 08 Lip 2011
Posty: 43
Wysłany: Sro Kwi 04, 2012 9:51 pm   O powojennych studenckich zwyczajach i obyczajach słów kilka

Moje wnuczki, cztery eleganckie studentki, prześcigały się ostatnio na rodzinnej fecie w opisywaniu swoich odchudzających sałatek, w których stosują takie tam „zwykłe” składniki, jak awokado, papaję i tym podobne. Jedna z nich pija tylko herbatę darjeeling, druga tylko zieloną jaśminową, a jeszcze inna najchętniej pija kawę etiopską, taką z ziaren dziko rosnących krzewów.

Ja, stetryczały zgred, nieśmiało wspomniałem o studenckim menu i studenckich obyczajach lat 50.. Moje studentki, jak przystało na układne wnuczki, zadały sobie należyty trud, aby ukryć wesołość.
Akurat herbaty było w tamtych czasach pod dostatkiem, choć wybór był bodaj między czarną Ulung a Madras. Ówczesna margaryna przypominała smakiem tę z lat okupacji, już o wiele smaczniejszy był chleb smarowany smalcem. Natomiast niemal nigdy nie brakowało ryb morskich, choć ich asortyment daleko nie dorównywał obecnym ofertom, ale ryby były niesłychanie tanie, dostępne dla każdej kieszeni. Popytem cieszyła się u studentów jakże tania wędzona ikra dorsza, którą teraz nijak nie uświadczysz. W Barze Mlecznym najczęściej zamawianym przez studenta daniem była porcja smażonych ziemniaków z kefirem, a czasami, od święta można było sobie zafundować bodaj najtańsze restauracyjne danie - kotlet pożarski, na przykład w piwnicznej restauracji na rogu Grunwaldzkiej i Jaśkowej Doliny.
Kawę piło się od wielkiego dzwonu, a jak wpadło trochę grosza, fundowano sobie w Delikatesach dziesięć deka niezwykle aromatycznej, takiej prosto z młynka. Zwyczaj picia kawy „bunowej”, jak ją starzy Kaszubi nazywali (zapewne z niemieckiego Bohnenkaffee), pojawił się – wg moich obserwacji - gdzieś na początku lat 50., choć być może była to kwestia początku częstszej jej podaży.
Popijając kawę „po turecku”, jak to niesłusznie, zresztą po dzień dzisiejszy się określa (nie ma to – jak wiadomo - nic wspólnego z faktycznym tureckim sposobem), w czasie jednego ze spotkań w gronie koleżanek i kolegów niektórzy spośród kolegów swoim zwyczajem zjadali osiadłe na dnie szklanki fusy, przydawało to takim konsumentom miano wytrawnego kawiarza. Nowicjusz w naszej grupie zapytał szeptem kolegę: „…czy zjadanie fusów jest konieczne? Mnie to nie smakuje!”
Dziś niektórzy studenci (i studentki) świadomie i jakby z przekorą stroją się „na łajzę”; wdziewają podarte dżinsy i wyblakłą T-koszulę, ale na wykłady nierzadko przybywają niezłą „gablotą”. W tamtym czasie nie przywiązywano większej wagi do ubioru i chyba w ogóle do powierzchowności. Być może z prozaicznego powodu… Tylko koledzy z zamożniejszych rodzin wdziewali latem powszechnie noszony ciuch zwany „bombajką” – rodzaj wdzianka z jasnej tkaniny (lnianej?) z krótkim rękawem. Do tego noszono półbuty szyte z grubej lnianej tkaniny na …słomianej podeszwie (słoma ryżowa?). Powszechnie noszonym latem obuwiem były „pepegi”, czyli tandetne tenisówki. Ja nosiłem przez kilka lat kupiony za bezcen od sąsiada w Lęborku, byłego kaszubskiego „andersowca”, wygodny brytyjski battledress. Byłem zresztą nie jedynym tak „umundurowanym” studentem na PG. W przeciwieństwie do dzisiejszych studentów większość ówczesnych nosiła czapki studenckie na co dzień, ale koniecznie mocno używane, wyświechtane i ze złamanym daszkiem. Nowe poddawano przed ich założeniem „przyśpieszonemu” zestarzaniu.

Tylko dorosłym użytkownikom i gościom tego forum po cichu powiem, że z mocniejszych trunków pijano używki, których dziś żaden szanujący się mężczyzna do ust nie weźmie, np. prunelkę, pomarańczówkę, porterówkę – gęsty ulep, że niemal łyżeczką jeść. Delikatesy oferowały równie słodkie, niemal gęste i stosunkowo niedrogie hiszpańskie wino „Malaga”, które „robiło” za reprezentanta win szlachetnych, bowiem na półkach sklepowych widniały ciecze z gatunku „Czar pegeeru”. Gdy przy jakiejś sposobności częstowano egzotycznymi wówczas trunkami w rodzaju brandy czy whisky, sącząc je z niesmakiem szeptało się koledze do ucha: „co – u licha - ci ludzie w tym paskudztwie widzą?”

Myślę, że to w tamtych czasach narodziły się seriale dowcipów w rodzaju „gry półsłówek”, „nazwisk ambasadorów” czy „bajek o …”, a o rozkwicie dowcipów politycznych nawet nie wspomnę.
Pozdrawiam
Antek
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk