Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
szaniec Bosmarda
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Mar 10, 2004 7:46 pm   szaniec Bosmarda

Szaniec Bosmarda - mówi wam to coś?
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Sro Mar 10, 2004 10:47 pm   

Mnie chyba coś to mówi:

W 1627 roku na miejscu rozebranej Karczmy Zachodniej w Nowym Porcie ( tuż przy lewym brzegu Wisły) Rada Miasta postanowiła wybudować placówkę militarną tj. Szaniec Zachodni. W 1639 roku szaniec zaopatrzono w dwa półbastiony. Umocnienie to stanowiło integralną część i zarazem przyczółek leżącej po drugiej stronie rzeki Twierdzy Wisłoujście. Przyległy bezpośrednio do Wisły szaniec miał wymiary 250mx160m. W 1648 roku ustalono liczebność załogi na 150 ludzi w czasie pokoju i 300 w czasie wojny.
Szaniec ten nazywano również Fortem Bousmard.
Zgadłem ?
:D
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Mar 10, 2004 11:08 pm   

to nie zagadka, ktoś prosił mnie o zadanie tego pytania zastrzegając, że nazwa "szaniec BOSMARDA" może nie być prawidłowa.
Marku, wspanale! Masz jakies materiały na ten temat?
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Sro Mar 10, 2004 11:22 pm   

Na razie mam tylko tyle ile jest powyżej. Jak znajdę więcej, dam Ci znać.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Mar 16, 2004 3:00 pm   Fort Bousmarda

Zastanawialiśmy się już nad tym na forum Cafe Trójmiasto, a pretekstem była pocztówka niemiecka która pojawiła się na e-Bay a którą zamieszczam tutaj - opisana jako Westerplatte, okolica przy byłym Forcie Bousmarda.

Henryk Bousmard był francuskim inżynierem wojskowym, który po rewolucji wyemigrował do Prus. W 1797 r. opublikował dzieło "Essai général de fortification, et d'attaque des places, dans lequel ces deux sciences sont expliquées et mises l'une par l'autre ..." które odegrało pewne znaczenie w rozwoju myśli fortyfikacyjnej. W 1807 r. brał udział w obronie Gdańska przed swoimi rodakami i zginął, prawdopodobnie w rejonie Grodziska. Również w rejonie Grodziska znajdował się, nazwany jego nazwiskiem, Szaniec Bousmarda, który jednak został zniszczony i obecnie znajduje się tam tzw. Luneta Sénarmonta z 1812 r. – zachowana do dziś.

Z pocztówki od której się zaczęło, wynika jednak, że był także - i to już w okresie ponapoleońskim - jakiś nazwany imieniem Bousmarda fort na Westerplatte. Ale o tym jak dotąd nie wiem nic poza tym, co wynika z poniższego obrazka.

8b_1.jpg
Plik ściągnięto 21504 raz(y) 29,65 KB

 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Wto Mar 16, 2004 5:18 pm   

Pumeks, jesteś pewien, że na tej pocztówce pisze: Fort Bousmard ?
Jeżeli tak, to ciekawe. Z moich źródeł (historia Nowego Portu) wynika, że właśnie tak później nazywano Szaniec Zachodni, usytuowany na przeciwko Twierdzy Wisłoujście.
Od Ciebie dowiaduję się, że fort o takiej nazwie był jeszcze w rejonie Grodziska,
no i ta pocztówka...

W swoich zbiorach posiadam takowe zdjęcie, przedstawiające Westerplatte w 1915 r. Napis na nim brzmi: Westerplatte - Eingestürzte Festungswerke. Ciekawe, czy budowla ta ma coś wspólnego z obiektem na Twojej pocztówce ?

Westerplatte 1915.JPG
Plik ściągnięto 21495 raz(y) 27,04 KB

 
lucy 
Lusia


Dołączyła: 09 Mar 2004
Posty: 638
Wysłany: Wto Mar 16, 2004 5:48 pm   

Według mnie to jest to identyczne miejsce. Popatrz Marku na zdjęcie dolne. Tam po prawej stronie leży taka falowana jakaś część, w poprzek taka jakby szyna leży. Na kolorowej fotografii to samo. :?
 
 
Maciek 
Krzywek

Dołączył: 09 Mar 2004
Posty: 286
Wysłany: Wto Mar 16, 2004 8:23 pm   

Ja też dam sobie rękę uciąć ,że to to samo miejsce . :D
_________________
Nie wiem, nie znam się, nie orientuje się, zarobiony jestem !
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Mar 17, 2004 8:41 am   

Co do szańca zachodniego Twierdzy Wisłoujście (czyli tego na terenie Nowego Portu), widzę pewien problem. Pierwotny Szaniec Zachodni o którym wspomina Marek, leżał nieco powyżej Szańca Wschodniego. W 1654 został rozebrany i zbudowano nowy Szaniec Zachodni, istniejący potem do XIX wieku, dokładnie vis-a-vis Szańca Wschodniego. Nie bardzo wiem, w jakich okolicznościach mógłby otrzymać imię Bousmarda jeżeli rzeczywiście chodzi tu o majora Bousmarda który zjawił się w Gdańsku dopiero w 1807 r. i wkrótce (20 maja 1807 r.) poległ? bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że w nawiązaniu do pruskiej tradycji wojskowej nazwano jego imieniem jakiś powstały w XIX wieku fort na Westerplatte.
A co do odczytania nazwy na kolorowej pocztówce - ja nie mogę być pewny, bo mam taką reprodukcję, jaką załączyłem, ale przyjąłem to co podał sprzedawca na portalu e-bay:
http://cgi.ebay.de/ws/eBa...item=3274730932
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Czw Mar 18, 2004 11:46 am   

No, faktycznie, jest to chyba ten sam obiekt. I ten falisty element...
Ale zdjęcie pochodzi z 1915 r, a budowla najprawdopodobniej jest drewniana,
a więc kiedy została zbudowana ? jakieś 30, 40, może 50 lat wcześniej ?
Czy Prusacy nazywaliby go imieniem francuskiego majora ? Hmm... ale na
pocztówce jest niezbity dowód. No cóż, jest jeszcze wiele tajemnic.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Mar 18, 2004 12:01 pm   

Marek Z napisał/a:
Czy Prusacy nazywaliby go imieniem francuskiego majora ?


Francuskiego majora, który poległ w służbie pruskiej, broniąc Gdańska przeciwko armii napoleońskiej.
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Wto Maj 18, 2004 10:57 pm   

Przebywającego tu najwyżej 5 m-cy...

Ale tak, czy inaczej - taki fort był, tylko jego położenie stoi pod małym znakiem zapytania.
Pumeks, zgadzasz się ze mną ? :wink:

Właśnie znalazłem ciekawy plan. Jest to szkic przedstawiający fragmenty zniszczeń związanych z powodzią w Nowym Porcie i Wisłoujściu w kwietniu 1829 r.
Ale nie o powódź tutaj chodzi, a o nazwę szańca, który jest na przeciwko Twierdzy Wisłoujście. Jak się okazuje, chyba było kilka fortów o takiej nazwie. ://

3.jpg
Plik ściągnięto 21443 raz(y) 113,91 KB

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Maj 18, 2004 11:48 pm   

pumeks napisał/a:
Co do szańca zachodniego Twierdzy Wisłoujście (...) w 1654 został rozebrany i zbudowano nowy Szaniec Zachodni, istniejący potem do XIX wieku

Na stronie ZSO nr 5 znalazłem informację, że po powstaniu WMG "Szaniec Zachodni ( zwany też Fortem Bousmard) przeznaczono na cele portowe".
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Wto Maj 18, 2004 11:59 pm   

Cytat:
zwany też Fortem Bousmard

Czyli później, tzn w wieku XIX musiał się on tak nazywać.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Maj 19, 2004 7:29 am   

Mikołaj napisał/a:
pumeks napisał/a:
Co do szańca zachodniego Twierdzy Wisłoujście (...) w 1654 został rozebrany i zbudowano nowy Szaniec Zachodni, istniejący potem do XIX wieku

Na stronie ZSO nr 5 znalazłem informację, że po powstaniu WMG "Szaniec Zachodni ( zwany też Fortem Bousmard) przeznaczono na cele portowe".


Znam tę stronę, ale jak popatrzysz na mapy, to Szaniec Zachodni zniknie ci dużo wcześniej, zanim powstało Wolne Miasto. Ale co do określenia Szańca Zachodniego jako Fort Bousmard, sprawa jest ciekawa. Wynikałoby, że ten kto ok. 1915 r. podpisywał pocztówkę z Westerplatte (przywołaną wyżej w tym wątku) nie bardzo już wiedział, gdzie ten Fort Bousmarda był. Więc trzeba by ustalić, kiedy FAKTYCZNIE rozebrano ten fort.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk